Հաստատվել է բարձրագույն կրթության մասնագիտությունների, դասիչների և որակավորումների նորացված ցանկը
ՀՀ Կառավարության որոշմամբ հաստատվել են բարձրագույն կրթության մասնագիտությունների, դրանց դասիչների (ներառյալ՝ կարգավորող մասնագիտությունների վերաբերյալ հատուկ նշումը), դրանց համապատասխան տրվող որակավորումների ցանկը և դրանց ուսուցման ձևերը:
Իրավական ակտում հստակ սահմանվում են մի շարք հասկացություններ, ինչպես օրինակ՝ «մասնագիտություն», «կրթական ծրագիր» և «որակավորում»։
Մասնագիտությունը սահմանվում է որպես պետության կողմից հաստատված բարձրագույն կրթության տիրույթ, որը բնութագրում է շրջանավարտի մասնագիտական գործունեության լայն շրջանակը, տալիս է նրա մասնագիտական զբաղվածության սահմանները և կարող է ներառել մեկ կամ մի քանի կրթական ծրագիր։
Կրթական ծրագիրը սահմանվում է որպես լիցենզավորման և հավատարմագրման հիմնական օբյեկտ, իսկ որակավորումը՝ տվյալ կրթական ծրագրի ավարտին շնորհվող արդյունք, որը համապատասխանում է տվյալ մասնագիտության շրջանակում բարձրագույն կրթության համապատասխան մակարդակին (բակալավր, մագիստրոս կամ դոկտոր)։
Այս մոտեցումը մի կողմից կապահովի բուհերի ակադեմիական ինքնավարությունը և կրթական ծրագրերի բազմազանությունը, մյուս կողմից էլ կպահպանի համակարգի միասնական կառուցվածքն ու կայունությունը։
Միաժամանակ, կրթական ծրագրերը կկոդավորվեն UNESCO-ի մշակված ISCED-F 2013 միջազգային դասակարգման տրամաբանությամբ՝ միջազգային վիճակագրական ստանդարտների հետ համադրելիությունն ապահովելու նպատակով։
Մասնագիտությունների նոր դասակարգիչը հնարավորություն կտա նաև վերացնելու մասնագիտությունների կրկնությունն ու ավելորդ մանրամասնումները, իրականացնելու առավել արդյունավետ ռազմավարական պլանավորում և պետական կարիքների գնահատում, ապահովելու մասնագիտությունների և որակավորումների ինտեգրումը որակավորումների ազգային շրջանակի հետ, ինչպես նաև ստեղծելու մասնագիտությունների և կրթական ծրագրերի թվային ռեեստրի հիմք։
Հարկ է ընդգծել նաև, որ ՀՀ բարձրագույն կրթության մասնագիտությունների և որակավորումների ցանկը (դասակարգիչը) պարբերաբար վերանայվելու է: Արդյունքում՝ քաղաքացիները կրթության պլանավորման փուլում կկարողանան առավել հստակ պատկերացնել իրենց նախընտրած մասնագիտությամբ հետագա աշխատանքային հնարավորությունները, իսկ գործատուները՝ ավելի ճշգրիտ գնահատել պաշտոնին համապատասխան կարողություններով օժտված մասնագետների ընտրությունը։

Утвержден обновленный список специальностей высшего образования, преподавателей и квалификаций
По решению правительства Армении утверждены перечень специальностей высшего образования, их классификаторы (включая специальное примечание по регулирующим специальностям), а также формы обучения, соответствующие им:
В правовом акте четко определены ряд понятий, таких как «специальность», «образовательная программа» и «квалификация».
Специальность определяется как область высшего образования, утвержденная государством, которая характеризует широкий спектр профессиональной деятельности выпускника, определяет границы его профессиональной занятости и может включать одну или несколько образовательных программ.
Образовательная программа определяется как основной объект лицензирования и аккредитации, а квалификация — как результат, присуждаемый по окончании данной образовательной программы, который соответствует соответствующему уровню высшего образования в рамках данной специальности (бакалавр, магистр или доктор).
Этот подход, с одной стороны, обеспечит академическую автономию вузов и разнообразие образовательных программ, с другой стороны, сохранит единую структуру и стабильность системы.
В то же время образовательные программы будут кодироваться в соответствии с логикой международной классификации ISCED-F 2013, разработанной ЮНЕСКО, с целью обеспечения совместимости с международными статистическими стандартами.
Новый классификатор специальностей также позволит устранить дублирование специальностей и избыточные детали, осуществить более эффективное стратегическое планирование и оценку государственных потребностей, обеспечить интеграцию специальностей и квалификаций с национальной рамкой квалификаций, а также создать основу для цифрового реестра специальностей и образовательных программ.
Следует также подчеркнуть, что перечень специальностей и квалификаций высшего образования Армении (классификатор) будет регулярно пересматриваться. В результате граждане на этапе планирования образования смогут более четко представить свои дальнейшие трудовые возможности по выбранной специальности, а работодатели — более точно оценить выбор специалистов, обладающих соответствующими компетенциями для должности.