25-06-2026 15:24 Հայաստան Քաղաքականություն
Նա նշել է, որ հազարավոր քաղաքացիներ արդեն իսկ մեկնում են Թուրքիա տուրիստական նպատակներով, և հակառակ ուղղությամբ նույնպես շարժ կա։
Նա քննադատել է «Թուրքիա» կամ «Ադրբեջան» գործոնները քաղաքական պայքարում որպես վիրավորանք կամ նեգատիվ պիտակ օգտագործելու պրակտիկան՝ այն անվանելով «ֆորպոստային մտածողություն»:
«Դեռ 2021 կամ 22 թվին ասացի՝ պետք չէ ինձ «թուրք» ասել՝ մտածելով, թե վիրավորում եք. դա վատ, ֆորպոստային մտածողություն է: Մենք պետք է հասկանանք, որ պետություն ենք ու պետք է լրջանանք: Ես պաշտպանում եմ ձեր՝ Թուրքիա, Ռուսաստան կամ Եվրոպա գնալու իրավունքը: Մարդիկ արտահայտվելու իրավունք ունեն, բայց եթե ամեն մեկս մեզ սանձենք, ոչ մեկին սանձելու կարիք չի լինի»,- ասել է Փաշինյանը։

Мы должны научиться тому, что мы должны поехать в Турцию, а они должны приехать в Армению. Пашинян
armtimes.com  «Мы должны научиться тому, что мы должны ехать в Турцию, а они должны приезжать в Армению»:
Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции после заседания правительства.
Он отметил, что тысячи граждан уже отправляются в Турцию с туристическими целями, и в обратном направлении также есть движение.
Он раскритиковал практику использования факторов «Турция» или «Азербайджан» в политической борьбе как оскорбление или негативную ярлык, назвав это «форпостным мышлением»:
«Еще в 2021 или 22 году я сказал, что не нужно называть меня «турком», думая, что вы оскорбляете. Это плохое, форпостное мышление. Мы должны понять, что мы государство и должны серьезно относиться к этому. Я защищаю ваше право ездить в Турцию, Россию или Европу. Люди имеют право на выражение, но если каждый из нас будет сдерживать себя, никому не нужно будет сдерживать других»,- сказал Пашинян.