ՀՀ ներկայացուցիչները Թբիլիսիում մասնակցել են «Գրիպի դեմ պատվաստումների ներդրման գործընկերություն» նախաձեռնության տարածաշրջանային հանդիպմանը
21-07-2026 16:43 Վրաստան Առողջապահություն
2026 թվականի հուլիսի 14-16-ը Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում կայացել է «Գրիպի դեմ պատվաստումների ներդրման գործընկերություն» /Partnership for Influenza Vaccine Introduction/ (PIVI) նախաձեռնության Հարավարևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային հանդիպումը։
Հայաստանից հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Զարուհի Գրիգորյանը և Իմունականխարգելման վարչության պետ Սվետլանա Գրիգորյանը։
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները քննարկել են գրիպի, COVID-19-ի և շնչառական սինցիցիալ վիրուսի (RSV) կանխարգելման և վերահսկման արդիական ռազմավարությունները, պատվաստումների արդյունավետության բարձրացման, հիվանդության բեռի գնահատման, ինչպես նաև պատվաստումների ազդեցության և տնտեսական գնահատման հարցերը։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են նաև պատվաստումների վերաբերյալ ապացույցահեն որոշումների կայացման, տնտեսական գնահատման և ազդեցության վերլուծության միջազգային փորձն ու լավագույն մոտեցումները, որոնք նպաստում են հանրային առողջապահության ոլորտում գիտական տվյալների վրա հիմնված որոշումների ընդունմանը և իմունականխարգելման ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանը։

Armenian representatives participated in the regional meeting of the "Partnership for the Implementation of Vaccinations Against Influenza" initiative in Tbilisi.
21-07-2026 16:43 Georgia Health
The regional meeting of the "Partnership for Influenza Vaccine Introduction" (PIVI) initiative took place in Tbilisi, Georgia, from July 14-16, 2026.
Representatives from Armenia included Zarouhi Grigoryan, Deputy Director of the National Center for Disease Control and Prevention of the Ministry of Health of the Republic of Armenia, and Svetlana Grigoryan, Head of the Immunization Prevention Department.
During the workshop, participants discussed current strategies for the prevention and control of influenza, COVID-19, and respiratory syncytial virus (RSV), issues related to increasing vaccination effectiveness, assessing disease burden, as well as the impact and economic evaluation of vaccinations.
The meeting also presented international experiences and best practices in evidence-based decision-making regarding vaccinations, economic evaluation, and impact analysis, which contribute to the adoption of science-based decisions in public health and the enhancement of the effectiveness of immunization programs.