Դատարանը մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի հայցն ընդդեմ Ալեն Սիմոնյանի
1lurer. ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դատական հայց էր ներկայացրել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի դեմ՝ պնդելով, որ կեղծ տեղեկությունների միջոցով վերջինս արատավորել է իր արժանապատվությունն ու բարի համբավը։
DataLex դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը պահանջի մեջ նշել էր, որ խնդրում է պարտավորեցնել պատասխանող Ալեն Սիմոնյանին հայցը բավարարվելու մասին դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո Ֆեյսբուք սոցիալական հարթակում իրեն պատկանող Alen Simonyan/Ալեն Սիմոնյան անվանումով օգտահաշվում, ինչպես նաև իրեն պատկանող Alen Simonyan տելեգրամյան ալիքում հրապարակայնորեն հերքել «Ռոբերտ Քոչարյանի արժանապատվությունն ու բարի համբավն արատավորող իր կողմից հրապարակված կեղծ տեղեկությունները»։
Դատարանը, սակայն, արձանագրել է, որ Ալեն Սիմոնյանի խոսքում զրպարտություն կամ վիրավորանք առկա չէ և վճռել է.
1. Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի հայցն ընդդեմ Ալեն Ռոբերտի Սիմոնյանի՝ հայցվորի արժանապատվությունն ու բարի համբավն արատավորող կեղծ տեղեկությունները հրապարակայնորեն հերքել պարտավորեցնելու և վիրավորական արտահայտություններով արատավորելու համար ներողություն խնդրել պարտավորեցնելու, ինչպես նաև ոչ նյութական վնասների հատուցման պահանջների վերաբերյալ, մերժել:
2. Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանից հօգուտ Ալեն Ռոբերտի Սիմոնյանի բռնագանձել 120.000 ՀՀ դրամ՝ որպես մատուցված փաստաբանական ծառայությունների համար խելամիտ վարձատրության գումար:
3. Մնացած մասով դատական ծախսերի հարցը համարել լուծված:
Վճռում նաև նշված է.
«Վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից մեկ ամիս հետո:
Վճիռը կարող է բողոքարկվել ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան հրապարակման պահից մեկամսյա ժամկետում:
Վճիռը կամովին չկատարվելու դեպքում այն կկատարվի Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով` պարտապանի հաշվին»:

The court has rejected Robert Kocharyan's lawsuit against Alen Simonyan.
1lurer. The second President of Armenia, Robert Kocharyan, has filed a lawsuit against the Speaker of the National Assembly, Alen Simonyan, claiming that the latter has tarnished his dignity and good reputation through false information.
According to the DataLex judicial information system, Robert Kocharyan stated in his demand that he requests the respondent Alen Simonyan to publicly refute the "false information published by him that tarnishes Robert Kocharyan's dignity and good reputation" on his Facebook account named Alen Simonyan, as well as on his Telegram channel, immediately after the court decision on the claim comes into legal force.
However, the court has noted that there is no defamation or insult in Alen Simonyan's speech and has ruled as follows:
1. The claim of Robert Sedrak Kocharyan against Alen Robert Simonyan to obligate him to publicly refute the false information that tarnishes the dignity and good reputation of the claimant and to apologize for the insulting expressions is rejected, as well as the claims for compensation for non-material damages.
2. From Robert Sedrak Kocharyan, 120,000 AMD is to be collected in favor of Alen Robert Simonyan as a reasonable fee for the legal services provided.
3. The issue of court costs in the remaining part is considered resolved.
The ruling also states:
"The decision comes into legal force one month after its publication.
The decision can be appealed to the Court of Appeal of the Republic of Armenia within one month from the date of publication.
In case of non-compliance with the decision, it will be enforced through the Enforcement Service at the expense of the debtor.":