Ոստիկանների և քննիչների մասնակցությամբ միջադեպի վերաբերյալ վարույթը փոխանցվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե
24-08-2026 17:18 Հայաստան Իրավունք
Գլխավոր դատախազի որոշմամբ՝ Քննչական կոմիտեում Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեին: Այս մասին 1lurer.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
ՔԿ-ից նախօրեին տեղեկացրել էին, որ երկու քննիչներին ծեծի ենթարկած ոստիկանը և ևս 1 մեղադրյալ կալանավորվել են։
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնել էին, որ 2026 թվականի օգոստոսի 21-ին Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնվել և իրականացվում է քրեական վարույթ՝ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համապատասխան ծառայողի և վերջիններիս հետ ընկերական, ինչպես նաև ազգակցական կապերի մեջ գտնվող շուրջ 20 և ավելի անձանց կողմից ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ վարչության համապատասխան վարչական շրջանի քննչական բաժնի երկու քննիչներին նույն բաժնի դիմաց դաժանաբար ծեծի ենթարկելու, ինչպես նաև խուլիգանություն կատարելու հանգամանքների վերաբերյալ:
Վարույթի շրջանակում ձերբակալվել էին ոստիկանության վերոնշյալ ծառայողը և նրա հետ ազգակցական կապի մեջ գտնվող ևս 2 անձ:
«Ոստիկանը դեպքի պահին եղել է ալկոհոլի ազդեցության տակ:
​Հրապարակման բովանդակության մեջ տեղ գտած անհիմն շահարկումների կապակցությամբ հարկ է փաստել, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցն օգոստոսի 21-ին ձերբակալվելուց անմիջապես հետո, գիտակցելով իր արարքի համար քրեական պատասխանատվության անխուսափելիությունը, ինչպես անձամբ, այնպես էլ ներգրավված պաշտպանի միջոցով վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացրել է հայտարարություններ իրեն ենթադրաբար խոշտանգելու վերաբերյալ, որից անմիջապես հետո վարույթն իրականացնող մարմինն իր նախաձեռնությամբ կազմակերպել է ձերբակալվածին ինչպես վարչական շենքում, այնպես էլ համապատասխան բուժհաստատություններում բժշկական զննման ենթարկելու գործընթացը, որոնցով ևս հերքվել է ենթադրաբար բռնության ենթարկվելու դեպքը:
Այսպիսով, լրատվական կայքի կողմից կատարված հրապարակումը նպատակ է հետապնդում հանրության մեջ խեղաթյուրել վարույթի փաստական հանգամանքները և միջամտել նախաքննության բնականոն ընթացքին:
​Քրեական վարույթով կատարվում են անհետաձգելի ապացուցողական և վարութային այլ գործողություններ՝ ենթադրյալ հանցագործության դեպքը բացահայտելու, բոլոր մեղավոր անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ»,- ասվում է ՔԿ-ի հաղորդագրությունում:

The investigation into the incident involving police officers and investigators has been transferred to the Anti-Corruption Committee.
24-08-2026 16:01 Armenia Human Rights
By the decision of the Prosecutor General, the investigation of the criminal case initiated under Article 195, Part 2, Clause 5 and Article 297, Part 2, Clause 1 of the Criminal Code has been entrusted to the Anti-Corruption Committee. This was reported in response to an inquiry from 1lurer.am by the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia:
The Investigative Committee had previously reported that the police officer who assaulted two investigators and another suspect have been detained.
The Investigative Committee of the Republic of Armenia announced that on August 21, 2026, a criminal case was initiated and is being conducted in the serious crimes investigation department of the Yerevan investigative division regarding the brutal assault of two investigators from the relevant investigative division of the RA Investigative Committee by around 20 or more individuals connected to a police officer from the RA Ministry of Internal Affairs and their friends and relatives, as well as the circumstances of committing hooliganism:
Within the framework of the case, the aforementioned police officer and two other individuals related to him were arrested:
"The police officer was under the influence of alcohol at the time of the incident.
​In connection with the unfounded speculations contained in the publication, it should be noted that the employee of the RA Ministry of Internal Affairs, immediately after being arrested on August 21, realizing the inevitability of criminal liability for his actions, presented statements regarding his alleged torture both personally and through the involved defense attorney to the prosecuting body, after which the prosecuting body organized the process of subjecting the detainee to medical examination both in the administrative building and in the relevant medical institutions, which also refuted the case of alleged violence.
Thus, the publication made by the news website aims to distort the factual circumstances of the case in the public and interfere with the normal course of the investigation:
​"Urgent evidentiary and other procedural actions are being carried out in the criminal case to uncover the alleged crime and hold all guilty parties accountable," the Investigative Committee's statement reads:
A case was initiated in the Anti-Corruption Committee regarding the alleged torture of the police officer.