Մեկնարկել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի բարեկարգման երկրորդ փուլի աշխատանքները․ նախարարը հետևել է ընթացքին
25-06-2026 15:29 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, որտեղ մեկնարկել են բարեկարգման երկրորդ փուլի աշխատանքները։
Նախարարին ուղեկցել են ԿԳՄՍ նախարարության գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը և Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրաչյա Թասչյանը։
Ժաննա Անդրեասյանը հեղինակային խմբրի և կապալառու կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ շրջել է տարածքում, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին։ Նա կարևորել է աշխատանքների բարձր որակով, պատշաճ և սահմանված ժամկետներում իրականացումը՝ ընդգծելով, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի բարեկարգման աշխատանքները պահանջում են առանձնահատուկ պատասխանատվություն:
Բարեկարգման երկրորդ փուլով նախատեսվում է իրականացնել Հավերժության տաճարի ևս երեք մույթերի հիմնանորոգումը. զուգահեռաբար կմեկնարկեն նաև թանգարանային հատվածի նորոգման աշխատանքները։ Շինարարական աշխատանքների ամբողջական ավարտը նախատեսվում է մինչև տարեվերջ։
Այս ընթացքում հուշահամալիրը բաց կլինի այցելուների համար։
Հիշեցնենք, որ բարեկարգման ծրագրի առաջին փուլն ավարտվել է ապրիլին․ հիմնանորոգվել են հուշահամալիրի կենտրոնական, արևմտյան և արևելյան մասնաշենքերը, ինչպես նաև Հավերժության տաճարի մույթերը։ Կառուցվել է ջրահեռացման նոր համակարգ, իրականացվել են մույթերի և հուշապատի հիմքերի ջրամեկուսացման աշխատանքներ։ Մաքրվել է նախկին քայքայված ջրամեկուսիչ շերտը, իսկ մույթերի բետոնե հիմնակմախքի ամրակայումն ու ջրամեկուսացումն իրականացվել է ժամանակակից հատուկ նյութերի կիրառմամբ։ Փոխարինվել են թիկնամասերի և կողաճակատների սալերը, մույթերին հարող հատվածներում տեղադրվել է նոր սալահատակ։ Հուշապատի երկայնքով կառուցվել է նոր ճեմուղի, բարեկարգվել է կանաչապատ տարածքը, հիմնանորոգվել է ոռոգման ցանցը։

Начались работы по благоустройству второго этапа мемориала жертв Геноцида армян. Министр следил за ходом работ.
25-06-2026 15:29 Армения Пресс-релизы
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня посетила мемориал жертв Геноцида армян, где начались работы по благоустройству второго этапа.
Министра сопровождали главный секретарь министерства КГМС Хасмик Акопян и временно исполняющий обязанности директора музея-института Геноцида Храчья Тасчян.
Жанна Андреасян вместе с представителями авторского коллектива и подрядной организации обошла территорию, ознакомилась с ходом работ. Она подчеркнула важность выполнения работ на высоком уровне, надлежащим образом и в установленные сроки, отметив, что работы по благоустройству мемориала жертв Геноцида армян требуют особой ответственности.
Вторым этапом благоустройства планируется провести капитальный ремонт еще трех колонн Храма Вечности; параллельно начнутся также работы по ремонту музейной части. Полное завершение строительных работ планируется до конца года.
В это время мемориал будет открыт для посетителей.
Напомним, что первый этап программы благоустройства завершился в апреле: были капитально отремонтированы центральные, западные и восточные корпуса мемориала, а также колонны Храма Вечности. Построена новая система дренажа, проведены работы по гидроизоляции оснований колонн и мемориальной стены. Удален ранее разрушенный гидроизоляционный слой, а укрепление и гидроизоляция бетонного каркаса колонн выполнены с использованием современных специальных материалов. Заменены плиты на спинках и боковых стенках, в прилегающих к колоннам участках уложен новый пол. Вдоль мемориальной стены построена новая аллея, благоустроена зеленая территория, капитально отремонтирована система орошения.