Ո՞ւմ է ձեռնտու հայ-ադրբեջանական պատմական «բանավեճի ստատուս-քվոն»
1in.am  2025 թ․ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը նախաստորագրել են «Խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման մասին» պայմանագիր, որի առաջին հորդվածը հետևյալ բովանդակությունը ունի․ «Հաստատելով, որ նախկին ԽՍՀՄ Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների միջև սահմանները դարձել են համապատասխան անկախ պետությունների միջազգային սահմանները և որպես այդպիսին ճանաչվել են միջազգային հանրության կողմից՝ Կողմերը ճանաչում են և կհարգեն միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիությունը և քաղաքական անկախությունը»։
Այս հոդվածը ինչի՞ մասին է։ Եթե հակիրճ ասվի, ապա, ըստ էության, Հայաստանը և Ադրբեջանը «փակում» են պատմական բանավեճը, որ քաղաքական առումով սկսվել է 1918 թվականին, երբ Անդրկովկասյան Սեյմը լուծարվել է, և հայերը, վրացիները և ադրբեջանցիները պետական անկախություն են հռչակել։
1991թ․ հոկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդը ընդունել է «Պետական անկախության վերականգնման մասին» սահմանադրական ակտ, որի նախաբանում արձանագրված է, որ Ադրբեջանը «1828 և 1920 թվականներին ցարական և բոլշևիկյան Ռուսաստանի կողմից օկուպացվել» է։
1998թ․ մարտի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևը, ի նշանավորումն 1918թ․ մարտի 30-31-ին Բաքվում տեղի ունեցած իրադարձությունների 70-րդ տարելիցի, ստորագրել է «Ադրբեջանական ժողովրդի ցեղասպանության մասին» հրամանագիր, որի նախաբանում ասված է․ «1813 և 1828 թվականների Գյուլիստանի և Թուրքմենչայի պայմանագրերի ստորագրումով սկսվել է ադրբեջանական ժողովրդի բաժանումը, մեր պատմական հողերի մասնատումը»։
Գյուլիստանի պայմանագրով Ռուսաստանը նվաճել է Լեռնային Ղարաբաղը, Թուրքմենչայի պայմանագրով՝ Երևանի և Նախիջևանի խանությունները։ Հեյդար Ալիևի հրամանագրի իմաստով այդ տարածքները «ադրբեջանական հողեր» են։ Այսպիսով, եթե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվում, կողմերը վերադառնում են «պահանջատիրության», ապա Հայաստանը «պահանջելու» է միավորել նախկին ԼՂԻՄ տարածքը, Ադրբեջանը «հավակնելու է Հայաստանի տարածքի առնվազն այն մասերին, որ 1828թ․ դրությամբ Երևանի խանության կազմում» էին։

Кому выгоден статус-кво исторического «спора» между Арменией и Азербайджаном?
1in.am 8 августа 2025 года в Вашингтоне министры иностранных дел Армения и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов предварительно подписали договор о «Мире и установлении отношений», первый пункт которого имеет следующее содержание: «Подтверждая, что границы между бывшими Советскими Социалистическими Республиками стали международными границами соответствующих независимых государств и как таковые признаны международным сообществом, Стороны признают и будут уважать суверенитет, территориальную целостность, неприкосновенность международных границ и политическую независимость друг друга».
О чем эта статья? Если кратко, то, по сути, Армения и Азербайджан «закрывают» историческую дискуссию, которая политически началась в 1918 году, когда Закавказский Сейм был распущен, и армяне, грузины и азербайджанцы провозгласили государственную независимость.
18 октября 1991 года Верховный Совет Азербайджана принял конституционный акт о «Восстановлении государственной независимости», в преамбуле которого зафиксировано, что Азербайджан «был оккупирован царской и большевистской Россией в 1828 и 1920 годах».
26 марта 1998 года президент Азербайджана Гейдар Алиев, в знак 70-й годовщины событий, произошедших в Баку 30-31 марта 1918 года, подписал указ о «Геноциде азербайджанского народа», в преамбуле которого говорится: «С подписанием Гюлистанского и Туркменчайского договоров в 1813 и 1828 годах началось разделение азербайджанского народа, расчленение наших исторических земель».
По Гюлистанскому договору Россия завоевала Нагорный Карабах, по Туркменчайскому договору — ханства Ереван и Нахичевань. Согласно указу Гейдара Алиева, эти территории являются «азербайджанскими землями». Таким образом, если мирный договор между Арменией и Азербайджаном не будет подписан, стороны вернутся к «претензиям», и Армения будет «требовать» объединения бывшей территории НКР, тогда как Азербайджан «будет претендовать на те части территории Армении, которые на 1828 год входили в состав Ереванского ханства».
Кому, следовательно, более выгоден статус-кво исторической «дискуссии» между Арменией и Азербайджаном?