Վարչապետն AMAA բարեգործական ՀԿ–ի նախագահի հետ քննարկել է Վարդենիսում նոր կրթահամալիրի կառուցմանը վերաբերող հարցեր
26-06-2026 18:55 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է AMAA բարեգործական հասարակական կազմակերպության նախագահ Գարի Ֆիլիպսի գլխավորած պատվիրակությանը։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ Կառավարության և AMAA–ի համագործակցությամբ Վարդենիս խոշորացված համայնքում կրթահամալիրի կառուցման ծրագրին վերաբերող հարցեր։
Վարչապետը կարևորել է նախագծի իրականացումը, ինչի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեռևս ամիսներ առաջ և նշել, որ կրթության ոլորտում ենթակառուցվածքների զարգացումը ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է։ Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը շեշտել է կրթահամալիրը Կառավարության սահմանած ստանդարտներին համապատասխան կառուցելու անհրաժեշտությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ համագործակցությունն AММA-ի հետ կշարունակվի նաև այլ ուղղություններով։
Նշվել է, որ Վարդենիսի 700 տեղ հզորությամբ կրթահամալիրի կառուցման աշխատանքները կիրականացվեն 2026–2029 թվականներին։

The Prime Minister discussed issues related to the construction of a new educational complex in Vardenis with the president of the AMAA charitable NGO.
26-06-2026 18:55 Armenia Press release
Prime Minister Nikol Pashinyan has received a delegation led by Gary Phillips, the president of the AMAA charitable organization.
The interlocutors discussed issues related to the construction project of an educational complex in the consolidated community of Vardenis in cooperation with the Government of the Republic of Armenia and AMAA.
The Prime Minister emphasized the importance of implementing the project, an agreement on which was reached months ago, and noted that the development of infrastructure in the education sector is one of the priorities of the Government of the Republic of Armenia. At the same time, the head of the country stressed the necessity of constructing the educational complex in accordance with the standards set by the Government. Nikol Pashinyan expressed hope that cooperation with AMAA will continue in other directions as well.
It was noted that the construction works of the educational complex with a capacity of 700 places in Vardenis will be carried out in 2026–2029.