2025-ի և հետագա հաշվետու տարիների համար եկամուտների տարեկան հայտարարագիր պետք է ներկայացնել 2025-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ
14-07-2026 13:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Պետական եկամուտների կոմիտեն հիշեցնում է, որ 2025 թվականի և հետագա հաշվետու տարիների համար եկամուտների տարեկան հայտարարագիր ներկայացնում են 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող ՀՀ բոլոր քաղաքացիները։
Միաժամանակ, եկամուտների հայտարարագիրը պետք է ներկայացնել «Ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգում»։
Տեղեկատվական հոլովակում ծանոթացեք եկամուտների տարեկան հայտարարագրի լրացման և ներկայացման մանրամասներին, մասնավորապես.

For the year 2025 and subsequent reporting years, an annual income declaration must be submitted as of December 31, 2025.
14-07-2026 13:00 Armenia Press release
The State Revenue Committee reminds that for the year 2025 and subsequent reporting years, all citizens of the Republic of Armenia who are residents as of December 31, 2025, must submit an annual income declaration.
At the same time, the income declaration must be submitted through the "Unified System of Electronic Services for Individuals."
In the informational video, familiarize yourself with the details of filling out and submitting the annual income declaration, specifically:
who must submit the annual income declaration,
how to submit the declaration,
what types of income are subject to declaration,
which declared incomes are filled out automatically and which are filled out independently by citizens,