Ֆրանսաբնակ օպերային երգիչ Ադամ Բարրոն քրիստոնեության ընդունման 1725-ամյակի առթիվ Հայաստանում հանդես կգա մի քանի համերգով
10-07-2026 16:28 Հայաստան Մշակույթ
Օպերային երգիչ Ադամ Բարրոն (Մուրադ Ամիրխանյան), որի համար երաժշտությունն ապրելակերպ է, երկար տարիներ ապրում և ստեղծագործում է Ֆրանսիայում, սակայն բաց չի թողնում հայրենիքում՝ Հայաստանում համերգներով հանդես գալու որևէ առիթ։ Բարրոն պարբերաբար համագործակցում է Հայաստանում բնակվող երգիչների, երաժիշտների հետ, նրանց համախմբում է մեկ գաղափարի շուրջ և համերգների միջոցով կենդանացնում, նոր շնչով է ներկայացնում թե՛ հայ, թե՛ օտարազգի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։
Այս անգամ Բարրոն հայրենիքում կներկայանա Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման 1725-ամյակին նվիրված երեք համերգով։
Երևանյան համերգը տեղի կունենա հուլիսի 21-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում, երգչի ծննդավայրում՝ Գյումրիում նախատեսված համերգը տեղի կունենա հուլիսի 22-ին Յոթ վերք եկեղեցում, իսկ Կապանի համերգը կանցկացվի հուլիսի 25-ին քաղաքի արվեստի պետական քոլեջում։
Համերգներին երգեհոնի նվագակցությամբ Բարրոն կկատարի Սեզար Ֆրանկի, Գաբրիել Ֆորեի, Շառլ Գունոյի, Ջակոմո Պուչինիի, Կոմիտասի, Մակար Եկմալյանի, Արա Պարթևյանի և այլ կոմպոզիտորների սիրված գործեր։
Բարրոն նշում է՝ արտիստների համար շատ կարևոր են իտալական, ֆրանսիական դպրոցները, սակայն ինքը չի կարող հայ երգն առանձնացնել արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից։ «Աշխարհի որ ծայրում էլ ելույթ ունենամ, պետք է երգեմ մեր հայկական տաղերը, մեղեդիները, ըստ արժանվույն ներկայացնեմ Եկմալյանի «Հորժամ»-ը, Մխիթար Սեբաստացու «Անճառին խորան»-ը, Կոմիտասի «Հայրապետական մաղթերգ»-ը, որպեսզի առավել քաջալերեմ իմ ժողովրդին»,-ասում է Բարրոն և հավելում, որ հայ հոգևոր երաժշտությունը, ակադեմիական օպերային արիաները մեծ ոգևորությամբ են ընդունվում Եվրոպայում։
Հայաստանյան համերգներին օպերային երգիչը հանդես է գալու երգեհոնահար Գարրի Եփրիկյանի հետ։ Տասը տարի է՝ ճանաչում են միմյանց. վերջապես եկել է համագործակցելու ժամանակը։
«Իմ կյանքում պատահականություններ չեն լինում։ Գալիս եմ մեր երկիր համերգային ծրագրով, մտքում մեկ այլ ծրագիր ևս ունենում եմ, հետո մտածում եմ երրորդի մասին և այդպես շարունակ։ Երբ հունիսին այցելեցի Հայաստան, նկատեցի, որ գրեթե չի խոսվում քրիստոնեության ընդունման 1725-ամյակի մասին։ Ինքս ինձ ասացի, որ իրավունք չունեմ չերգել այդ կապակցությամբ, մտածեցի՝ գուցե այդպես զարկ տամ նաև այլ միջոցառումների կազմակերպմանը»,-ընդգծում է արտիստն ու երաժշտասերներին հրավիրում մասնակիցը դառնալ տարբեր հույզերով, ապրումներով լի համերգներին` շեշտելով, որ ինքը միշտ անկեղծ ու ազնիվ է իր երկրպագուների հետ։
Ադամ Բարրոյի համար երաժշտությունն իր առօրյան է, իր կյանքն է, իր ընտանիքն է, հայրենիքն է, և հենց այդ ներդաշնակության մեջ է ինքն ապրում։
Հայաստանյան համերգներից հետո երգիչը վերադառնալու է Ֆրանսիա, որտեղ ևս համերգներ են սպասվում։ Հատկապես կարևորում է օգոստոսի 29-ին Էքսիդոյ քաղաքի սուրբ Թովմաս եկեղեցում կայանալիք համերգը, որի շրջանակում ներկայացնելու է հայ երգն, ու հանգանակություն է իրականացվելու ի նպաստ եկեղեցու խորանի բացմանը։

French-based opera singer Adam Barron will perform several concerts in Armenia on the occasion of the 1725th anniversary of the adoption of Christianity.
10-07-2026 16:28 Armenia Culture
Opera singer Adam Barron (Murad Amirkhanyan), for whom music is a way of life, has been living and creating in France for many years, but he never misses an opportunity to perform concerts in his homeland, Armenia. Barron regularly collaborates with singers and musicians residing in Armenia, uniting them around a common idea and bringing to life the works of both Armenian and foreign composers through concerts, presenting them with a new breath.
This time, Barron will perform in his homeland with three concerts dedicated to the 1725th anniversary of the adoption of Christianity in Armenia.
The concert in Yerevan will take place on July 21 at the "Arno Babajanyan" concert hall, the concert planned in his birthplace, Gyumri, will be held on July 22 at the Seven Wounds Church, and the concert in Kapan will take place on July 25 at the city's State College of Arts.
Accompanied by the organ, Barron will perform beloved works by composers such as César Franck, Gabriel Fauré, Charles Gounod, Giacomo Puccini, Komitas, Makar Yekmalyan, Ara Parthevian, and others.
Barron notes that the Italian and French schools are very important for artists, but he cannot separate Armenian songs from the works of Western European composers. "No matter where I perform in the world, I must sing our Armenian melodies, present Yekmalyan's 'Horjam,' Mkrtich Sebastatsi's 'Ancharin Khoran,' Komitas' 'Patriarchal Blessing' with dignity, to encourage my people more," says Barron, adding that Armenian sacred music and academic opera arias are received with great enthusiasm in Europe.
At the concerts in Armenia, the opera singer will perform with organist Garry Yeprikyan. They have known each other for ten years; finally, the time has come for collaboration.
"There are no coincidences in my life. I come to our country with a concert program, have another program in mind, then think about a third one, and so on. When I visited Armenia in June, I noticed that there was almost no talk about the 1725th anniversary of the adoption of Christianity. I told myself that I had no right not to sing on this occasion, and I thought that perhaps this would also give a boost to the organization of other events," emphasizes the artist, inviting music lovers to participate in concerts filled with various emotions and experiences, stressing that he is always sincere and honest with his fans.
For Adam Barron, music is his daily life, his existence, his family, his homeland, and it is within this harmony that he lives.
After the concerts in Armenia, the singer will return to France, where more concerts are expected. He particularly emphasizes the concert on August 29 at the Holy Thomas Church in the city of Exidoy, during which he will present Armenian songs, and a fundraiser will be held for the opening of the church's altar.