Անահիտ Ավանեսյանը գործատուների հետ քննարկել է 200000 դրամից պակաս աշխատավարձ ստացող աշխատողներին առողջության ապահովագրության համակարգ ընդգրկելու ընթացակարգը
21-08-2026 15:08 Հայաստան Առողջապահություն
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հանդիպումը գործատուների հետ նպատակ ուներ քննարկելու 200000 դրամից պակաս աշխատավարձ ստացող աշխատողներին առողջության ապահովագրության համակարգ ընդգրկելու ընթացակարգը։
Նախարարը ներկայացրել է նախնական նախագիծը, ըստ որի՝ պետք է ձևավորվի ապահովագրավճարը։
Համաձայն նախագծի՝ 200000 դրամից պակաս աշխատավարձ ստացող աշխատողը 2027 թվականին յուրաքանչյուր ամիս որպես ապահովագրավճար պետք է վճարի 2000 դրամ, մնացած 4400 դրամը կսուբսիդավորի պետությունը, իսկ 4400 դրամը՝ գործատուն։
Այս ձևաչափի նպատակը մինչև 200000 դրամ ստացող քաղաքացիների՝ ապահովագրության համակարգ ներգրավմամբ նրանց ֆինանսական բեռի կտրուկ աճի զսպումն է։
Հանդիպմանը եկած հաշվապահները, ընկերությունների ֆինանսական պատասխանատուները տասնյակ հարցերով, դիտարկումներով ու առաջարկներով հանդես եկան։
Անահիտ Ավանեսյանը, կարևորելով մասնագետների դիտարկումները, նշել է, որ հենց դրանք հաշվի առնելու նպատակով է, որ բարեփոխման յուրաքանչյուր հատվածի դեռևս սկզբնական՝ նախագծային փուլում են նման հանդիպումները նախաձեռնվում։
Անահիտ Ավանեսյանը բարձր է գնահատել ապահովագրության ներդրման պահից սկսած այս մասնագետների կատարած աշխատանքը՝ ընդգծելով, որ այն բավականին լայնածավալ էր՝ մասնագիտական հմտություն ու ճկունություն պահանջող։
Նախարարությունից նշում են, որ նման հանդիպումները շարունակական կլինեն նաև առցանց տարբերակով՝ մինչև ապահովագրության՝ բոլոր փուլերով ամբողջական ներդրումը։

Anahit Avanesyan has discussed with employers the procedure for including employees earning less than 200,000 drams in the health insurance system.
21-08-2026 15:08 Armenia Health
The Minister of Health Anahit Avanesyan's meeting with employers aimed to discuss the procedure for including employees earning less than 200,000 drams in the health insurance system.
The minister presented a preliminary draft according to which the insurance premium should be formed.
According to the draft, an employee earning less than 200,000 drams will have to pay 2,000 drams monthly as an insurance premium in 2027, while the remaining 4,400 drams will be subsidized by the state, and 4,400 drams by the employer.
The purpose of this format is to curb the sharp increase in the financial burden on citizens earning up to 200,000 drams by involving them in the insurance system.
Accountants and financial managers from companies raised dozens of questions, observations, and suggestions during the meeting.
Anahit Avanesyan emphasized the importance of the specialists' observations, stating that such meetings are initiated precisely to take these into account during the initial draft phase of each part of the reform.
Anahit Avanesyan highly appreciated the work done by these specialists since the introduction of insurance, highlighting that it was quite extensive and required professional skills and flexibility.
The ministry notes that such meetings will continue in an online format until the complete implementation of insurance through all phases.