Լեգիտիմության միակ աղբյուրը ժողովուրդն է. Փաշինյանը՝ ընտրությունների ոչ լեգիտիմ լինելու վերաբերյալ ընդդիմադիրների հայտարարությունների մասին
25-06-2026 15:17 Հայաստան Քաղաքականություն
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի հայտարարություններին, թե Հայաստանում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմ և օրինական չեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետը թեմային անդրադարձել է Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ։«Ես ուզում եմ, որ մենք չմոռանանք, որ կա լեգիտիմության մեկ աղբյուր, դա ժողովուրդն է։ Ժողովուրդն է գնահատում՝ իր ընտրությունը տեղի՞ է ունեցել, թե՞ տեղի չի ունեցել։ Եթե որևէ մեկը դիտելու գոնե բավարար հմտություն ունի, անզեն աչքով կնկատի, որ ժողովուրդն արձանագրել է, որ իր ընտրությունը տեղի է ունեցել և արձանագրվել է ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներով»,- հայտարարել է վարչապետը։
Հարցին, թե ի՞նչ դիրքորոշում ունի այն փաստի առնչությամբ, որ 7 քաղաքական ուժեր ընտրությունների արդյունքները վիճարկել են Սահմանադրական դատարանում, Փաշինյանը նշել է, որ այդ հարցի շուրջ դիրքորոշում չի հայտնելու, որովհետև կոռեկտ չի համարում։«Մեր դիրքորոշումներ մեր թիմի ներկայացուցիչները կներկայացնեն Սահմանադրական դատարանում, որովհետև ես Սահմանադրական դատարանից գրություն եմ ստացել, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը Սահմանադրական դատարանում ներգրավվել է որպես երրորդ կողմ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Հայաստանում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան են անցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը և «Հայաստան» դաշինքը։«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նոր խորհրդարանում կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։««Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, «Միասնության թևեր» կուսակցությունը, «Դեմոկրատիա Օրենք Կարգապահություն» կուսակցությունը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Հանուն Հանրապետության» կուսակցությունը, «Հայաստան» դաշինքը և «Նոր ուժ» կուսակցությունն ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու դիմումներ են ներկայացրել Սահմանադրական դատարան։
ՍԴ-ն որոշել է միավորել բոլոր դիմումները և դրանք քննել մեկ նիստում։ Նիստը տեղի կունենա հունիսի 26-ին։

The only source of legitimacy is the people. Pashinyan on the opposition's statements regarding the illegitimacy of the elections.
25-06-2026 15:17 Armenia Politics
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has addressed the statements of opposition political forces claiming that the results of the parliamentary elections held in Armenia on June 7 are not legitimate and legal.
According to «Armenpress», the Prime Minister discussed the topic during a briefing with reporters after a Government meeting. «I want us to not forget that there is one source of legitimacy, and that is the people. It is the people who assess whether their choice has taken place or not. If anyone has at least sufficient skill to observe, they will see with the naked eye that the people have recorded that their choice has taken place and has been documented by the official results of the elections,» the Prime Minister stated.
When asked about his stance regarding the fact that 7 political forces have challenged the election results in the Constitutional Court, Pashinyan noted that he would not express a position on that issue because he does not consider it correct. «Our representatives will present our positions in the Constitutional Court because I have received a letter from the Constitutional Court stating that «Civil Contract» has been involved in the Constitutional Court as a third party,» said the Prime Minister of Armenia.
According to the results of the parliamentary elections held in Armenia on June 7, the «Civil Contract» party, the «Strong Armenia» alliance, and the «Armenia» alliance have entered the parliament. The «Civil Contract» party will have 64 mandates in the new parliament, the «Strong Armenia» alliance will have 29 mandates, and the «Armenia» alliance will have 12 mandates. The «Strong Armenia» alliance, the «Wings of Unity» party, the «Democracy Law Order» party, the «Prosperous Armenia» party, the «For the Republic» party, the «Armenia» alliance, and the «New Forces» party have submitted applications to challenge the election results in the Constitutional Court.
The Constitutional Court has decided to consolidate all applications and review them in one session. The session will take place on June 26.