ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱՐԵԼԱՎԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ<br /> ՆՈՐ ԾՐԱԳՐԻ ՀԱՄԱՁԱՅՆ, ՀԱՐԿԵՐԻՑ ԽՈՒՍԱՓՈՂՆԵՐԻ ԱՆՈՒՆՆԵՐԸ<br /> ԿՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵՆ ՀԱՆՐՈՒԹՅԱՆԸ<br />
ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱՐԵԼԱՎԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ
ՆՈՐ ԾՐԱԳՐԻ ՀԱՄԱՁԱՅՆ, ՀԱՐԿԵՐԻՑ ԽՈՒՍԱՓՈՂՆԵՐԻ ԱՆՈՒՆՆԵՐԸ
ԿՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵՆ ՀԱՆՐՈՒԹՅԱՆԸ
• 29-05-2008 23:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի գործարարները միշտ պետք է հիշեն, որ պետությունը նրանց հետ նույն կողմում է, այլ ոչ թե մյուս կողմում: Այսպիսի հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի խոշոր գործարարների հետ մայիսի 29-ի հանդիպմանը: Նրա խոսքերով, չպետք է մոռանալ, որ պետության եւ մասնավոր հատվածի շահը համընկնում է, եւ այդ շահը արագ զարգացող բիզնեսն է: Ըստ նախագահի, պետությունը եւ գործարարները նախեւառաջ փոխադարձ վստահությունն ամրապնդելու խնդիր ունեն, սակայն դա չի նշանակում, որ հարկային տեսուչի հետ հանդիպելիս գործարարները տհաճություն չեն ունենա: «Մենք վերաբերմունքի փոփոխության խնդիր ունենք»,- ասաց Ս.Սարգսյանը: Նա պարզաբանեց, որ գործարարի հետ շփվող յուրաքանչյուր պետական ծառայող պետք է իմանա, որ իր գործը ծառայություն մատուցելն է, իսկ գործարարն իր հերթին պետք է հարկային ծառայությանը վերաբերվի ոչ թե որպես վնասողի կամ ստուգողի, այլ որպես մարմնի, որն իր բնականոն գործն է կատարում: Նախագահը շեշտեց, որ բոլոր գործարարները «պետք է աշխատեն հարկային դաշտում»: Պետությանը խաբելու դեպքերը, որոնք, նրա խոսքերով, այսօր բազմաթիվ են, պետք է բացառվեն: Ս.Սարգսյանը հավելեց, որ ՀՀ դատախազությունը, ոստիկանությունը եւ Ազգային անվտանգության ծառայությունը չպետք է մտահոգվեն փոքրիկ ընկերությունների` հարկերի վճարումից խուսափելու դեպքերով, եթե, իհարկե, դրանք պարբերական բնույթ չեն կրում: Հանդիպմանը ներկա ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ կառավարության հայեցակարգը հետեւյալն է` «դեմքով դեպի հարկային վճարումներ»: Նա հիշեցրեց, որ կառավարությունը հարկային քաղաքականությունը բարելավելու համար մշակել է համալիր միջոցառումների ծրագիր: Այն, ինչպես շեշտեց վարչապետը, բաղկացած է 7 հիմնական կետից: Առաջինը վերաբերում է խոշոր բիզնեսի ճիշտ եւ ժամանակին կատարվող հարկմանը, երկրորդը` փոքր ձեռներեցների նկատմամբ «փափուկ» հարկային քաղաքականությանը, երրորդը` հարկային ծառայությունում կոռուպցիայի հաղթահարմանը: Ծրագրի չորրորդ կետը սահմանում է, որ գործարարի եւ հարկային մարմնի անձնական շփումը պետք է բացառել: Հինգերորդ կետը վերաբերում է հարկային ստուգումների իրականացմանը, վեցերորդը` հարկային փաստաթղթերը ձեւակերպելիս գործարարներին օգնող կենտրոնների ստեղծմանը: Ծրագրի յոթերորդ կետը նախատեսում է, որ պետք է պարբերաբար կազմվեն հարկերից խուսափողների ցուցակները, որոնք պետք է ներկայացվեն հանրությանը:

ACCORDING TO NEW GOVERNMENT PROGRAM ON IMPROVEMENT OF TAX<br /> POLICY, NAMES OF TAX EVADERS TO BE MADE PUBLIC <br />
ACCORDING TO NEW GOVERNMENT PROGRAM ON IMPROVEMENT OF TAX
POLICY, NAMES OF TAX EVADERS TO BE MADE PUBLIC
• 29-05-2008 23:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MAY 29, NOYAN TAPAN. Armenian businessmen should remember that the state is on their side, the president Serge Sargsian stated at the May 29 meeting with those engaged in big business in Armenia. In his words, it should be kept in mind that the interest of the state and the private sector coincides, and this interest is the rapidly developing business. The primary task of the state and businessmen is to strengthen their mutual trust, but it does not mean that businessmen will not experience dipleasure when meeting a tax inspector. "There is a problem of changing our attitude," S. Sargsian said. He explained that every state servant who has contacts with businessmen should know that his duty is to provide services, while the businessman in his turn should treat the tax service as a body engaged in its natural work rather than one that checks or causes damage. The president underlined that all businessmen "must work in the taxation field". In his words, today there are numerous cases of deceiving the state and such cases must be ruled out. S. Sargsian added that the prosector's office, police and the National Security Service should not be concerned about cases of tax evasion by small companies if these cases are not regular. The prime minister Tigran Sargsian was also present at the meeting. He reminded that the government has developed a program of complex measures for improvement of the tax policy. The program consists of 7 main points. The first is related to correct and timely taxation of big business, the second - to "soft" tax policy with respect to small businessmen, and the third is related to overcoming corrution in the tax service. The fourth point states that personal contacts of the businessman and the state body must be excluded. The fifth point is about tax checks, the sixth is related to the creation of centers that help businessman to prepare their tax documents. The seventh point of the program envisages compiling lists of tax evaders and making their names public.