Դատարանը մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի հայցն ընդդեմ Ալեն Սիմոնյանի
1lurer. ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դատական հայց էր ներկայացրել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի դեմ՝ պնդելով, որ կեղծ տեղեկությունների միջոցով վերջինս արատավորել է իր արժանապատվությունն ու բարի համբավը։
DataLex դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը պահանջի մեջ նշել էր, որ խնդրում է պարտավորեցնել պատասխանող Ալեն Սիմոնյանին հայցը բավարարվելու մասին դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո Ֆեյսբուք սոցիալական հարթակում իրեն պատկանող Alen Simonyan/Ալեն Սիմոնյան անվանումով օգտահաշվում, ինչպես նաև իրեն պատկանող Alen Simonyan տելեգրամյան ալիքում հրապարակայնորեն հերքել «Ռոբերտ Քոչարյանի արժանապատվությունն ու բարի համբավն արատավորող իր կողմից հրապարակված կեղծ տեղեկությունները»։
Դատարանը, սակայն, արձանագրել է, որ Ալեն Սիմոնյանի խոսքում զրպարտություն կամ վիրավորանք առկա չէ և վճռել է.
1. Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի հայցն ընդդեմ Ալեն Ռոբերտի Սիմոնյանի՝ հայցվորի արժանապատվությունն ու բարի համբավն արատավորող կեղծ տեղեկությունները հրապարակայնորեն հերքել պարտավորեցնելու և վիրավորական արտահայտություններով արատավորելու համար ներողություն խնդրել պարտավորեցնելու, ինչպես նաև ոչ նյութական վնասների հատուցման պահանջների վերաբերյալ, մերժել:
2. Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանից հօգուտ Ալեն Ռոբերտի Սիմոնյանի բռնագանձել 120.000 ՀՀ դրամ՝ որպես մատուցված փաստաբանական ծառայությունների համար խելամիտ վարձատրության գումար:
3. Մնացած մասով դատական ծախսերի հարցը համարել լուծված:
Վճռում նաև նշված է.
«Վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից մեկ ամիս հետո:
Վճիռը կարող է բողոքարկվել ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան հրապարակման պահից մեկամսյա ժամկետում:
Վճիռը կամովին չկատարվելու դեպքում այն կկատարվի Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով` պարտապանի հաշվին»:

Суд отклонил иск Роберта Кочаряна против Алена Симоняна
1lurer. Второй президент Армении Роберт Кочарян подал иск против председателя Национального собрания Аллена Симоняна, утверждая, что последний опорочил его достоинство и репутацию с помощью ложной информации.
Из судебной информационной системы DataLex стало известно, что Роберт Кочарян в своем требовании указал, что просит обязать ответчика Аллена Симоняна после вступления в законную силу судебного акта о удовлетворении иска публично опровергнуть в принадлежащем ему аккаунте Alen Simonyan/Ալեն Սիմոնյան на социальной платформе Facebook, а также в принадлежащем ему телеграм-канале Alen Simonyan «ложные сведения, опубликованные им, порочащие достоинство и репутацию Роберта Кочаряна».
Однако суд отметил, что в словах Аллена Симоняна нет клеветы или оскорблений и решил:
1. Иск Роберта Седраковича Кочаряна против Аллена Робертовича Симоняна о публичном опровержении ложных сведений, порочащих достоинство и репутацию истца, и об обязательстве принести извинения за оскорбительные высказывания, а также о возмещении нематериального ущерба, отклонить:
2. Взыскать с Роберта Седраковича Кочаряна в пользу Аллена Робертовича Симоняна 120.000 драмов Армении в качестве разумного вознаграждения за оказанные юридические услуги:
3. В остальной части вопрос о судебных расходах считать решенным:
В решении также указано:
«Решение вступает в законную силу через месяц после публикации.»
Решение может быть обжаловано в Апелляционном гражданском суде РА в месячный срок с момента публикации.
В случае добровольного неисполнения оно будет исполнено через службу принудительного исполнения за счет должника»: