ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը հայտնել է՝ որքան է ՀՀ-ի և մյուս երկրների անդամավճարը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ընդհանուր բյուջեում Հայաստանի անդամավճարը կազմում է 10%։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
Մեկնաբանելով անդամավճարների թեման՝ նա նշել է, որ «խոսքը տոկոսային հարաբերակցության մասին է»։
Վասիլևը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը վճարում է կազմակերպության բյուջեի 50%-ը, «մյուսները վճարում են կազմակերպության բյուջեի 10-ական տոկոսը»։
«Համապատասխանաբար, իր 10%-ը, որը պետք է վճարեր հայկական կողմը, վերջինս արդեն երկու տարի է՝ չի վճարում»,-հավելել է նա։
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը հայտնել էր, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ղեկավարությունը մանրակրկիտ քննարկելու է Հայաստանի հետագա անդամակցության հարցը։
Հունիսի 10-ին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Հայաստանի կողմից անդամավճարը չվճարելու պատճառով ՀԱՊԿ-ը կքննարկի կազմակերպության կանոնադրության այն հոդվածը կիրառելու հարցը, որով կարգավորվում են իր պարտավորությունները չկատարող անդամ երկրների նկատմամբ գործողությունները:
Հիշեցնենք` 2024 թվականի փետրվարին հայտնի դարձավ, որ Երևանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ–ին:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 12-ին չբացառեց, որ ՀՀ–ն կարող է դուրս գալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, եթե ՀԱՊԿ–ը չպատասխանի Հայաստանի բարձրացրած հարցին` ո՞րն է ՀԱՊԿ–ի պատասխանատվության գոտին Հայաստանում։ ՀԱՊԿ-ը պատասխանեց, որ Հայաստանում իր պատասխանատվության գոտին է համարում երկրի ինքնիշխան տարածքը։ Մայիսի 8-ին ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտնեց, որ Հայաստանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ–ի գործունեության ֆինանսավորմանը։ Փաշինյանը հունիսի 14–ին Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ հաջորդ տրամաբանական քայլը լինելու է ՀԱՊԿ–ից դուրս գալը:
Իսկ սեպտեմբերի 18-ին Համաշխարհային հայկական համաժողովի ժամանակ հայտարարեց, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ–ի հետ հարաբերություններում մոտ է անդառնալի կետին։ Նրա խոսքով` կազմակերպությունը սպառնալիքներ է ստեղծել երկրի ինքնիշխանության համար։
Կրեմլն արձագանքեց Փաշինյանի հայտարարությանը։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ընդգծեց, որ ՀԱՊԿ-ից որևէ վտանգ չի բխում, հակառակը` կազմակերպությունը կոչված է պաշտպանելու իր անդամ երկրների ինքնիշխանությունը։

The permanent representative of the Russian Federation at the CSTO has announced how much the membership fee is for Armenia and other countries.
26-06-2026 10:21 Ռուսաստան Press of Diaspora
Sputnik. According to Vasiliev, Russia pays 50% of the organization's budget.
Armenia's membership fee in the Collective Security Treaty Organization (CSTO) constitutes 10% of the total budget. This was reported to RIA Novosti by the Permanent Representative of the Russian Federation to the CSTO, Viktor Vasiliev.
Commenting on the topic of membership fees, he noted that "it is a matter of percentage ratios."
Vasiliev reminded that Russia pays 50% of the organization's budget, while "the others pay 10% each into the organization's budget."
"Accordingly, Armenia, which is supposed to pay its 10%, has not paid for the last two years," he added.
Earlier, the Permanent Representative of the Russian Federation to the CSTO stated that the leadership of the Collective Security Treaty Organization would thoroughly discuss the issue of Armenia's further membership.
On June 10, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov announced that due to Armenia's failure to pay its membership fee, the CSTO would discuss the application of the article of the organization's charter that regulates actions towards member states that do not fulfill their obligations.
Recall that in February 2024, it became known that Yerevan had frozen its participation in the CSTO.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan did not rule out on March 12 that Armenia could withdraw from the Collective Security Treaty Organization if the CSTO does not respond to the question raised by Armenia regarding what the CSTO's area of responsibility is in Armenia. The CSTO responded that it considers the sovereign territory of the country as its area of responsibility in Armenia. On May 8, the Armenian Ministry of Foreign Affairs announced that Armenia would not participate in the financing of the CSTO's activities. Pashinyan stated in the National Assembly on June 14 that the next logical step would be to withdraw from the CSTO.
On September 18, during the World Armenian Congress, he announced that Armenia is close to an irreversible point in its relations with the CSTO. According to him, the organization has created threats to the country's sovereignty.
The Kremlin responded to Pashinyan's statement. The press secretary of the Russian President, Dmitry Peskov, emphasized that there is no danger from the CSTO; on the contrary, the organization is meant to protect the sovereignty of its member states.