Անահիտ Ավանեսյանը գործատուների հետ քննարկել է 200000 դրամից պակաս աշխատավարձ ստացող աշխատողներին առողջության ապահովագրության համակարգ ընդգրկելու ընթացակարգը
21-08-2026 15:08 Հայաստան Առողջապահություն
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հանդիպումը գործատուների հետ նպատակ ուներ քննարկելու 200000 դրամից պակաս աշխատավարձ ստացող աշխատողներին առողջության ապահովագրության համակարգ ընդգրկելու ընթացակարգը։
Նախարարը ներկայացրել է նախնական նախագիծը, ըստ որի՝ պետք է ձևավորվի ապահովագրավճարը։
Համաձայն նախագծի՝ 200000 դրամից պակաս աշխատավարձ ստացող աշխատողը 2027 թվականին յուրաքանչյուր ամիս որպես ապահովագրավճար պետք է վճարի 2000 դրամ, մնացած 4400 դրամը կսուբսիդավորի պետությունը, իսկ 4400 դրամը՝ գործատուն։
Այս ձևաչափի նպատակը մինչև 200000 դրամ ստացող քաղաքացիների՝ ապահովագրության համակարգ ներգրավմամբ նրանց ֆինանսական բեռի կտրուկ աճի զսպումն է։
Հանդիպմանը եկած հաշվապահները, ընկերությունների ֆինանսական պատասխանատուները տասնյակ հարցերով, դիտարկումներով ու առաջարկներով հանդես եկան։
Անահիտ Ավանեսյանը, կարևորելով մասնագետների դիտարկումները, նշել է, որ հենց դրանք հաշվի առնելու նպատակով է, որ բարեփոխման յուրաքանչյուր հատվածի դեռևս սկզբնական՝ նախագծային փուլում են նման հանդիպումները նախաձեռնվում։
Անահիտ Ավանեսյանը բարձր է գնահատել ապահովագրության ներդրման պահից սկսած այս մասնագետների կատարած աշխատանքը՝ ընդգծելով, որ այն բավականին լայնածավալ էր՝ մասնագիտական հմտություն ու ճկունություն պահանջող։
Նախարարությունից նշում են, որ նման հանդիպումները շարունակական կլինեն նաև առցանց տարբերակով՝ մինչև ապահովագրության՝ բոլոր փուլերով ամբողջական ներդրումը։

Анаит Аванисян обсудила с работодателями процедуру включения работников, получающих зарплату менее 200000 драмов, в систему медицинского страхования.
21-08-2026 15:08 Армения Здравоохранение
Министр здравоохранения Анаит Аванесян провела встречу с работодателями, целью которой было обсудить процедуру включения работников с зарплатой менее 200000 драм в систему медицинского страхования.
Министр представила предварительный проект, согласно которому должен быть сформирован страховой взнос.
Согласно проекту, работник с зарплатой менее 200000 драм должен будет в 2027 году ежемесячно платить 2000 драм в качестве страхового взноса, оставшиеся 4400 драм будет субсидировать государство, а 4400 драм — работодатель.
Цель данного формата — сдерживание резкого роста финансовой нагрузки на граждан, получающих зарплату до 200000 драм, за счет их вовлечения в систему страхования.
Пришедшие на встречу бухгалтеры и финансовые ответственные компании выступили с десятками вопросов, замечаний и предложений.
Анаит Аванесян, подчеркивая важность замечаний специалистов, отметила, что именно для учета этих замечаний такие встречи инициируются на еще начальном, проектном этапе каждой части реформы.
Анаит Аванесян высоко оценила работу этих специалистов с момента внедрения страхования, подчеркнув, что она была достаточно масштабной и требовала профессиональных навыков и гибкости.
В министерстве отмечают, что такие встречи будут продолжаться также в онлайн-формате до полного внедрения страхования на всех этапах.