Վարչապետն AMAA բարեգործական ՀԿ–ի նախագահի հետ քննարկել է Վարդենիսում նոր կրթահամալիրի կառուցմանը վերաբերող հարցեր
26-06-2026 18:55 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է AMAA բարեգործական հասարակական կազմակերպության նախագահ Գարի Ֆիլիպսի գլխավորած պատվիրակությանը։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ Կառավարության և AMAA–ի համագործակցությամբ Վարդենիս խոշորացված համայնքում կրթահամալիրի կառուցման ծրագրին վերաբերող հարցեր։
Վարչապետը կարևորել է նախագծի իրականացումը, ինչի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեռևս ամիսներ առաջ և նշել, որ կրթության ոլորտում ենթակառուցվածքների զարգացումը ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է։ Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը շեշտել է կրթահամալիրը Կառավարության սահմանած ստանդարտներին համապատասխան կառուցելու անհրաժեշտությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ համագործակցությունն AММA-ի հետ կշարունակվի նաև այլ ուղղություններով։
Նշվել է, որ Վարդենիսի 700 տեղ հզորությամբ կրթահամալիրի կառուցման աշխատանքները կիրականացվեն 2026–2029 թվականներին։

Премьер-министр обсудил с президентом благотворительной организации AMAA вопросы, касающиеся строительства нового образовательного комплекса в Варденице.
26-06-2026 18:55 Армения Пресс-релизы
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с президентом благотворительной общественной организации AMAA Гари Филипсом.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся программы строительства образовательного комплекса в объединенной общине Вардениcа в сотрудничестве правительства РА и AMAA.
Премьер-министр подчеркнул важность реализации проекта, по которому было достигнуто соглашение еще несколько месяцев назад, и отметил, что развитие инфраструктуры в сфере образования является одним из приоритетов правительства РА. В то же время, глава государства акцентировал необходимость строительства образовательного комплекса в соответствии с установленными правительством стандартами. Никол Пашинян выразил надежду, что сотрудничество с AMAA продолжится и в других направлениях.
Отмечено, что работы по строительству образовательного комплекса мощностью 700 мест в Вардениcе будут осуществлены в 2026–2029 годах.