Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել 15,6 հա մակերեսով հողատարածք
10-07-2026 16:00 Շիրակի մարզ Իրավունք
Շիրակի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզել է, որ Ա.Ա.-ն, 2006-2016 թվականներին հանդիսանալով Աշոցք գյուղի գյուղապետը, 2016-2018 թվականներին՝ Աշոցք խոշորացված համայնքի ղեկավարը, օրենքի խախտմամբ, Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքի Սիզավետ բնակավայրում գտնվող՝ 5 հա գյուղատնտեսական նշանակության վարելահողը վարձակալության իրավունքով տրամադրել է ֆիզիկական անձի:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2009 թվականի հուլիսի 24-ին, Աշոցք համայնքի ղեկավար Ա.Ա.-ի որոշմամբ, Աշոցք գյուղում գտնվող՝ 4.73 հա գյուղատնտեսական նշանակության վարելահողը վարձակալության իրավունքով՝ 25 տարի ժամկետով, տրամադրվել է իբրև աճուրդում հաղթող ճանաչված ֆիզիկական անձի, մինչդեռ ֆիզիկական անձը հայտնել է, որ վարելահողի տրամադրման ժամանակ որևէ աճուրդի չի մասնակցել:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2016 թվականի հունիսի 15-ին, Աշոցք համայնքի ղեկավար Ա.Ա.-ի որոշմամբ, 5.9 հա գյուղատնտեսական նպատակային նշանակության վարելահողը վարձակալության իրավունքով՝ 25 տարի ժամկետով, տրամադրվել է իբրև աճուրդում հաղթող ճանաչված ֆիզիկական անձի, մինչդեռ ֆիզիկական անձը հայտնել է, որ վարելահողի տրամադրման ժամանակ որևէ աճուրդի չի մասնակցել:
Վերոգրյալի հիման վրա՝ Շիրակի մարզի դատախազության կողմից Աշոցք համայնքի գործող ղեկավարին միջնորդագիր է ներկայացվել՝ պահանջելով միջոցներ ձեռնարկել նշված վարելահողերն Աշոցք համայնքի հողային բալանս վերադարձնելու և ֆիզիկական անձանց կողմից դրանց ապօրինի տիրապետումը դադարեցնելու ուղղությամբ:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել 15,6 հա մակերեսով հողատարածք:

As a result of prosecutorial intervention, a land area of 15.6 hectares has been returned to the jurisdiction of the Ashotsk community in the Shirak region.
10-07-2026 16:00 Human Rights
The Shirak region prosecutor's office, through an investigation conducted within the framework of its authority to protect state (community) interests, has determined that A.A., who served as the village head of Ashotzk from 2006 to 2016 and as the head of the consolidated community of Ashotzk from 2016 to 2018, unlawfully granted the right to lease 5 hectares of agricultural land located in the Sizavet settlement of the Ashotzk community in Shirak region to an individual.
The investigation also revealed that on July 24, 2009, by the decision of the head of the Ashotzk community A.A., 4.73 hectares of agricultural land located in the village of Ashotzk was granted for lease for a period of 25 years to an individual recognized as the winner of an auction, while the individual stated that they did not participate in any auction at the time of the land grant.
The investigation further found that on June 15, 2016, by the decision of the head of the Ashotzk community A.A., 5.9 hectares of agricultural land was granted for lease for a period of 25 years to an individual recognized as the winner of an auction, while the individual stated that they did not participate in any auction at the time of the land grant.
Based on the above, the Shirak region prosecutor's office submitted a petition to the current head of the Ashotzk community, requesting measures to be taken to return the mentioned agricultural lands to the land balance of the Ashotzk community and to terminate the illegal possession of these lands by individuals.
As a result of the petition, a land area of 15.6 hectares has been returned to the control of the Ashotzk community in Shirak region.