2008 Թ.-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆԻ ՔԱՂԱՔԱՊԵՏԱՐԱՆԸ ՍՈՖԻԱՅԻ, ՇԻՐԱԶԻ ԵՎ<br /> ԱՍՏԱՆԱՅԻ ՀԵՏ ԿՍՏՈՐԱԳՐԻ ՓՈԽՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ<br />
2008 Թ.-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆԻ ՔԱՂԱՔԱՊԵՏԱՐԱՆԸ ՍՈՖԻԱՅԻ, ՇԻՐԱԶԻ ԵՎ
ԱՍՏԱՆԱՅԻ ՀԵՏ ԿՍՏՈՐԱԳՐԻ ՓՈԽՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ
• 09-06-2008 21:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները վերջին 2 ամիսներին մասնակցել են մի շարք գիաժողովների: Մասնավորապես, ապրիլին քաղաքապետարանի պատվիրակությունը մասնակցել է Խոշոր մայրաքաղաքների ասամբլեայի կողմից Մոսկվայում կազմակերպված միջազգային գիտաժողովին: Գիտաժողովում քննարկվել են մեծ քաղաքներում բնապահպանական, երթեւեկության կառավարման համակարգի հետ կապված մի շարք հարցեր: Ինչպես հունիսի 9-ի ասուլիսում հայտնեց Երեւանի քաղաքապետարանի Արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գեւորգյանը, իրենք մասնակցել են նաեւ մայիսին Բուխարեստում կազմակերպված քաղաքների մշակութային քաղաքականությանը նվիրված գիտաժողովին, Մոսկվայում անցկացված տնտեսական ոլորտին նվիրված գիտաժողովին: Շուտով քաղաքապետարանի պատվիրակությունը կմեկնի Աստանա` մասնակցելու Խոշոր մայրաքաղաքների ասամբլեայի կողմից կազմակերպվելիք հերթական գագաթնաժողովին: Միաժամանակ նշվեց, որ այս տարի Երեւանի եւ մի շարք քաղաքների, մասնավորապես Սոֆիայի, Շիրազի (Իրան) եւ Աստանայի (Ղազախստան), միջեւ կկնքվի համաձայնագիր, եւ այդ քաղաքների հետ կհաստատվի երկկողմ համագործակցություն: Դ.Գեւորգյանը տեղեկացրեց, որ այդ համագործակցության շրջանակում շուտով Երեւանից Սոֆիա կտեղափոխվի հայկական խաչքար, որը կտեղադրվի Բուլղարիայի մայրաքաղաքի Երեւանի անվան զբոսայգում, իսկ մոտակա ամիսներին Երեւանում կսկսվի Լիոնի անվան այգու վերանորոգման եւ բարեկարգման աշխատանքների առաջին փուլը:

MUNICIPALITY OF YEREVAN TO SIGN AGREEMENT OF MUTUAL<br /> COOPERATION WITH SOFIA, SHIRAZ AND ASTANA IN 2008<br />
MUNICIPALITY OF YEREVAN TO SIGN AGREEMENT OF MUTUAL
COOPERATION WITH SOFIA, SHIRAZ AND ASTANA IN 2008
• 09-06-2008 21:10:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JUNE 9, NOYAN TAPAN. The representatives of the municipality of Yerevan have taken part in a number of conferences for the past two months. In particular, the delegation of the municipality took part in the international conference organized in Moscow by the Assembly of Big Capitals in April. A number of issues connected with the governing system of environmental protection and traffic in big cities were discussed at the conference. As David Gevorgian, the Head of the Foreign Relations Department of the municipality of Yerevan, stated at the press conference, which was held on June 9, they have also taken part in the conference dedicated to the cultural policy of cities, which was organized in Bucharest in May, as well as in the conference dedicated to the economic sphere held in Moscow. Soon the delegation of the municipality will leave for Astana to take part in the regular summit to be organized by the Assembly of Big Capitals. At the same time it was mentioned that an agreement will be concluded between Yerevan and a number of cities, in particular, Sofia, Shiraz (Iran), and Astana (Kazakhstan) and a bilateral cooperation will be established with those cities. D. Gevorgian stated that an Armenian Khachkar (commemorative crossstone) will be moved to Sofia from Yerevan soon within the framework of that cooperation, which will be placed in the Yerevan park of the capital of Bulgaria and the first stage of the reconstruction and improvement work of the Lion garden will start in Yerevan in the coming months.