Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում (ԿԴՀ) էբոլա տենդով հիվանդացության լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 5515-ի։ «Արմենպրես»-ի...
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում (ԿԴՀ) էբոլա տենդով հիվանդացության լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 5515-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում անելով աֆրիկյան երկրի Առողջապահության նախարարությանը։Գերատեսչությունը հայտնել է, որ վերջին մեկ օրվա ընթացքում հայտնաբերվել է հիվանդության 51 նոր դեպք։Մահացածների թիվը 2642 է։ Մահացությունը կազմում է 47,9%։Հիվանդանոցներում և բժշկական մեկուսարաններում է գտնվում ավելի քան 700 մարդ էբոլայի կասկածանքով։ Էբոլայով հիվանդացածների...
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հանդիպումը գործատուների հետ նպատակ ուներ քննարկելու 200000 դրամից պակաս աշխատավարձ ստացող...
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հանդիպումը գործատուների հետ նպատակ ուներ քննարկելու 200000 դրամից պակաս աշխատավարձ ստացող աշխատողներին առողջության ապահովագրության համակարգ ընդգրկելու ընթացակարգը։ Նախարարը ներկայացրել է նախնական նախագիծը, ըստ որի՝ պետք է ձևավորվի ապահովագրավճարը։ Համաձայն նախագծի՝ 200000 դրամից պակաս աշխատավարձ ստացող աշխատողը 2027 թվականին յուրաքանչյուր ամիս որպես ապահովագրավճար պետք է վճարի 2000 դրամ, մնացած 4400 դրամը կսուբսիդավորի պետությունը, իսկ 4400 դրամը՝ գործատուն։ Այս ձևաչափի նպատակը...
Հոգեբուժական օգնության և սպասարկման մասին օրենսդրական բարեփոխումներն առողջապահության նախարարին կից հասարակական խորհրդի այսօրվա նիստի օրակարգում...
Հոգեբուժական օգնության և սպասարկման մասին օրենսդրական բարեփոխումներն առողջապահության նախարարին կից հասարակական խորհրդի այսօրվա նիստի օրակարգում էին: «Շատ կարևոր է, որ օրենսդրական փոփոխություններից առաջ թեման քննարկում ենք հասարակական խորհրդում՝ լսելով բոլորիդ դիտարկումներն ու առաջարկները։ Առհասարակ, կառավարության նպատակն է գերատեսչություն-հասարակական խորհուրդ համագործակցության ձևաչափն ամբողջովին համապատասխանեցնել իրական համագործակցության գաղափարին։ Այսինքն՝ ոչ թե օրենքների ընդունումից հետո տեղեկացնել ձեզ և քննարկել դրանք, այլ մինչև օրենսդրական փոփոխությունների...
Վիրուսային հեպատիտների կանխարգելումն ու վերահսկումն առողջապահական համակարգի կարևոր ուղղություններից է։ 2020 թվականից առողջապահության նախարարությունն իրականացնում...
Վիրուսային հեպատիտների կանխարգելումն ու վերահսկումն առողջապահական համակարգի կարևոր ուղղություններից է։ 2020 թվականից առողջապահության նախարարությունն իրականացնում է «Արտաընդերային վիրուսային հեպատիտների կանխարգելման և վերահսկման ծրագիրը», որի շրջանակում շարունակաբար ընդլայնվում են հիվանդության վաղ հայտնաբերման, բուժման և կանխարգելման հնարավորությունները։ «Ծրագրի շրջանակում 2020-2026 թվականների առաջին կիսամյակում բուժում է ստացել կամ բուժման փուլում է գտնվում 4582 պացիենտ։ Պացիենտներին տրամադրվում են ժամանակակից հակավիրուսային դեղեր՝ անվճար և ամբողջական բուժման...
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այցելել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն։ «Շատ կարևորում եմ, որ...
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այցելել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն։ «Շատ կարևորում եմ, որ պետական բժշկական կենտրոնները ևս արագ մասնակից են դառնում նորագույն տեխնոլոգիաների ներգրավմանը` ունենալով և՛ մրցակցային, և՛ գործընկերային հարաբերություններ` ի շահ պացիենտի առողջության: Այս համատեքստում կարևոր է, որ մեր երկրում գործում է ծառայությունների մատուցման դիմաց հավասար փոխհատուցման մեթոդը»,- նշել է առողջապահության նախարարը: Նախարարը ծանոթացել է կենտրոնում իրականացված բարեփոխումներին,...
Հայաստանում 2026 թվականի հունվարի 1-ից առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման արդյունքում ընտանեկան բժիշկների վարձատրությունը նախորդ...
Հայաստանում 2026 թվականի հունվարի 1-ից առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման արդյունքում ընտանեկան բժիշկների վարձատրությունը նախորդ տարիների համեմատ աճել է գրեթե 54 տոկոսով։ Բացի այս, ֆինանսավորման նոր մեխանիզմները ոչ միայն բարձրացրել են ընտանեկան բժիշկների աշխատավարձերը, այլև ընդլայնել նրանց ծառայությունների շրջանակը՝ հնարավորություն տալով լրացուցիչ վարձատրվել նաև ամբուլատոր պայմաններում բուժվող հիվանդներին խորհրդատվություն տրամադրելու համար։ «Արմենպրես»-ի մամուլի կենտրոնում կայացած ասուլիսի ընթացքում այս մասին նշեց Առողջության...
1lurer.am Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի շահառուների թիվը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում զգալի աճ է գրանցել՝...
1lurer.am Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի շահառուների թիվը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում զգալի աճ է գրանցել՝ հասնելով շուրջ 1,8 միլիոնի։ Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի պարտականությունները կատարող Սամվել Խարազյանը: «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության ուժի մեջ մտնելուց ի վեր՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից, ապահովագրված քաղաքացիների ընդհանուր թիվն ավելացել է շուրջ 14 տոկոսով։ Եթե տարեսկզբին խոսում էինք 2026 թվականին շուրջ...
2026 թվականի հուլիսի 14-16-ը Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում կայացել է «Գրիպի դեմ պատվաստումների ներդրման գործընկերություն» /Partnership...
2026 թվականի հուլիսի 14-16-ը Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում կայացել է «Գրիպի դեմ պատվաստումների ներդրման գործընկերություն» /Partnership for Influenza Vaccine Introduction/ (PIVI) նախաձեռնության Հարավարևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային հանդիպումը։ Հայաստանից հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Զարուհի Գրիգորյանը և Իմունականխարգելման վարչության պետ Սվետլանա Գրիգորյանը։ Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները քննարկել են գրիպի, COVID-19-ի և շնչառական սինցիցիալ...
Պտղի բնածին խնդիրները հայտնաբերելու համար նախածննդյան պրենատալ սքրինինգն արդեն գործում է Արարատի և Լոռու մարզերում: Մասիս...
Պտղի բնածին խնդիրները հայտնաբերելու համար նախածննդյան պրենատալ սքրինինգն արդեն գործում է Արարատի և Լոռու մարզերում: Մասիս քաղաքի «Հայրիյան» ԲԿ-ում և Սպիտակի բժշկական կենտրոնում ներդրված սքրինինգը հնարավորություն է տալիս մարզի բոլոր հղիներին անցնել բիոքիմիական հետազոտություն և էքսպերտային սոնոգրաֆիա՝ պտղի բնածին խնդիրները ներարգանդային փուլում հայտնաբերելու նպատակով: Սքրինինգն իրականացվում է պետական միջոցներով, բուժառուի համար ամբողջովին անվճար. այն ներդրված է նաև Շիրակի (Գյումրու բժշկական կենտրոն, Ախուրյանի...
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը տեղեկացրել է, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում նախատեսված համավճարների կիրառման կարգավորումներում...
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը տեղեկացրել է, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում նախատեսված համավճարների կիրառման կարգավորումներում որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։ «Դրանց չափերը, հիմք ընդունելով օրենսդրությամբ դրանց համար կիրառվող առավելագույն շեմը, որոշում են բժշկական հաստատությունները։ ԱՀԱ հիմնադրամը օրենսդրությամբ վերապահված լիազորությունների շրջանակում դիտարկում է, որպեսզի դրանք չգերազանցեն սահմանված առավելագույն շեմը։ Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ սույն թվականի հունիսի 1-ից մինչ օրս մասնագիտացված խորհրդատվության և...

В Конго число заболевших лихорадкой Эбола превысило 5500.
В Демократической Республике Конго (ДРК) число лабораторно подтвержденных случаев заболевания лихорадкой Эбола достигло 5515. «Арменпресс»-...
В Демократической Республике Конго (ДРК) число лабораторно подтвержденных случаев заболевания лихорадкой Эбола достигло 5515. «Арменпресс»- сообщает, что об этом сообщает агентство ТАСС, ссылаясь на министерство здравоохранения африканской страны. Ведомство сообщило, что за последний день было выявлено 51 новый случай заболевания. Число погибших составляет 2642. Смертность составляет 47,9%. В больницах и медицинских изоляторах находится более 700 человек с подозрением на Эболу. Уровень...
Анаит Аванисян обсудила с работодателями процедуру включения работников, получающих зарплату менее 200000 драмов, в систему медицинского страхования.
21.08.2026 15:08
• Здравоохранение
Министр здравоохранения Анаит Аванесян провела встречу с работодателями, целью которой было обсудить процедуру включения работников...
Министр здравоохранения Анаит Аванесян провела встречу с работодателями, целью которой было обсудить процедуру включения работников с зарплатой менее 200000 драм в систему медицинского страхования.   Министр представила предварительный проект, согласно которому должен быть сформирован страховой взнос.   Согласно проекту, работник с зарплатой менее 200000 драм должен будет в 2027 году ежемесячно платить 2000 драм в качестве страхового взноса, оставшиеся 4400 драм будет субсидировать государство,...
На заседании общественного совета при министре здравоохранения обсуждались законодательные реформы в области психиатрической помощи и обслуживания.
11.08.2026 19:18
Законодательные реформы в области психиатрической помощи и обслуживания были включены в повестку дня сегодняшнего заседания...
Законодательные реформы в области психиатрической помощи и обслуживания были включены в повестку дня сегодняшнего заседания Общественного совета при министре здравоохранения.    «Очень важно, что мы обсуждаем тему в Общественном совете до внесения законодательных изменений, выслушивая ваши замечания и предложения. В целом, цель правительства заключается в том, чтобы полностью соответствовать формату сотрудничества между министерством и Общественным советом реальной идее сотрудничества. То есть, не...
В первом полугодии 2020-2026 годов лечение получили или находятся на стадии лечения 4582 пациента с вирусным гепатитом.
28.07.2026 12:10
Профилактика и контроль вирусных гепатитов являются важными направлениями в системе здравоохранения. С 2020 года Министерство...
Профилактика и контроль вирусных гепатитов являются важными направлениями в системе здравоохранения. С 2020 года Министерство здравоохранения реализует «Программу профилактики и контроля вирусных гепатитов», в рамках которой постоянно расширяются возможности раннего выявления, лечения и профилактики заболевания.    «В рамках программы в первом полугодии 2020-2026 годов лечение получили или находятся на стадии лечения 4582 пациента. Пациентам предоставляются современные противовирусные препараты бесплатно и в полном...
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванисян посетила медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич»
22.07.2026 16:16
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванисян посетила медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич».    «Я очень ценю, что государственные...
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванисян посетила медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич».    «Я очень ценю, что государственные медицинские центры также быстро становятся участниками внедрения новейших технологий, имея как конкурентные, так и партнерские отношения на благо здоровья пациента. В этом контексте важно, что в нашей стране действует метод равного возмещения за предоставление услуг»,- отметила министр здравоохранения:   Министр ознакомилась с реформами, проведенными в центре, процессом...
Благодаря универсальному медицинскому страхованию, вознаграждение семейных врачей увеличилось примерно на 54 процента.
22.07.2026 13:24
В Армении с 1 января 2026 года в результате внедрения системы универсального медицинского страхования вознаграждение...
В Армении с 1 января 2026 года в результате внедрения системы универсального медицинского страхования вознаграждение семейных врачей увеличилось почти на 54 процента по сравнению с предыдущими годами. Кроме того, новые механизмы финансирования не только повысили зарплаты семейных врачей, но и расширили спектр их услуг, предоставив возможность дополнительно получать оплату за консультации пациентов, лечащихся в амбулаторных условиях. На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс»...
По состоянию на июнь система всеобъемлющего медицинского страхования насчитывает около 1,8 млн получателей, из которых 762.404 воспользовались той или иной услугой.
22.07.2026 13:06
1lurer.am  Число получателей системы универсального медицинского страхования значительно увеличилось в первой половине 2026 года, достигнув...
1lurer.am  Число получателей системы универсального медицинского страхования значительно увеличилось в первой половине 2026 года, достигнув около 1,8 миллиона. Об этом на пресс-конференции сообщил исполняющий обязанности генерального директора Фонда универсального медицинского страхования Самвел Харазян:   «С момента вступления в силу универсального медицинского страхования, с 1 января 2026 года, общее число застрахованных граждан увеличилось примерно на 14 процентов.»   Если в начале года мы говорили о...
Представители Армении приняли участие в региональной встрече инициативы «Партнерство по внедрению вакцинации против гриппа» в Тбилиси.
21.07.2026 16:43
С 14 по 16 июля 2026 года в городе Тбилиси, Грузия, прошло региональное совещание инициативы...
С 14 по 16 июля 2026 года в городе Тбилиси, Грузия, прошло региональное совещание инициативы «Партнерство по внедрению вакцин против гриппа» /Partnership for Influenza Vaccine Introduction/ (PIVI) для стран Юго-Восточной Европы и Центральной Азии.   На встрече от Армении присутствовали заместитель генерального директора Национального центра контроля и профилактики заболеваний Министерства здравоохранения РА Зарухи Григорян и начальник Управления иммунизации Светлана Григорян.   В ходе семинара...
Преанатальный скрининг для выявления врожденных проблем у плода уже действует в областях Арарат и Лори.
20.07.2026 11:43
Для выявления врожденных проблем плода пренатальный скрининг уже работает в областях Арарат и Лори.    Скрининг, внедренный...
Для выявления врожденных проблем плода пренатальный скрининг уже работает в областях Арарат и Лори.    Скрининг, внедренный в медицинском центре «Хайриан» в городе Масис и в медицинском центре Спитака, предоставляет возможность всем беременным женщинам региона пройти биохимическое исследование и экспертное ультразвуковое исследование с целью выявления врожденных проблем плода на внутриутробном этапе:   Скрининг осуществляется за счет государственных средств, полностью бесплатно для пациента. Он также...
В рамках универсального медицинского страхования изменений в размере софинансирования не произошло.
10.07.2026 17:15
Фонд универсального медицинского страхования сообщил, что в правилах применения софинансирования в рамках универсального медицинского страхования...
Фонд универсального медицинского страхования сообщил, что в правилах применения софинансирования в рамках универсального медицинского страхования не произошло никаких изменений.   «Их размеры, основываясь на законодательстве, определяемом максимальным порогом, устанавливаются медицинскими учреждениями. Фонд УМС в рамках полномочий, предусмотренных законодательством, следит за тем, чтобы они не превышали установленный максимальный порог.»   В то же время сообщаем, что с 1 июня текущего года по настоящее время размер...