ՄԹ նոր վարչապետն առաջին այցը կկատարի Ուկրաինա
1in.am Միացյալ Թագավորության վարչապետ Էնդի Բերնեմը կառավարության ղեկավարի պաշտոնում իր առաջին արտասահմանյան այցով ժամանել է Ուկրաինա։ Նախատեսվում է, որ նա նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին կփոխանցի գծագրեր, որոնք Ուկրաինային կօգնեն արտադրել սեփական հեռահար հրթիռները։
Իր այցի նախօրեին Բերնեմը հայտարարել է․ «Ուկրաինայի անկախության 35-ամյակի օրը՝ ուկրաինական ժողովուրդը չպետք է կասկածի․ Մեծ Բրիտանիան աջակցում է ձեզ այսօր և կաջակցի այնքան, որքան անհրաժեշտ լինի։ Ես հպարտ եմ Ուկրաինայի զարգացման գործում մեր երկրի ունեցած ավանդով և ցանկանում եմ, որ ուկրաինական ժողովուրդն անձամբ ինձնից լսի, որ մեր աջակցությունը չի թուլանա։ Ի վերջո, Ուկրաինայի անվտանգությունը մեր անվտանգությունն է»։
Նա ընդգծել է, որ երկրները կապող բարեկամությունը շատ ավելի երկար կապրի, քան պատերազմը, և հավելել է․ «Ռուսաստանը չպետք է կասկածի մեր վճռականությանը։ Մենք հետ չենք քաշվի, քանի դեռ չկա արդար և կայուն խաղաղություն»։
Բերնեմը նաև նշել է, որ Մեծ Բրիտանիան «աջակցություն է ցուցաբերում Ուկրաինային, որպեսզի այն կարողանա պաշտպանվել, և դա եղել է բրիտանական դիրքորոշումը ողջ հակամարտության ընթացքում, ինչպես և նախորդ վարչապետների դիրքորոշումը, և այն այդպիսին է մնում նաև ինձ համար»։

24-08-2026 17:25 Politics
1in.am The Prime Minister of the United Kingdom, Andy Burnham, has arrived in Ukraine on his first foreign visit as head of government. He is expected to hand over blueprints to President Volodymyr Zelensky that will help Ukraine produce its own long-range missiles.
On the eve of his visit, Burnham stated: “On the day of Ukraine's 35th anniversary of independence, the Ukrainian people should have no doubt: Great Britain supports you today and will support you as long as necessary. I am proud of our country's contribution to Ukraine's development and want the Ukrainian people to hear from me personally that our support will not wane. After all, Ukraine's security is our security.”
He emphasized that the friendship connecting the countries will live far longer than the war, adding: “Russia should not doubt our determination. We will not back down until there is a just and lasting peace.”
Burnham also noted that Great Britain “is providing support to Ukraine so that it can defend itself, and that has been the British position throughout the entire conflict, as well as the position of previous prime ministers, and it remains so for me as well.”