Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել 15,6 հա մակերեսով հողատարածք
10-07-2026 16:00 Շիրակի մարզ Իրավունք
Շիրակի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզել է, որ Ա.Ա.-ն, 2006-2016 թվականներին հանդիսանալով Աշոցք գյուղի գյուղապետը, 2016-2018 թվականներին՝ Աշոցք խոշորացված համայնքի ղեկավարը, օրենքի խախտմամբ, Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքի Սիզավետ բնակավայրում գտնվող՝ 5 հա գյուղատնտեսական նշանակության վարելահողը վարձակալության իրավունքով տրամադրել է ֆիզիկական անձի:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2009 թվականի հուլիսի 24-ին, Աշոցք համայնքի ղեկավար Ա.Ա.-ի որոշմամբ, Աշոցք գյուղում գտնվող՝ 4.73 հա գյուղատնտեսական նշանակության վարելահողը վարձակալության իրավունքով՝ 25 տարի ժամկետով, տրամադրվել է իբրև աճուրդում հաղթող ճանաչված ֆիզիկական անձի, մինչդեռ ֆիզիկական անձը հայտնել է, որ վարելահողի տրամադրման ժամանակ որևէ աճուրդի չի մասնակցել:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2016 թվականի հունիսի 15-ին, Աշոցք համայնքի ղեկավար Ա.Ա.-ի որոշմամբ, 5.9 հա գյուղատնտեսական նպատակային նշանակության վարելահողը վարձակալության իրավունքով՝ 25 տարի ժամկետով, տրամադրվել է իբրև աճուրդում հաղթող ճանաչված ֆիզիկական անձի, մինչդեռ ֆիզիկական անձը հայտնել է, որ վարելահողի տրամադրման ժամանակ որևէ աճուրդի չի մասնակցել:
Վերոգրյալի հիման վրա՝ Շիրակի մարզի դատախազության կողմից Աշոցք համայնքի գործող ղեկավարին միջնորդագիր է ներկայացվել՝ պահանջելով միջոցներ ձեռնարկել նշված վարելահողերն Աշոցք համայնքի հողային բալանս վերադարձնելու և ֆիզիկական անձանց կողմից դրանց ապօրինի տիրապետումը դադարեցնելու ուղղությամբ:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել 15,6 հա մակերեսով հողատարածք:

В результате прокурорского вмешательства в управление общины Ашоцк Ширакской области возвращен земельный участок площадью 15,6 га.
10-07-2026 16:00 Право
Прокуратура Ширакской области в ходе проведенного исследования в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов установила, что А.А., будучи с 2006 по 2016 годом сельским главой села Ашоцк, а с 2016 по 2018 годом главой Ашоцкской объединенной общины, с нарушением закона предоставил в аренду физическому лицу 5 га сельскохозяйственных угодий, расположенных в поселке Сизавет Ашоцкской общины Ширакской области.
В ходе исследования также установлено, что 24 июля 2009 года по решению главы Ашоцкской общины А.А. 4,73 га сельскохозяйственных угодий, находящихся в селе Ашоцк, было предоставлено в аренду на срок 25 лет физическому лицу, признанному победителем на аукционе, в то время как физическое лицо заявило, что не участвовало в каком-либо аукционе на момент предоставления угодий:
Также установлено, что 15 июня 2016 года по решению главы Ашоцкской общины А.А. 5,9 га сельскохозяйственных угодий было предоставлено в аренду на срок 25 лет физическому лицу, признанному победителем на аукционе, в то время как физическое лицо заявило, что не участвовало в каком-либо аукционе на момент предоставления угодий:
На основании вышеизложенного прокуратура Ширакской области направила главе действующей Ашоцкской общины ходатайство с требованием принять меры по возврату указанных угодий в земельный баланс Ашоцкской общины и прекращению незаконного владения ими физическими лицами:
В результате ходатайства в управление Ашоцкской общины Ширакской области возвращен земельный участок площадью 15,6 га.