Ո՞ւմ է ձեռնտու հայ-ադրբեջանական պատմական «բանավեճի ստատուս-քվոն»
1in.am  2025 թ․ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը նախաստորագրել են «Խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման մասին» պայմանագիր, որի առաջին հորդվածը հետևյալ բովանդակությունը ունի․ «Հաստատելով, որ նախկին ԽՍՀՄ Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների միջև սահմանները դարձել են համապատասխան անկախ պետությունների միջազգային սահմանները և որպես այդպիսին ճանաչվել են միջազգային հանրության կողմից՝ Կողմերը ճանաչում են և կհարգեն միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիությունը և քաղաքական անկախությունը»։
Այս հոդվածը ինչի՞ մասին է։ Եթե հակիրճ ասվի, ապա, ըստ էության, Հայաստանը և Ադրբեջանը «փակում» են պատմական բանավեճը, որ քաղաքական առումով սկսվել է 1918 թվականին, երբ Անդրկովկասյան Սեյմը լուծարվել է, և հայերը, վրացիները և ադրբեջանցիները պետական անկախություն են հռչակել։
1991թ․ հոկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդը ընդունել է «Պետական անկախության վերականգնման մասին» սահմանադրական ակտ, որի նախաբանում արձանագրված է, որ Ադրբեջանը «1828 և 1920 թվականներին ցարական և բոլշևիկյան Ռուսաստանի կողմից օկուպացվել» է։
1998թ․ մարտի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևը, ի նշանավորումն 1918թ․ մարտի 30-31-ին Բաքվում տեղի ունեցած իրադարձությունների 70-րդ տարելիցի, ստորագրել է «Ադրբեջանական ժողովրդի ցեղասպանության մասին» հրամանագիր, որի նախաբանում ասված է․ «1813 և 1828 թվականների Գյուլիստանի և Թուրքմենչայի պայմանագրերի ստորագրումով սկսվել է ադրբեջանական ժողովրդի բաժանումը, մեր պատմական հողերի մասնատումը»։
Գյուլիստանի պայմանագրով Ռուսաստանը նվաճել է Լեռնային Ղարաբաղը, Թուրքմենչայի պայմանագրով՝ Երևանի և Նախիջևանի խանությունները։ Հեյդար Ալիևի հրամանագրի իմաստով այդ տարածքները «ադրբեջանական հողեր» են։ Այսպիսով, եթե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվում, կողմերը վերադառնում են «պահանջատիրության», ապա Հայաստանը «պահանջելու» է միավորել նախկին ԼՂԻՄ տարածքը, Ադրբեջանը «հավակնելու է Հայաստանի տարածքի առնվազն այն մասերին, որ 1828թ․ դրությամբ Երևանի խանության կազմում» էին։

Who benefits from the historical status quo of the Armenian-Azerbaijani debate?
1in.am  On August 8, 2025, in Washington, the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov, initialed the agreement on "Peace and Establishment of Relations," the first paragraph of which states: "Confirming that the borders between the former USSR Soviet Socialist Republics have become the international borders of independent states and are recognized as such by the international community, the Parties recognize and will respect each other's sovereignty, territorial integrity, inviolability of international borders, and political independence."
This article is about what? In brief, it essentially states that Armenia and Azerbaijan are "closing" the historical dispute that politically began in 1918 when the Transcaucasian Sejm was dissolved, and Armenians, Georgians, and Azerbaijanis declared state independence.
On October 18, 1991, the Supreme Council of Azerbaijan adopted the constitutional act on "Restoration of State Independence," which states in its preamble that Azerbaijan was "occupied by Tsarist and Bolshevik Russia in 1828 and 1920."
On March 26, 1998, Azerbaijani President Heydar Aliyev, to commemorate the 70th anniversary of the events that took place in Baku on March 30-31, 1918, signed a decree on "The Genocide of the Azerbaijani People," which states in its preamble: "The signing of the treaties of Gulistan and Turkmenchay in 1813 and 1828 marked the beginning of the division of the Azerbaijani people and the fragmentation of our historical lands."
According to the Treaty of Gulistan, Russia conquered Nagorno-Karabakh, and according to the Treaty of Turkmenchay, the khanates of Yerevan and Nakhchivan. In the context of Heydar Aliyev's decree, these territories are considered "Azerbaijani lands." Thus, if a peace treaty between Armenia and Azerbaijan is not signed, and the parties return to "claims," Armenia will "demand" the unification of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast, while Azerbaijan will "claim at least those parts of Armenian territory that were part of the Yerevan khanate as of 1828."