ՍԴ-ն որոշել է քննարկման առարկա չդարձնել դատավորներ Սաֆարյանի և Խաչատուրյանի մասնակցության անհնարինության հարցը
26-06-2026 15:00 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
Հայկական ժամանակ. Սահմանադրական դատարանում, ինչպես հայտնել ենք, մեկնարկել է ԱԺ ընտրությունների արդյունքները վիճարկող 7 քաղաքական ուժերի դիմումների քննարկումը:
Ըստ ՍԴ դիմած քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների՝ դատավորներ Սեդա Սաֆարյանի և Դավիթ Խաչատուրյանի մասնակցությունը ՍԴ-ում քննվող հարցի քննությանն անհնարին է:
Սեդա Սաֆարյանի մասով հիմնավորումն այն է, որ նա ներգրավված է եղել 2021 թվականի նախընտրական գործընթացում, նաև քաղաքական ուժերից մեկի ցուցակի 3-րդ համարն է եղել:
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանի մեկ այլ փաստարկի համաձայն՝ Սեդա Սաֆարյանի՝ որպես ՍԴ դատավոր պաշտոնավարման ընթացքում Վճռաբեկ դատարանը որոշում է կայացրել փաստաբան Սեդա Սաֆարյանի կողմից ժամանակին ներկայացված մի բողոքը բավարարելու վերաբերյալ:
Ինչ վերաբերում է ՍԴ դատավոր Դավիթ Խաչատուրյանի մասնակցությանը ՍԴ-ում քննվող հարցին, Վարդևանյանը նշել է, որ վերջինս Խաչատուրյանը սույն գործի շրջանակում որպես երրորդ անձ ներգրավված Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի (արդեն պաշտոնաթող) հարազատ եղբայրն է, և այդ հանգամանքը կարող է խոչընդոտել:
Միջնորդությունները լսելուց հետո ՍԴ-ն որոշում է կայացրել քննարկման առարկա չդարձնել դատավորներ Սեդա Սաֆարյանի և Դավիթ Խաչատուրյանի մասնակցության անհնարինության հարցը:
ՍԴ նախագահ Արմեն Դիլանյանն ասել է, որ ՍԴ աշխատակարգային նիստին դատավորներ Արտակ Զեյնալյանի և Վլադիմիր Վարդանյանի մասնակցության հարցը քննարկելու ժամանակ մանրակրկիտ քննարկվել է նաև դատավորներ Սեդա Սաֆարյանի և Դավիթ Խաչատուրյանի մասնակցության իրավազորության հարցը, և նրանց մասնակցության կասկածը նույնական չէ:
ՍԴ-ն օրերս որոշել էր, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Հանրապետություն» կուսակցությունների նախկին անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանն ու Արտակ Զեյնալյանը կանխակալ վերաբերմունք ունեն որպես կողմ հանդես եկող անձի, նրա ներկայացուցչի, դատավարության այլ մասնակիցների նկատմամբ: Նրանք չեն մասնակցում նիստին:
Վլադիմիր Վարդանյանը Սահմանադրական դատարան է տեղափոխվել խորհրդարանից՝ կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից, իսկ Արտակ Զեյնալյանը մինչև դատավոր ընտրվելը Արամ Սարգսյանի «Հանրապետություն» կուսակցության Երևանի ավագանու համանուն խմբակցության անդամ էր:

The Constitutional Court has decided not to make the issue of judges Safaryan and Khachatryan's inability to participate a subject of discussion.
26-06-2026 15:00 Armenia Press of Diaspora
Armenian Time. As we have reported, the discussion on the applications of 7 political forces contesting the results of the parliamentary elections has begun at the Constitutional Court:
According to the representatives of the political forces that applied to the Constitutional Court, the participation of judges Seda Safaryan and Davit Khachatryan in the examination of the issue under consideration at the Constitutional Court is impossible.
The justification regarding Seda Safaryan is that she was involved in the pre-election process of 2021 and was also the third on the list of one of the political forces.
According to another argument by Aram Vardevanyan, a representative of the "Strong Armenia" party alliance, during Seda Safaryan's tenure as a Constitutional Court judge, the Court of Cassation made a decision regarding a complaint submitted in a timely manner by lawyer Seda Safaryan.
Regarding the participation of Constitutional Court judge Davit Khachatryan in the issue under consideration at the Constitutional Court, Vardevanyan noted that Khachatryan is the brother of the former head of the Anti-Corruption Committee, who is involved in this case as a third party, and this circumstance may pose an obstacle.
After hearing the motions, the Constitutional Court decided not to consider the issue of the impossibility of judges Seda Safaryan and Davit Khachatryan's participation.
The President of the Constitutional Court, Armen Dilanyan, stated that during the discussion of the participation of judges Artak Zeynalyan and Vladimir Vardanyan at the procedural session of the Constitutional Court, the issue of the jurisdiction of judges Seda Safaryan and Davit Khachatryan was also thoroughly discussed, and the doubts regarding their participation are not identical.
Recently, the Constitutional Court decided that former members of the "Civil Contract" and "Republic" parties, Vladimir Vardanyan and Artak Zeynalyan, have a biased attitude towards the party acting as a party, its representative, and other participants in the proceedings. They do not participate in the session.
Vladimir Vardanyan has moved to the Constitutional Court from the ruling "Civil Contract" faction in the parliament, while Artak Zeynalyan was a member of the Yerevan city council faction of Aram Sargsyan's "Republic" party before being elected as a judge.