Առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում համավճարների որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը տեղեկացրել է, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում նախատեսված համավճարների կիրառման կարգավորումներում որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։
«Դրանց չափերը, հիմք ընդունելով օրենսդրությամբ դրանց համար կիրառվող առավելագույն շեմը, որոշում են բժշկական հաստատությունները։ ԱՀԱ հիմնադրամը օրենսդրությամբ վերապահված լիազորությունների շրջանակում դիտարկում է, որպեսզի դրանք չգերազանցեն սահմանված առավելագույն շեմը։
Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ սույն թվականի հունիսի 1-ից մինչ օրս մասնագիտացված խորհրդատվության և այցերի սպասարկման համավճարների չափը կազմել է հատուցման ներկայացված ընդհանուր ծավալի 0.82%-ը, մինչդեռ սույն թվականի հունվարից մայիս ընկած ժամանակահատվածում այն կազմել է 0.86%։ Համավճարի ընդհանուր չափն առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակներում ներկայացված ընդհանուր ծավալի մեջ նույնպես նվազել է․ հունվար-մայիս ամիսներին համավճարի մասնաբաժինը կազմել է 1.6%, իսկ հունիսի 1-ից մինչ օրս ընկած ժամանակահատվածում՝ 1.51%։
Խնդրում ենք հետևել առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակներում կիրառվող մեխանիզմների և բժշկական օգնության տրամադրման հետ կապված հարցերի վերաբերյալ պաշտոնական պարզաբանումներին և բժշկական հաստատությունների կողմից առաջարկվող համավճարները վճարելիս հետևողական լինել ստուգելու դրանց համապատասխանությունը և չափերը»:

В рамках универсального медицинского страхования изменений в размере софинансирования не произошло.
Фонд универсального медицинского страхования сообщил, что в правилах применения софинансирования в рамках универсального медицинского страхования не произошло никаких изменений.
«Их размеры, основываясь на законодательстве, определяемом максимальным порогом, устанавливаются медицинскими учреждениями. Фонд УМС в рамках полномочий, предусмотренных законодательством, следит за тем, чтобы они не превышали установленный максимальный порог.»
В то же время сообщаем, что с 1 июня текущего года по настоящее время размер софинансирования специализированных консультаций и обслуживания визитов составил 0.82% от общего объема представленных возмещений, в то время как в период с января по май текущего года он составил 0.86%. Общий размер софинансирования в рамках универсального медицинского страхования также снизился: в январе-мае доля софинансирования составила 1.6%, а с 1 июня по настоящее время — 1.51%.
Пожалуйста, следите за официальными разъяснениями по вопросам, связанным с механизмами, применяемыми в рамках универсального медицинского страхования, и при оплате софинансирования, предлагаемых медицинскими учреждениями, будьте последовательны в проверке их соответствия и размеров»: