Առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում համավճարների որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը տեղեկացրել է, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում նախատեսված համավճարների կիրառման կարգավորումներում որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։
«Դրանց չափերը, հիմք ընդունելով օրենսդրությամբ դրանց համար կիրառվող առավելագույն շեմը, որոշում են բժշկական հաստատությունները։ ԱՀԱ հիմնադրամը օրենսդրությամբ վերապահված լիազորությունների շրջանակում դիտարկում է, որպեսզի դրանք չգերազանցեն սահմանված առավելագույն շեմը։
Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ սույն թվականի հունիսի 1-ից մինչ օրս մասնագիտացված խորհրդատվության և այցերի սպասարկման համավճարների չափը կազմել է հատուցման ներկայացված ընդհանուր ծավալի 0.82%-ը, մինչդեռ սույն թվականի հունվարից մայիս ընկած ժամանակահատվածում այն կազմել է 0.86%։ Համավճարի ընդհանուր չափն առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակներում ներկայացված ընդհանուր ծավալի մեջ նույնպես նվազել է․ հունվար-մայիս ամիսներին համավճարի մասնաբաժինը կազմել է 1.6%, իսկ հունիսի 1-ից մինչ օրս ընկած ժամանակահատվածում՝ 1.51%։
Խնդրում ենք հետևել առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակներում կիրառվող մեխանիզմների և բժշկական օգնության տրամադրման հետ կապված հարցերի վերաբերյալ պաշտոնական պարզաբանումներին և բժշկական հաստատությունների կողմից առաջարկվող համավճարները վճարելիս հետևողական լինել ստուգելու դրանց համապատասխանությունը և չափերը»:

No changes have occurred in the co-payments within the framework of universal health insurance.
The Universal Health Insurance Fund has announced that there have been no changes in the regulations regarding the application of co-payments provided for under universal health insurance.
“The amounts are determined by medical institutions, based on the maximum threshold set by legislation for them. The UHI Fund, within the framework of the powers reserved by law, monitors to ensure that they do not exceed the established maximum threshold.
At the same time, we inform you that from June 1 of this year until now, the amount of co-payments for specialized consultations and visit services has constituted 0.82% of the total volume of reimbursements submitted, whereas during the period from January to May of this year, it was 0.86%. The total amount of co-payments within the framework of universal health insurance has also decreased; during the months of January to May, the share of co-payments was 1.6%, while from June 1 until now, it has been 1.51%.
We ask you to follow the official clarifications regarding the mechanisms applied within the framework of universal health insurance and to be consistent in verifying their compliance and amounts when paying the co-payments proposed by medical institutions.”