ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը հայտնել է՝ որքան է ՀՀ-ի և մյուս երկրների անդամավճարը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ընդհանուր բյուջեում Հայաստանի անդամավճարը կազմում է 10%։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
Մեկնաբանելով անդամավճարների թեման՝ նա նշել է, որ «խոսքը տոկոսային հարաբերակցության մասին է»։
Վասիլևը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը վճարում է կազմակերպության բյուջեի 50%-ը, «մյուսները վճարում են կազմակերպության բյուջեի 10-ական տոկոսը»։
«Համապատասխանաբար, իր 10%-ը, որը պետք է վճարեր հայկական կողմը, վերջինս արդեն երկու տարի է՝ չի վճարում»,-հավելել է նա։
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը հայտնել էր, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ղեկավարությունը մանրակրկիտ քննարկելու է Հայաստանի հետագա անդամակցության հարցը։
Հունիսի 10-ին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Հայաստանի կողմից անդամավճարը չվճարելու պատճառով ՀԱՊԿ-ը կքննարկի կազմակերպության կանոնադրության այն հոդվածը կիրառելու հարցը, որով կարգավորվում են իր պարտավորությունները չկատարող անդամ երկրների նկատմամբ գործողությունները:
Հիշեցնենք` 2024 թվականի փետրվարին հայտնի դարձավ, որ Երևանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ–ին:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 12-ին չբացառեց, որ ՀՀ–ն կարող է դուրս գալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, եթե ՀԱՊԿ–ը չպատասխանի Հայաստանի բարձրացրած հարցին` ո՞րն է ՀԱՊԿ–ի պատասխանատվության գոտին Հայաստանում։ ՀԱՊԿ-ը պատասխանեց, որ Հայաստանում իր պատասխանատվության գոտին է համարում երկրի ինքնիշխան տարածքը։ Մայիսի 8-ին ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտնեց, որ Հայաստանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ–ի գործունեության ֆինանսավորմանը։ Փաշինյանը հունիսի 14–ին Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ հաջորդ տրամաբանական քայլը լինելու է ՀԱՊԿ–ից դուրս գալը:
Իսկ սեպտեմբերի 18-ին Համաշխարհային հայկական համաժողովի ժամանակ հայտարարեց, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ–ի հետ հարաբերություններում մոտ է անդառնալի կետին։ Նրա խոսքով` կազմակերպությունը սպառնալիքներ է ստեղծել երկրի ինքնիշխանության համար։
Կրեմլն արձագանքեց Փաշինյանի հայտարարությանը։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ընդգծեց, որ ՀԱՊԿ-ից որևէ վտանգ չի բխում, հակառակը` կազմակերպությունը կոչված է պաշտպանելու իր անդամ երկրների ինքնիշխանությունը։

В постоянном представительстве РФ в ОДКБ сообщили, сколько составляет членский взнос Армении и других стран.
26-06-2026 10:21 Ռուսաստան Обзор прессы Диаспоры
Sputnik. По словам Васильева, Россия оплачивает 50% бюджета организации.
Членский взнос Армении в общем бюджете Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) составляет 10%. Об этом РИА Новости сообщил постоянный представитель РФ в ОДКБ Виктор Васильев.
Комментируя тему членских взносов, он отметил, что «речь идет о процентном соотношении».
Васильев напомнил, что Россия оплачивает 50% бюджета организации, «остальные платят по 10% бюджета организации».
«Соответственно, свои 10%, которые должна была заплатить армянская сторона, она уже два года не платит», - добавил он.
Ранее постоянный представитель РФ в ОДКБ сообщил, что руководство Организации Договора о коллективной безопасности тщательно обсудит вопрос дальнейшего членства Армении.
10 июня министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что из-за неплатежей Армении ОДКБ обсудит вопрос применения статьи своего устава, регулирующей действия в отношении стран-членов, не выполняющих свои обязательства.
Напомним, в феврале 2024 года стало известно, что Ереван приостановил свое участие в ОДКБ.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 12 марта не исключил, что Армения может выйти из Организации Договора о коллективной безопасности, если ОДКБ не ответит на поднятый Арменией вопрос о том, какая зона ответственности ОДКБ в Армении. ОДКБ ответила, что считает своей зоной ответственности суверенную территорию страны. 8 мая Министерство иностранных дел Армении сообщило, что Армения не будет участвовать в финансировании деятельности ОДКБ. Пашинян 14 июня заявил в Национальном собрании, что следующим логическим шагом будет выход из ОДКБ.
А 18 сентября на Всемирном армянском конгрессе он заявил, что Армения близка к необратимой точке в отношениях с ОДКБ. По его словам, организация создала угрозы для суверенитета страны.
Кремль отреагировал на заявление Пашиняна. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков подчеркнул, что от ОДКБ не исходит никакой угрозы, наоборот, организация призвана защищать суверенитет своих стран-членов.