Հաստատվել է բարձրագույն կրթության մասնագիտությունների, դասիչների և որակավորումների նորացված ցանկը
ՀՀ Կառավարության որոշմամբ հաստատվել են բարձրագույն կրթության մասնագիտությունների, դրանց դասիչների (ներառյալ՝ կարգավորող մասնագիտությունների վերաբերյալ հատուկ նշումը), դրանց համապատասխան տրվող որակավորումների ցանկը և դրանց ուսուցման ձևերը:
Իրավական ակտում հստակ սահմանվում են մի շարք հասկացություններ, ինչպես օրինակ՝ «մասնագիտություն», «կրթական ծրագիր» և «որակավորում»։
Մասնագիտությունը սահմանվում է որպես պետության կողմից հաստատված բարձրագույն կրթության տիրույթ, որը բնութագրում է շրջանավարտի մասնագիտական գործունեության լայն շրջանակը, տալիս է նրա մասնագիտական զբաղվածության սահմանները և կարող է ներառել մեկ կամ մի քանի կրթական ծրագիր։
Կրթական ծրագիրը սահմանվում է որպես լիցենզավորման և հավատարմագրման հիմնական օբյեկտ, իսկ որակավորումը՝ տվյալ կրթական ծրագրի ավարտին շնորհվող արդյունք, որը համապատասխանում է տվյալ մասնագիտության շրջանակում բարձրագույն կրթության համապատասխան մակարդակին (բակալավր, մագիստրոս կամ դոկտոր)։
Այս մոտեցումը մի կողմից կապահովի բուհերի ակադեմիական ինքնավարությունը և կրթական ծրագրերի բազմազանությունը, մյուս կողմից էլ կպահպանի համակարգի միասնական կառուցվածքն ու կայունությունը։
Միաժամանակ, կրթական ծրագրերը կկոդավորվեն UNESCO-ի մշակված ISCED-F 2013 միջազգային դասակարգման տրամաբանությամբ՝ միջազգային վիճակագրական ստանդարտների հետ համադրելիությունն ապահովելու նպատակով։
Մասնագիտությունների նոր դասակարգիչը հնարավորություն կտա նաև վերացնելու մասնագիտությունների կրկնությունն ու ավելորդ մանրամասնումները, իրականացնելու առավել արդյունավետ ռազմավարական պլանավորում և պետական կարիքների գնահատում, ապահովելու մասնագիտությունների և որակավորումների ինտեգրումը որակավորումների ազգային շրջանակի հետ, ինչպես նաև ստեղծելու մասնագիտությունների և կրթական ծրագրերի թվային ռեեստրի հիմք։
Հարկ է ընդգծել նաև, որ ՀՀ բարձրագույն կրթության մասնագիտությունների և որակավորումների ցանկը (դասակարգիչը) պարբերաբար վերանայվելու է: Արդյունքում՝ քաղաքացիները կրթության պլանավորման փուլում կկարողանան առավել հստակ պատկերացնել իրենց նախընտրած մասնագիտությամբ հետագա աշխատանքային հնարավորությունները, իսկ գործատուները՝ ավելի ճշգրիտ գնահատել պաշտոնին համապատասխան կարողություններով օժտված մասնագետների ընտրությունը։

The updated list of higher education specialties, educators, and qualifications has been approved.
The Government of the Republic of Armenia has approved the list of higher education specialties, their classifiers (including special notes on regulated specialties), the qualifications awarded accordingly, and their forms of teaching:
The legal act clearly defines a number of concepts, such as "specialty," "educational program," and "qualification."
A specialty is defined as a domain of higher education established by the state, which characterizes the broad scope of professional activity of graduates, defines the boundaries of their professional employment, and may include one or more educational programs.
An educational program is defined as the main object of licensing and accreditation, while a qualification is the outcome awarded upon completion of a given educational program, corresponding to the relevant level of higher education in that specialty (bachelor's, master's, or doctoral).
This approach will ensure, on one hand, the academic autonomy of higher education institutions and the diversity of educational programs, and on the other hand, maintain the unified structure and stability of the system.
At the same time, educational programs will be coded according to the logic of the ISCED-F 2013 international classification developed by UNESCO, in order to ensure compatibility with international statistical standards.
The new classifier of specialties will also eliminate the duplication of specialties and unnecessary details, enable more effective strategic planning and assessment of state needs, ensure the integration of specialties and qualifications with the national qualifications framework, and create a basis for a digital register of specialties and educational programs.
It should also be emphasized that the list of higher education specialties and qualifications in the Republic of Armenia (the classifier) will be reviewed periodically. As a result, citizens will be able to have a clearer understanding of their future employment opportunities in their chosen specialty during the education planning phase, while employers will be able to more accurately assess the selection of specialists endowed with the necessary competencies for the position.