25-06-2026 15:24 Հայաստան Քաղաքականություն
Նա նշել է, որ հազարավոր քաղաքացիներ արդեն իսկ մեկնում են Թուրքիա տուրիստական նպատակներով, և հակառակ ուղղությամբ նույնպես շարժ կա։
Նա քննադատել է «Թուրքիա» կամ «Ադրբեջան» գործոնները քաղաքական պայքարում որպես վիրավորանք կամ նեգատիվ պիտակ օգտագործելու պրակտիկան՝ այն անվանելով «ֆորպոստային մտածողություն»:
«Դեռ 2021 կամ 22 թվին ասացի՝ պետք չէ ինձ «թուրք» ասել՝ մտածելով, թե վիրավորում եք. դա վատ, ֆորպոստային մտածողություն է: Մենք պետք է հասկանանք, որ պետություն ենք ու պետք է լրջանանք: Ես պաշտպանում եմ ձեր՝ Թուրքիա, Ռուսաստան կամ Եվրոպա գնալու իրավունքը: Մարդիկ արտահայտվելու իրավունք ունեն, բայց եթե ամեն մեկս մեզ սանձենք, ոչ մեկին սանձելու կարիք չի լինի»,- ասել է Փաշինյանը։

25-06-2026 15:24 Armenia Politics
He noted that thousands of citizens are already traveling to Turkey for tourism purposes, and there is also movement in the opposite direction.
He criticized the practice of using the "Turkey" or "Azerbaijan" factors in political struggles as an insult or negative label, calling it «fortress mentality»:
«Back in 2021 or 2022, I said that you shouldn't call me a «Turk» thinking that you are insulting me; that is bad, fortress mentality. We need to understand that we are a state and we need to be serious. I support your right to go to Turkey, Russia, or Europe. People have the right to express themselves, but if each of us restrains ourselves, there will be no need to restrain anyone else,» Pashinyan said.