Մեկնարկել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի բարեկարգման երկրորդ փուլի աշխատանքները․ նախարարը հետևել է ընթացքին
25-06-2026 15:29 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, որտեղ մեկնարկել են բարեկարգման երկրորդ փուլի աշխատանքները։
Նախարարին ուղեկցել են ԿԳՄՍ նախարարության գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը և Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրաչյա Թասչյանը։
Ժաննա Անդրեասյանը հեղինակային խմբրի և կապալառու կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ շրջել է տարածքում, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին։ Նա կարևորել է աշխատանքների բարձր որակով, պատշաճ և սահմանված ժամկետներում իրականացումը՝ ընդգծելով, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի բարեկարգման աշխատանքները պահանջում են առանձնահատուկ պատասխանատվություն:
Բարեկարգման երկրորդ փուլով նախատեսվում է իրականացնել Հավերժության տաճարի ևս երեք մույթերի հիմնանորոգումը. զուգահեռաբար կմեկնարկեն նաև թանգարանային հատվածի նորոգման աշխատանքները։ Շինարարական աշխատանքների ամբողջական ավարտը նախատեսվում է մինչև տարեվերջ։
Այս ընթացքում հուշահամալիրը բաց կլինի այցելուների համար։
Հիշեցնենք, որ բարեկարգման ծրագրի առաջին փուլն ավարտվել է ապրիլին․ հիմնանորոգվել են հուշահամալիրի կենտրոնական, արևմտյան և արևելյան մասնաշենքերը, ինչպես նաև Հավերժության տաճարի մույթերը։ Կառուցվել է ջրահեռացման նոր համակարգ, իրականացվել են մույթերի և հուշապատի հիմքերի ջրամեկուսացման աշխատանքներ։ Մաքրվել է նախկին քայքայված ջրամեկուսիչ շերտը, իսկ մույթերի բետոնե հիմնակմախքի ամրակայումն ու ջրամեկուսացումն իրականացվել է ժամանակակից հատուկ նյութերի կիրառմամբ։ Փոխարինվել են թիկնամասերի և կողաճակատների սալերը, մույթերին հարող հատվածներում տեղադրվել է նոր սալահատակ։ Հուշապատի երկայնքով կառուցվել է նոր ճեմուղի, բարեկարգվել է կանաչապատ տարածքը, հիմնանորոգվել է ոռոգման ցանցը։

The second phase of the renovation works of the Armenian Genocide Memorial has begun; the minister has monitored the progress.
25-06-2026 15:29 Armenia Press release
The Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia, Zhanna Andreasyan, visited the Armenian Genocide Memorial today, where the second phase of renovation work has begun.
The Minister was accompanied by the Chief Secretary of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Hasmik Hakobyan, and the Acting Director of the Museum-Institute of the Genocide, Hrachya Taschyan.
Zhanna Andreasyan toured the area with representatives of the design team and the contracting organization, familiarizing herself with the progress of the work. She emphasized the importance of carrying out the work with high quality, properly, and within the established deadlines, highlighting that the renovation of the Armenian Genocide Memorial requires special responsibility.
The second phase of the renovation is set to include the complete renovation of three more columns of the Temple of Eternity; simultaneously, renovation work on the museum section will also commence. The full completion of the construction work is expected by the end of the year.
During this period, the memorial will be open to visitors.
Let us remind you that the first phase of the renovation program was completed in April: the central, western, and eastern buildings of the memorial were renovated, as well as the columns of the Temple of Eternity. A new drainage system was constructed, and waterproofing work was carried out on the foundations of the columns and the memorial wall. The previously deteriorated waterproofing layer was removed, and the reinforcement and waterproofing of the concrete foundation of the columns were carried out using modern special materials. The slabs of the back walls and side walls were replaced, and new flooring was installed in the areas adjacent to the columns. A new walkway was built along the memorial wall, the green areas were improved, and the irrigation network was renovated.