Լեգիտիմության միակ աղբյուրը ժողովուրդն է. Փաշինյանը՝ ընտրությունների ոչ լեգիտիմ լինելու վերաբերյալ ընդդիմադիրների հայտարարությունների մասին
25-06-2026 15:17 Հայաստան Քաղաքականություն
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի հայտարարություններին, թե Հայաստանում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմ և օրինական չեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետը թեմային անդրադարձել է Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ։«Ես ուզում եմ, որ մենք չմոռանանք, որ կա լեգիտիմության մեկ աղբյուր, դա ժողովուրդն է։ Ժողովուրդն է գնահատում՝ իր ընտրությունը տեղի՞ է ունեցել, թե՞ տեղի չի ունեցել։ Եթե որևէ մեկը դիտելու գոնե բավարար հմտություն ունի, անզեն աչքով կնկատի, որ ժողովուրդն արձանագրել է, որ իր ընտրությունը տեղի է ունեցել և արձանագրվել է ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներով»,- հայտարարել է վարչապետը։
Հարցին, թե ի՞նչ դիրքորոշում ունի այն փաստի առնչությամբ, որ 7 քաղաքական ուժեր ընտրությունների արդյունքները վիճարկել են Սահմանադրական դատարանում, Փաշինյանը նշել է, որ այդ հարցի շուրջ դիրքորոշում չի հայտնելու, որովհետև կոռեկտ չի համարում։«Մեր դիրքորոշումներ մեր թիմի ներկայացուցիչները կներկայացնեն Սահմանադրական դատարանում, որովհետև ես Սահմանադրական դատարանից գրություն եմ ստացել, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը Սահմանադրական դատարանում ներգրավվել է որպես երրորդ կողմ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Հայաստանում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան են անցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը և «Հայաստան» դաշինքը։«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նոր խորհրդարանում կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։««Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, «Միասնության թևեր» կուսակցությունը, «Դեմոկրատիա Օրենք Կարգապահություն» կուսակցությունը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Հանուն Հանրապետության» կուսակցությունը, «Հայաստան» դաշինքը և «Նոր ուժ» կուսակցությունն ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու դիմումներ են ներկայացրել Սահմանադրական դատարան։
ՍԴ-ն որոշել է միավորել բոլոր դիմումները և դրանք քննել մեկ նիստում։ Նիստը տեղի կունենա հունիսի 26-ին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал заявления оппозиционных политических сил о том, что результаты парламентских выборов, состоявшихся 7 июня в Армении, не являются легитимными и законными.
«Арменпресс» сообщает, что премьер-министр Армении высказался по этой теме во время брифинга с журналистами после заседания правительства. «Я хочу, чтобы мы не забывали, что есть один источник легитимности, это народ. Народ оценивает, состоялись ли его выборы или нет. Если кто-то имеет хотя бы достаточные навыки наблюдения, он невооруженным глазом заметит, что народ зафиксировал, что его выборы состоялись и зафиксированы официальными результатами выборов», - заявил премьер-министр.
На вопрос о том, какое у него мнение по поводу того, что 7 политических сил оспорили результаты выборов в Конституционном суде, Пашинян отметил, что не будет высказывать позицию по этому вопросу, так как считает это некорректным. «Наши позиции будут представлены представителями нашей команды в Конституционном суде, потому что я получил от Конституционного суда уведомление, что «Гражданский договор» привлечен в Конституционный суд в качестве третьей стороны», - сказал премьер-министр Армении.
Согласно результатам парламентских выборов, состоявшихся 7 июня в Армении, в парламент прошли партия «Гражданский договор», блок «Сильная Армения» и блок «Армения». Партия «Гражданский договор» получит 64 мандата в новом парламенте, блок «Сильная Армения» - 29 мандатов, блок «Армения» - 12 мандатов. «Блок «Сильная Армения», партия «Крылья единства», партия «Демократия Закон Порядок», партия «Процветающая Армения», партия «Во имя Республики», блок «Армения» и партия «Новые силы» подали заявления оспорить результаты выборов в Конституционный суд.
Конституционный суд решил объединить все заявления и рассмотреть их на одном заседании. Заседание состоится 26 июня.