Հռոմում մեկնարկել են Լիբանանի և Իսրայելի բանակցությունները
azatutyun.am Այսօր Հռոմում՝ ԱՄՆ դեսպանատան տարածքում, մեկնարկել է Լիբանանի և Իսրայելի բանակցությունների հերթական փուլը։
Երկկողմ բանակցությունների նախորդ փուլը կայացել էր հունիսի 26-ին Վաշինգտոնում։ Դրա ընթացքում կողմերը կրակի դադարեցման, իրանամետ «Հեզբոլա» շարժման զինաթափման և Լիբանանի հարավից իսրայելական զորքերի դուրսբերման մասին համաձայնություն էին ձեռք բերել, որը, սակայն, մնացել էր թղթի վրա։
«Այսօրվա բանակցությունների ընթացքում Լիբանանի պատվիրակությունը փորձելու է հասնել իսրայելական զորքերի աստիճանական դուրսբերմանը երկրի հարավային շրջաններից»,- Reuters-ի հետ զրույցում նշել է Լիբանանի կառավարության ներկայացուցիչներից մեկը։

Negotiations between Lebanon and Israel have begun in Rome.
azatutyun.am Today in Rome, at the U.S. embassy premises, a new round of negotiations between Lebanon and Israel has begun.
The previous round of bilateral negotiations took place on June 26 in Washington. During that meeting, the parties reached an agreement on a ceasefire, the disarmament of the Iran-backed "Hezbollah" movement, and the withdrawal of Israeli troops from southern Lebanon, which, however, remained on paper.
"During today's negotiations, the Lebanese delegation will try to achieve the gradual withdrawal of Israeli forces from the southern regions of the country," one of the representatives of the Lebanese government stated in an interview with Reuters.