ԳԱԶԱՍՊԱՌՄԱՆ ՆԵՐՏՆԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԵՐԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՏԵՍԱԿԵՏԻՑ<br /> ՆՊԱՏԱԿԱՀԱՐՄԱՐ ՉԷ ԳԱԶԻ ՍԱԼԻԿՆԵՐԻ ԵՎ ՀԻՆ ՋՐԱՏԱՔԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ<br /> ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՒՄԸ<br />
ԳԱԶԱՍՊԱՌՄԱՆ ՆԵՐՏՆԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԵՐԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՏԵՍԱԿԵՏԻՑ
ՆՊԱՏԱԿԱՀԱՐՄԱՐ ՉԷ ԳԱԶԻ ՍԱԼԻԿՆԵՐԻ ԵՎ ՀԻՆ ՋՐԱՏԱՔԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՒՄԸ
• 04-06-2008 16:02:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Էյ-Ի-Ջի-Սերվիս» ընկերությունն արդեն մեկ տարի իրականացնում է հանրապետության գազասպառման ներտնային համակարգերի տեխնիկական սպասարկումը: Ինչպես հունիսի 4-ին հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը նշեց ընկերության տնօրեն Սամվել Մհերյանը, անցած տարի իրականացվել է 432 487 ստուգայց եւ սպասարկվել 410 863 բաժանորդ: Ստուգայցերի ընթացքում արձանագրված խախտումների վերաբերյալ կազմվել են տեխնիկական անվտանգության գծով առկա թերությունների արձանագրման 70 956 ակտեր: Նշվեց, որ բնակիչների հետ կնքված պայմանագրով համակարգի աշխատակիցը տարեկան պետք է կատարի երկու այց: Ս.Մհերյանը տեղեկացրեց, որ ընկերությունը նախատեսում է կատարել գազի կաթսաների տեղադրումներ` գումարը հետագայում մարելու պայմանով: «ՀայՌուսգազարդ»-ի փոխտնօրեն Աշոտ Հովսեփյանի խոսքերով, ներտնային համակարգերի անվտանգության տեսակետից ներկայումս անհանգստանալու տեղիք են տալիս գազի սալիկների եւ հին ջրատաքացուցիչների շահագործումը: Նա հիշեցրեց, որ ներտնային համակարգի անվտանգության պատասխանատուն «ՀայՌուսգազարդ»-ն է: Նշենք, որ համապատասխան որոշման համաձայն, տեխնիկական սպասարկման ծառայության տարեկան վճար է սահմանվել` մեկ գազօգտագործող սարքավորման առկայության դեպքում 2400 դրամ (մոտ 7,8 ԱՄՆ դոլար), երկուսի դեպքում` 5700 դրամ, իսկ երեք եւ ավելի գազօգտագործող սարքավորումների առկայության դեպքում 6900 դրամ:

USE OF GAS STOVES AND OLD WATER HEATERS INEXPEDIENT FROM<br /> VIEWPOINT OF SAFETY OF IN-HOUSE GAS CONSUMPTION SYSTEMS<br />
USE OF GAS STOVES AND OLD WATER HEATERS INEXPEDIENT FROM
VIEWPOINT OF SAFETY OF IN-HOUSE GAS CONSUMPTION SYSTEMS
• 04-06-2008 16:02:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JUNE 4, NOYAN TAPAN. It is the second year that AEG Service company has provided technical services for in-house gas consumption systems in Armenia. The director of the company Samvel Mherian said at the June 4 meeting with representatives of NGOs that 432,487 checkups were made and 410,863 users were serviced last year. 70,956 protocols on technical safety violations were drawn up as a result of these checkups. In accordance with agreements signed with residents, an employee of the system must make two checkups a year. The company also plans to install gas boilers - on conditions that the installation sum will be paid later. The deputy director of ArmRusgasprom company Ashot Hovsepian said that the use of gas stoves and old water heaters currently causes concern from the viewpoint of in-house systems' safety. He reminded that ArmRusgasprom is responsible for safety of these systems. By a decision, the annual payment for technical services has been established at 2,400 drams (about 7.8 dollars) for one gas appliance, at 5,700 drams for two, and the payment makes 6,900 drams in case of availability of three and more gas appliances.