ՀՀ ներկայացուցիչները Թբիլիսիում մասնակցել են «Գրիպի դեմ պատվաստումների ներդրման գործընկերություն» նախաձեռնության տարածաշրջանային հանդիպմանը
21-07-2026 16:43 Վրաստան Առողջապահություն
2026 թվականի հուլիսի 14-16-ը Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում կայացել է «Գրիպի դեմ պատվաստումների ներդրման գործընկերություն» /Partnership for Influenza Vaccine Introduction/ (PIVI) նախաձեռնության Հարավարևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային հանդիպումը։
Հայաստանից հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Զարուհի Գրիգորյանը և Իմունականխարգելման վարչության պետ Սվետլանա Գրիգորյանը։
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները քննարկել են գրիպի, COVID-19-ի և շնչառական սինցիցիալ վիրուսի (RSV) կանխարգելման և վերահսկման արդիական ռազմավարությունները, պատվաստումների արդյունավետության բարձրացման, հիվանդության բեռի գնահատման, ինչպես նաև պատվաստումների ազդեցության և տնտեսական գնահատման հարցերը։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են նաև պատվաստումների վերաբերյալ ապացույցահեն որոշումների կայացման, տնտեսական գնահատման և ազդեցության վերլուծության միջազգային փորձն ու լավագույն մոտեցումները, որոնք նպաստում են հանրային առողջապահության ոլորտում գիտական տվյալների վրա հիմնված որոշումների ընդունմանը և իմունականխարգելման ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանը։

Представители Армении приняли участие в региональной встрече инициативы «Партнерство по внедрению вакцинации против гриппа» в Тбилиси.
21-07-2026 16:43 Грузия Здравоохранение
С 14 по 16 июля 2026 года в городе Тбилиси, Грузия, прошло региональное совещание инициативы «Партнерство по внедрению вакцин против гриппа» /Partnership for Influenza Vaccine Introduction/ (PIVI) для стран Юго-Восточной Европы и Центральной Азии.
На встрече от Армении присутствовали заместитель генерального директора Национального центра контроля и профилактики заболеваний Министерства здравоохранения РА Зарухи Григорян и начальник Управления иммунизации Светлана Григорян.
В ходе семинара участники обсудили актуальные стратегии профилактики и контроля гриппа, COVID-19 и респираторно-синцитиального вируса (RSV), вопросы повышения эффективности вакцинации, оценки бремени заболеваний, а также влияние вакцинации и экономическую оценку.
На встрече также были представлены международный опыт и лучшие подходы к принятию основанных на доказательствах решений по вакцинации, экономической оценке и анализу воздействия, которые способствуют принятию научно обоснованных решений в области общественного здравоохранения и повышению эффективности программ иммунизации.