Կալուգացի միկրոսուլթանին խաբեցին. ինչ կատարվեց, և ինչու վերընտրվեց Նիկոլ Փաշինյանը
armtimes.com Այսքան հետընտրական քննարկումներում այդպես էլ չտեսանք խորքային հետազոտություններ, որ նկատեին տեկտոնիկ փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունենում հայաստանյան հասարակության մտածելակերպում և քաղաքական մշակույթում։
Վերլուծական դաշտի զգալի մասը, առաջնորդվելով հին կաղապարներով կամ քաղաքական նպատակահարմարությամբ, հաճախ հրաժարվում է տեսնել այն նոր իրողությունները, որոնք ձևավորվել են 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխությունից ի վեր և իրենց արտացոլումը գտան 2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում։
Ինչ ասես խոսվում է իբր իշխանությունների կողմից հասարակությանը կաշառելու, վարչական ռեսուրսը օգտագործելու մասին, սակայն ոչ մի իրական ապացույց ու հստակ քննարկում։
Պատկերացնում եք, մի երկրում, որտեղ ընդդիմադիր լինելը ոչ միայն լավ մոդայիկ է, այլ նաև լավ վճարվում է, չգտնվեց մեկ վարչական աշխատող, որը հիմնավորեր, որ իշխանություններից ստացել է հստակ հրահանգ՝ կազմակերպելու ինչ-որ բան։
Եթե փորձենք ընտրություններին տալ օբյեկտիվ և սթափ քաղաքական գնահատական, ապա Նիկոլ Փաշինյանի և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հերթական հաղթանակը հիմնված է մի քանի առանցքային գործոնների վրա։
Փորձենք կետերով թվարկել դրանք, սակայն մինչև կետերին անցնելը նախ մի քանի ընդհանուր փաստում։
Այն, որ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի խարիզմատիկ առաջնորդ է, ավելի սոփեստիկ, համոզիչ ու որակյալ խոսք ունի, չի էլ քննարկվում։ Կար նաև այլ հանգամանք․ Նիկոլ Փաշինյանը հիանալի օգտագործեց ժամանակակից քարոզչական տեխնոլոգիաները, հիանալի ընտրված սիմվոլներ, երգեր, կերպարներ, հագուստ ու իմիջ։ Այս հարցում ևս նա անմրցելի էր։
Ընտրակաշառքի ինստիտուտի մաշվածությունը և քաղաքացու գիտակցությունը։
Տարիներ շարունակ կաթիլ-կաթիլ ձևավորված հասարակական գիտակցությունն այսօր տվել է իր արդյունքը։ Նախկինում ընտրությունների ելքը հաճախ որոշվում էր թաղային հեղինակությունների, վարչական ճնշումների և ուղղակի ընտրակաշառքի միջոցով։ Նախկինում ոչ միայն գումարն էին տալիս, այլ նաև ինչ-որ մեկի համար գնում էին ընտրության։ Հիմա մարդկանց մեծամասնությունը չի հանդուրժի, եթե որևէ մեկը գա ու ասի՝ իմ խաթեր սրան պիտի ընտրես։ Ավելին՝ նոր սերունդը առհասարակ կռիվ կանի, իսկ հին սերունդն էլ կարող է համաձայնություն տա, բայց գնա ընտրի իր սրտի ուզածին։ Նաև այդ է պատճառը, որ կալուգացի միկրոսուլթանը ասաց, որ իրենց խաբեցին։ Հենց այս ամենի մասին էր ասում ՀՀ վարչապետը, երբ խոսում էր գլուխներ վաճառողների մասին։ Այո, եթե մի հասարակությունում դեռ կան գլխաքանակ վաճառողներ, այդտեղ չի կարող լինել ժողովրդավարություն։
Այսօր հայ ընտրողի մեծամասնության համար սեփական ձայնը վաճառելը դարձել է մերժելի և ամոթալի երևույթ։ Ընտրողը գիտակցում է, որ իր քվեն իշխանություն ձևավորելու և երկրի ապագան որոշելու միակ իրական գործիքն է։ Դեռ կան, իհարկե, որոշ տոկոս մարդիկ, որ սա չեն հասկանում, չեն ընդունում, փորձում են խաղալ նույն մաշված խաղը, սակայն նրանք, բարեբախտաբար, մեծամասնություն չեն։ Այդ մաշված ու արդեն ՀՀ շահերի համար թշնամի համարվող կերպարներն ու իրենց մնացուկները գնալով ոչ միայն մերժվելու են, այլև շուտով հայտնվելու են բանտերում համապատասխան հետևանքներով։ Լավ կլինի առհասարակ այս մասսային ենթարկել խիստ պատիժների, հատկապես դրանց խմբապետներին, որոնք տարբեր «շուստրի մեխանիզմներով» մեծ գումարներ վերցրին ՀՀ պետականության թշնամիներից. մեկը իր տարածքը վարձակալելու պատրվակով, մեկը՝ ինչ-որ տեղ աշխատելու, մյուսը՝ այս կամ այն կուսակցությանը ծառայություններ մատուցելու համար։ Հատկապես այս մասսաներին պետք է պատժել։
Ժողովրդավարական ինստիտուտների կայունացումը
2026 թվականի ընտրությունները ևս մեկ անգամ փաստեցին, որ Հայաստանում ընտրական ինստիտուտը կայացած է։ Չնայած լարվածությանը և տեղեկատվական հսկայական հոսքերին՝ բուն ընտրական պրոցեսը, ձայների հաշվարկն ու վերահսկողությունը եղել են թափանցիկ։ Երբ քաղաքացին վստահ է, որ իր քվեն չի կեղծվելու, նրա մասնակցությունը դառնում է գիտակցված (ի դեպ, մասնակցության ցուցանիշը կազմեց 58.97%, ինչն ավելի բարձր է, քան 2018-ին և 2021-ին)։ Սա ևս ակտիվացած հասարակության ցուցանիշն է, որը նույնպես կարևոր է։ Սրանով փլուզվեց նաև ընդդիմության սիրած թեզերից մեկը, որ իբր մասնակցության մեծ տոկոսի դեպքում Նիկոլ Փաշինյանին չեն ընտրի. սա էլ կեղծ դուրս եկավ։ Եթե անգամ դա պայմանավորված էր արտաքին ճնշումներով, ապա ավելի ուրախացնող է, քանի որ նշանակում է՝ ՀՀ քաղաքացու ինքնագիտակցությունն ավելի բարձր է, քան նրանք մտածում էին։ Այսինքն՝ ՀՀ քաղաքացին, տեսնելով, որ դրսի ապրողների հաշվին ՀՀ-ում օտար ինտերվենցիա է կազմակերպվում, տեսնելով, որ նախընտրական փուլում հայկական ապրանքների համար ճանապարհ են փակում, որ մեզ ստրկացնեն, դա թույլ չտալու համար գնաց ընտրության և ցուցաբերեց ակտիվություն, իսկ այլ պարագայում չէր անելու։ Սա ևս կայացող ժողովրդավարական ինստիտուտների մասին է խոսում։
Արտաքին քաղաքական վեկտորի ընտրություն
Այս ընտրությունները, ըստ էության, վերածվել էին հանրաքվեի՝ երկրի ռազմավարական ուղղության վերաբերյալ։ Իշխանությունը հանդես էր գալիս արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացման, դեպի Արևմուտք (ԵՄ, ԱՄՆ) մերձեցման և տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգով։ Մինչդեռ հիմնական ընդդիմադիր ուժերը (օրինակ՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը Սամվել Կարապետյանի գլխավորությամբ, որը ստացավ 23.27%, և «Հայաստան» դաշինքը՝ 9.92%-ով) առաջ էին քաշում Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների վերականգնման նարատիվները։ Ժողովրդի մեծամասնությունը հստակ ընտրություն կատարեց հօգուտ ինքնիշխանության ամրապնդման և դեպի Ռուսաստան միակողմանի կախվածության նվազեցման։ Սա, իհարկե, պայմանավորված էր նաև ՌԴ վարած հակահայկական քաղաքականությամբ, սակայն կա նաև տարրական ինքնասիրության խնդիր։
Ընդդիմությունը ՌԴ-ին հրահրեց գործել մի գործելաոճով, որը առնվազն ժամանակակից գիտակից մարդը չի ընդունում, իսկ ՌԴ-ն նույն մեթոդի պատճառով անդադար խնդիրներ է ունենում։ Խոսքը պարտադրող, վախեցնող, ահաբեկող, սպառնացող ռազմավարության մասին է։ Սա հստակ «Հիբրիդային պատերազմ» էր, որտեղ ՌԴ-ն սպառնաց մեր տնտեսական ապրանքների արգելափակմամբ, գազի գնի թանկացմամբ և այլն։ Իսկ ընդդիմությունը, այդ ամենը օգտագործելով, փորձեց վախ տարածել մեր հասարակության մեջ, սակայն դա երբեք չի աշխատում։
Եթե նույնիսկ սեփական երեխայիդ անդադար սպառնաս ու պարտադրես, ապա ոչինչ չի ստացվի։ Ռուսական այս բրուտալ քաղաքականությունը, որը ողջունվում, ավելին՝ խրախուսվում էր ներսում, ավելի էր զայրացնում հայ ընտրողին։ Բոլոր այս քայլերը, ի վերջո, խոսում են հայկական ժողովրդավարության կայացման մասին։
Ընդդիմության մեթոդաբանական սնանկությունը
Ընդդիմադիր դաշտը շարունակեց կիրառել հնացած մեթոդներ՝ հիմնված բացառապես սուր քննադատության, աշխարհաքաղաքական նախկին կաղապարների և էմոցիոնալ մանիպուլյացիաների վրա։ Նրանք չկարողացան հանրությանը առաջարկել ապագայի զարգացման այլընտրանքային, իրատեսական և հասկանալի մոդել։ Չհասկանալով հանրության ներքին տրանսֆորմացիան՝ նրանք օտարվեցին ընտրողների հիմնական զանգվածից։
Ինչպես ասում էր կրծողի անձնական օգտագործման աչոնիկը, որը, հիմա բիզնես լեդիի կերպարի մեջ մտած, խելացի խորհուրդներ է տալիս, Նիկոլ Փաշինյանը ապրեց «Ես Ձեզանից մեկն եմ» կերպարով, այն ժամանակ, երբ ընդդիմությունը մնում է «Մենք ձեզանից լավն ենք» կերպարի մեջ։ Հատկապես ընտրություններում պարտվելուց հետո ընդդիմությունը նորից շարունակում է մեղադրել հայ ընտրողին, անուն կպցնել մարդկանց, որոնք նրանց չեն ընտրել։ Այս խաղը երբեք լավ տեղ չի տանում։
2026 թվականի ընտրությունների արդյունքը ոչ թե պատահականություն էր կամ պարզապես տեխնիկական հաղթանակ, այլ Հայաստանի քաղաքացու կողմից ինքնիշխանության, ժողովրդավարության և նոր աշխարհաքաղաքական իրողությունների գիտակցված վավերացումը։
Հին համակարգի կողմնակիցների համար սեփական մեթոդների սնանկությունը ընդունելը իսկապես նշանակում է ընդունել իրենց քաղաքական վախճանը, ինչի պատճառով էլ օբյեկտիվ վերլուծությունները լրատվական դաշտում այդքան քիչ են։ Իսկ այն, որ նրանք մաշված տեսաերիզի պես կրկնում են, թե իբր Նիկոլ Փաշինյանը մարզերում է հաղթել, իսկ Երևանում պարտվել է, որևէ նոնսենս չի պարունակում, ոչ մի վատ բան սրանում չկա։ Նախ սա բնական երևույթ է, որ մայրաքաղաքի կենտրոններում գործող իշխանությունները մեծ տոկոս չեն ստանում։ Նորմալ է, քանի որ կենտրոնում ապրում են հիմնականում հարուստներ, մտավորականներ, արվեստագետներ, որոնք ունեն ավելի բարձր նշաձողեր կյանքի պահանջների ու որակի մասին։
Սակայն մեր դեպքում կա ևս մեկ պատճառ․ Երևանի կենտրոնի բնակչության առնվազն կեսը կազմում են նախորդ երկու տասնամյակների «հայկական վայրի կապիտալիզմի» պտուղները վայելող մարդիկ՝ այսպես ասած «Բիրդանաղաներ»։ Բնական է, որ այդ մարդիկ չէին ընտրելու մի իշխանության, որն ուզում է իրենցից խլել ապօրինի վաստակած գույքը և հարստությունը։ Բայց, ի վերջո, անգամ ամենակենտրոնում Նիկոլ Փաշինյանի օգտին քվեարկել է ընտրողների մեկ երրորդից ավելի տոկոսը, ինչը նշանակում է, որ հիմնականում դասական մտավորականների ու արվեստագետների զգալի մասը կատարել է ճիշտ ընտրություն։
Այստեղ ամենակարևոր հանգամանքն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանին ընտրեցին հիմնականում մարզերում, այն էլ սահմանամերձ մարզերում։ Իհարկե, այստեղ էլ եղան տարատեսակ մարազմատիկ գնահատականներ, սակայն դրանք էական չեն։ Դրանց այստեղ անդրադառնալն անգամ անիմաստ է։ Մարզերի բնակչությունը այդպիսի բարձր վստահության տոկոս տվեց Նիկոլ Փաշինյանին այլ պատճառով։ Մարզի բնակիչը այս տարիների ընթացքում սովորել է, որ իր խոսքը կարևոր է, որ իր գյուղի ու թաղի հարուստները այլևս իր հետ չեն վարվում կենդանու նման։ Նրա իրավունքները չեն ոտնահարում, նրա ձայնը կարևորում են։ Իրենց փողոցը սարքվում է, ու գիշերային լույս է քաշվում, դպրոցն ու մանկապարտեզն են կառուցվում:
Այո, միգուցե Երևանի կենտրոնում ապրողի համար միշտ եղել է որակյալ ասֆալտ ու լավ վերանորոգած դպրոց, սակայն մարզի բնակչի համար դա վերջին երեսուն տարում ապահովել է միայն Նիկոլ Փաշինյանը, և դա անկարևոր չէ։ Առաջին մասն ավելի կարևոր է։
Այսքանից հետո մնում է, որ երրորդ անգամ վստահության քվե ստացած «Քաղաքացիական պայմանագիրը» հետևություններ անի և նախ ոչնչացնի ՀՀ պետականությանը սպառնացող մետաստազները, հետո իր նախորդ տարիների աշխատանքին տա ճիշտ գնահատական և հետևություններ կատարի այդ գնահատականներից։

Калужского микросултана обманули. Что произошло и почему Никол Пашинян был переизбран
armtimes.com В этих обсуждениях после выборов мы так и не увидели глубоких исследований, которые бы отметили тектонические изменения, происходящие в мышлении и политической культуре армянского общества.
Значительная часть аналитического поля, руководствуясь старыми шаблонами или политической целесообразностью, часто отказывается видеть те новые реалии, которые сформировались с 2018 года после Бархатной революции и нашли свое отражение на парламентских выборах 7 июня 2026 года.
Говорится много о якобы подкупе общества властями, использовании административного ресурса, однако нет никаких реальных доказательств и четких обсуждений.
Представьте себе, в стране, где быть оппозиционером не только модно, но и хорошо оплачивается, не нашлось ни одного административного работника, который бы обосновал, что получил от властей четкие указания организовать что-то.
Если попытаться дать объективную и трезвую политическую оценку выборам, то очередная победа Николы Пашиняна и партии «Гражданский договор» основана на нескольких ключевых факторах.
Попробуем перечислить их по пунктам, но прежде несколько общих фактов.
То, что Никол Пашинян является более харизматичным лидером, более софистичным, убедительным и качественно говорит, даже не обсуждается. Имелись и другие обстоятельства: Никол Пашинян прекрасно использовал современные пропагандистские технологии, прекрасно подобранные символы, песни, образы, одежду и имидж. В этом вопросе он также был непревзойденным.
Изношенность института подкупа и сознание гражданина.
Годами формировавшееся капля за каплей общественное сознание сегодня дало свои результаты. Ранее исход выборов часто определялся районными авторитетами, административным давлением и прямым подкупом. Ранее деньги давали не только, но и кого-то отправляли на выборы. Теперь большинство людей не потерпит, если кто-то придет и скажет: «Ты должен выбрать этого». Более того, новое поколение вообще будет бороться, а старое поколение может согласиться, но пойдет голосовать за то, что хочет. Это также причина, по которой калугацкий микросултан сказал, что их обманули. Именно об этом говорил премьер-министр Армении, когда говорил о продавцах голов. Да, если в обществе все еще есть продавцы голов, там не может быть демократии.
Сегодня для большинства армянских избирателей продажа своего голоса стала неприемлемым и постыдным явлением. Избиратель осознает, что его голос — это единственный реальный инструмент формирования власти и определения будущего страны. Конечно, есть еще определенный процент людей, которые этого не понимают, не принимают, пытаются играть в ту же изношенную игру, но, к счастью, они не составляют большинство. Эти изношенные и уже считающиеся врагами интересов Республики Армения персонажи и их остатки будут не только отвергнуты, но и вскоре окажутся в тюрьмах с соответствующими последствиями. Было бы хорошо вообще подвергнуть эту массу строгим наказаниям, особенно их групповых лидеров, которые получили большие деньги от врагов государственной независимости Армении под различными «хитроумными механизмами»: один под предлогом аренды своей территории, другой — под предлогом работы где-то, третий — за услуги той или иной партии. Особенно эту массу нужно наказать.
Устойчивость демократических институтов
Выборы 2026 года еще раз подтвердили, что избирательный институт в Армении стал зрелым. Несмотря на напряженность и огромные потоки информации, сам избирательный процесс, подсчет голосов и контроль были прозрачными. Когда гражданин уверен, что его голос не будет подделан, его участие становится осознанным (кстати, уровень участия составил 58,97%, что выше, чем в 2018 и 2021 годах). Это также показатель активизированного общества, что также важно. Это также разрушило один из любимых тезисов оппозиции о том, что якобы при высоком проценте участия Николу Пашиняна не выберут; это тоже оказалось ложным. Даже если это было связано с внешним давлением, то это более обнадеживает, так как означает, что самосознание гражданина Армении выше, чем они думали. То есть, гражданин Армении, видя, что за счет живущих за границей организуется иностранная интервенция в Армении, видя, что в предвыборный период закрывают дороги для армянских товаров, чтобы поработить нас, пошел на выборы, чтобы не допустить этого, а в других случаях бы этого не сделал. Это также говорит о становлении демократических институтов.
Выбор внешнеполитического вектора
Эти выборы фактически стали референдумом по стратегическому направлению страны. Власть выступала с повесткой диверсификации внешней политики, сближения с Западом (ЕС, США) и регионального мира. В то время как основные оппозиционные силы (например, блок «Сильная Армения» под руководством Самвела Карапетяна, который получил 23,27%, и блок «Армения» с 9,92%) выдвигали нарративы о восстановлении отношений с Российской Федерацией. Большинство народа четко сделало выбор в пользу укрепления суверенитета и снижения односторонней зависимости от России. Это, конечно, также связано с проводимой Россией антикартианской политикой, но есть и элементарная проблема самоуважения.
Оппозиция подстрекала Россию действовать в манере, которую, по меньшей мере, современный сознательный человек не принимает, а Россия из-за той же методики постоянно сталкивается с проблемами. Речь идет о навязывающей, запугивающей, террористической, угрожающей стратегии. Это был явный «Гибридный война», где Россия угрожала блокировкой наших экономических товаров, повышением цен на газ и так далее. А оппозиция, используя все это, пыталась сеять страх в нашем обществе, но это никогда не срабатывало.
Даже если ты постоянно угрожаешь и навязываешь своему собственному ребенку, ничего не получится. Эта российская брутальная политика, которая приветствовалась, более того, поощрялась внутри, только больше злила армянского избирателя. Все эти шаги, в конечном итоге, говорят о становлении армянской демократии.
Методологическая несостоятельность оппозиции
Оппозиционное поле продолжало применять устаревшие методы, основанные исключительно на резкой критике, прежних геополитических шаблонах и эмоциональных манипуляциях. Они не смогли предложить обществу альтернативную, реалистичную и понятную модель развития будущего. Не понимая внутренних трансформаций общества, они отдалились от основной массы избирателей.
Как говорил личный использователь крыс, который, теперь став бизнес-леди, дает умные советы, Никол Пашинян жил образом «Я один из вас», в то время как оппозиция остается в образе «Мы лучше вас». Особенно после поражения на выборах оппозиция снова продолжает обвинять армянского избирателя, называть людей, которые их не выбрали. Эта игра никогда не ведет к хорошему месту.
Результат выборов 2026 года был не случайностью или просто технической победой, а осознанным утверждением гражданином Армении суверенитета, демократии и новых геополитических реалий.
Для сторонников старой системы признание несостоятельности собственных методов действительно означает признание своей политической судьбы, из-за чего объективные анализы в информационном поле так мало. А то, что они повторяют, как изношенная видеопленка, что якобы Никол Пашинян победил в регионах, а в Ереване проиграл, не содержит никакого нонсенса, в этом нет ничего плохого. Во-первых, это естественное явление, что действующие власти в центрах столицы не получают большого процента. Это нормально, поскольку в центре живут в основном богатые, интеллигенты, художники, которые имеют более высокие требования к жизненным условиям и качеству.
Однако в нашем случае есть еще одна причина: как минимум половина населения центра Еревана составляют люди, наслаждающиеся плодами «армянского дикого капитализма» последних двух десятилетий — так называемые «Бирдонагханеры». Естественно, что эти люди не будут выбирать власть, которая хочет отобрать у них незаконно нажитое имущество и богатство. Но, в конце концов, даже в самом центре более одной трети избирателей проголосовали за Никол Пашиняна, что означает, что значительная часть классических интеллигентов и художников сделала правильный выбор.
Самым важным обстоятельством здесь является то, что Никол Пашинян был избран в основном в регионах, особенно в пограничных областях. Конечно, здесь тоже были различные маразматические оценки, но они несущественны. Упоминать их здесь даже бессмысленно. Население регионов дало такой высокий процент доверия Николу Пашиняну по другой причине. Житель региона за эти годы научился тому, что его слово важно, что богатые из его деревни и района больше не обращаются с ним как с животным. Его права не нарушаются, его голос ценится. Его улица благоустраивается, и ночное освещение устанавливается, строятся школы и детские сады.
Да, возможно, для жителя центра Еревана всегда был качественный асфальт и хорошо отремонтированные школы, но для жителя региона это обеспечил только Никол Пашинян за последние тридцать лет, и это не несущественно. Первая часть более важна.
После всего этого остается, чтобы «Гражданский договор», получивший доверие в третий раз, сделал выводы и сначала уничтожил метастазы, угрожающие государственной независимости Армении, а затем дал правильную оценку своей работе за предыдущие годы и сделал выводы из этих оценок.