ՍԴ-ն որոշել է քննարկման առարկա չդարձնել դատավորներ Սաֆարյանի և Խաչատուրյանի մասնակցության անհնարինության հարցը
26-06-2026 15:00 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
Հայկական ժամանակ. Սահմանադրական դատարանում, ինչպես հայտնել ենք, մեկնարկել է ԱԺ ընտրությունների արդյունքները վիճարկող 7 քաղաքական ուժերի դիմումների քննարկումը:
Ըստ ՍԴ դիմած քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների՝ դատավորներ Սեդա Սաֆարյանի և Դավիթ Խաչատուրյանի մասնակցությունը ՍԴ-ում քննվող հարցի քննությանն անհնարին է:
Սեդա Սաֆարյանի մասով հիմնավորումն այն է, որ նա ներգրավված է եղել 2021 թվականի նախընտրական գործընթացում, նաև քաղաքական ուժերից մեկի ցուցակի 3-րդ համարն է եղել:
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանի մեկ այլ փաստարկի համաձայն՝ Սեդա Սաֆարյանի՝ որպես ՍԴ դատավոր պաշտոնավարման ընթացքում Վճռաբեկ դատարանը որոշում է կայացրել փաստաբան Սեդա Սաֆարյանի կողմից ժամանակին ներկայացված մի բողոքը բավարարելու վերաբերյալ:
Ինչ վերաբերում է ՍԴ դատավոր Դավիթ Խաչատուրյանի մասնակցությանը ՍԴ-ում քննվող հարցին, Վարդևանյանը նշել է, որ վերջինս Խաչատուրյանը սույն գործի շրջանակում որպես երրորդ անձ ներգրավված Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի (արդեն պաշտոնաթող) հարազատ եղբայրն է, և այդ հանգամանքը կարող է խոչընդոտել:
Միջնորդությունները լսելուց հետո ՍԴ-ն որոշում է կայացրել քննարկման առարկա չդարձնել դատավորներ Սեդա Սաֆարյանի և Դավիթ Խաչատուրյանի մասնակցության անհնարինության հարցը:
ՍԴ նախագահ Արմեն Դիլանյանն ասել է, որ ՍԴ աշխատակարգային նիստին դատավորներ Արտակ Զեյնալյանի և Վլադիմիր Վարդանյանի մասնակցության հարցը քննարկելու ժամանակ մանրակրկիտ քննարկվել է նաև դատավորներ Սեդա Սաֆարյանի և Դավիթ Խաչատուրյանի մասնակցության իրավազորության հարցը, և նրանց մասնակցության կասկածը նույնական չէ:
ՍԴ-ն օրերս որոշել էր, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Հանրապետություն» կուսակցությունների նախկին անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանն ու Արտակ Զեյնալյանը կանխակալ վերաբերմունք ունեն որպես կողմ հանդես եկող անձի, նրա ներկայացուցչի, դատավարության այլ մասնակիցների նկատմամբ: Նրանք չեն մասնակցում նիստին:
Վլադիմիր Վարդանյանը Սահմանադրական դատարան է տեղափոխվել խորհրդարանից՝ կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից, իսկ Արտակ Զեյնալյանը մինչև դատավոր ընտրվելը Արամ Սարգսյանի «Հանրապետություն» կուսակցության Երևանի ավագանու համանուն խմբակցության անդամ էր:

КС решил не выносить на обсуждение вопрос о невозможности участия судей Сафаряна и Хачатуряна.
Армянское время. В Конституционном суде, как мы сообщали, начато обсуждение заявлений 7 политических сил, оспаривающих результаты выборов в Национальное собрание:
По словам представителей политических сил, обратившихся в КС, участие судей Седы Сафарян и Давида Хачатуряна в рассмотрении вопроса, находящегося в КС, невозможно:
Обоснование по Седе Сафарян заключается в том, что она была вовлечена в предвыборный процесс 2021 года, также она была третьим номером в списке одной из политических сил:
Согласно другому аргументу представителя блока партий «Сильный Армения» Арама Вардевазяна, во время работы Седы Сафарян в качестве судьи КС Кассационный суд принял решение о удовлетворении жалобы, поданной адвокатом Седой Сафарян в установленный срок:
Что касается участия судьи КС Давида Хачатуряна в рассматриваемом вопросе, Вардевазян отметил, что Хачатурян является родным братом (уже ушедшего в отставку) председателя Антикоррупционного комитета, вовлеченным в данное дело в качестве третьего лица, и этот факт может создать препятствия:
После слушания ходатайств КС решил не рассматривать вопрос о невозможности участия судей Седы Сафарян и Давида Хачатуряна:
Председатель КС Армен Диланян заявил, что на заседании по регламентным вопросам КС также подробно обсуждался вопрос о правомочности участия судей Седы Сафарян и Давида Хачатуряна, и сомнения в их участии не идентичны:
На днях КС решил, что бывшие члены партий «Гражданский договор» и «Республика» Владимир Вардеванян и Артак Зейналян имеют предвзятое отношение к стороне, выступающей в качестве истца, ее представителю и другим участникам процесса. Они не участвуют в заседании:
Владимир Вардеванян был переведен в Конституционный суд из парламентской фракции правящей партии «Гражданский договор», а Артак Зейналян до избрания судей был членом одноименной фракции партии «Республика» в Ереванском городском совете: