ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՇՎԵԿՇՌԱՅԻՆ<br /> ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԿԱՊԻՏԱԼԸ 2008 Թ.-Ի ԱՌԱՋԻՆ ԵՌԱՄՍՅԱԿՈՒՄ 7,9%-ՈՎ ԱՃԵԼ Է<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՇՎԵԿՇՌԱՅԻՆ
ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԿԱՊԻՏԱԼԸ 2008 Թ.-Ի ԱՌԱՋԻՆ ԵՌԱՄՍՅԱԿՈՒՄ 7,9%-ՈՎ ԱՃԵԼ Է
• 06-05-2008 21:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2008թ.-ի մարտի 31-ի դրությամբ Հայաստանում գործել են 21 վարկային կազմակերպություններ` 40 մասնաճյուղերով: ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալներով, դրանց փաստացի լրացված կանոնադրական հիմնադրամը նշված ժամկետին կազմել է 11 մլրդ 458 մլն 300 հազար դրամ (ավելի քան 37 մլն 295 հազար ԱՄՆ դոլար) եւ 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում աճել 4,8%-ով: Վարկային կազմակերպությունների հաշվեկշռային ընդհանուր կապիտալը 2008թ.-ի մարտի 31-ի դրությամբ կազմել է 13 մլրդ 434 մլն 307 հազար դրամ, ինչը այս տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում աճել է 7,9%-ով: Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր պարտավորությունների ծավալը 2008թ.-ի մարտի 31-ի դրությամբ կազմել է 35 մլրդ 339 մլն 991 հազար դրամ եւ 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում աճել 14,3%-ով. ընդհանուր ակտիվների ցուցանիշները կազմել են, համապատասխանաբար, 48 մլրդ 774 մլն 298 հազար դրամ եւ 12,5%: 2008թ.-ի մարտի 31-ի դրությամբ վարկային կազմակերպությունների 46 մլրդ 271 մլն 641 հազար դրամ ընդհանուր գումարի վարկերի եւ դեբիտորական պարտքերի պորտֆելի 97%-ը կազմել են ստանդարտ վարկերը եւ պարտքերը: Վարկային կազմակերպությունների կողմից ռեզիդենտներին տրված վարկերի, ավանդների, ֆակտորինգով եւ լիզինգով տրամադրված գումարների ընդհանուր ծավալը 2008թ.-ի մարտի 31-ի դրությամբ կազմել է 44 մլրդ 811 մլն 697 հազար դրամ եւ նշված եռամսյակում աճել 13,2%-ով: Արդյունաբերության ճյուղին տրամադրված գումարը կազմել է 4 մլրդ 610 մլն 900 հազար դրամ եւ եռամսյակում աճել է 1,1%-ով, գյուղատնտեսության ճյուղի պարագայում տրամադրված 5 մլրդ 292 մլն 911 հազար դրամ գումարը նշված եռամսյակում աճել է 37,9%-ով, շինարարության ճյուղի պարագայում այդ ցուցանիշները կազմել են, համապատասխանաբար, 2 մլրդ 806 մլն 102 հազար դրամ եւ 49%, տրանսպորտի եւ կապի ճյուղի պարագայում, 2 մլրդ 297 մլն 184 հազար դրամ եւ 45,3%: Առեւտրի ճյուղին տրամադրված գումարների ծավալը կազմել է 8 մլրդ 446 մլն 601 հազար դրամ, ինչը 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում աճել է 12,9%-ով: Տնտեսության ֆինանսական հատվածին տրամադրվել է 1 մլրդ 368 մլն 917 հազար դրամ գումար, ինչը 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում աճել է 10,6%-ով, տրամադրված սպառողական վարկերի ծավալը կազմել է 7 մլրդ 210 մլն 875 հազար դրամ, աճը նշված եռամսյակում` 2,1%: Հիփոթեքային վարկավորման ոլորտում այդ ցուցանիշները կազմել են 4 մլրդ 928 մլն 883 հազար դրամ եւ 8%, այլ ճյուղերի պարագայում` 7 մլրդ 849 մլն 324 հազար դրամ եւ 6,4%: 2008թ.-ի առաջին եռամսյակում վարկային կազմակերպությունների համախառն եկամուտները կազմել են 3 մլրդ 56 մլն 123 հազար դրամ: դիմաց: Այդ ժամանակահատվածում դրանց համախառն ծախսերը կազմել են 2 մլրդ 337 մլն 917 հազար դրամ, զուտ եւ չբաշխված շահույթները 262 մլն 496 հազար դրամ:

OVERALL BALANCE CAPITAL OF ARMENIAN CREDIT INSTITUTIONS<br /> GROWS BY 7.9% IN FIRST QUARTER OF 2008<br />
OVERALL BALANCE CAPITAL OF ARMENIAN CREDIT INSTITUTIONS
GROWS BY 7.9% IN FIRST QUARTER OF 2008
• 06-05-2008 21:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MAY 6, NOYAN TAPAN. 21 credit institutions with their 40 branches operated in Armenia as of March 31, 2008. According to data of the Central Bank of Armenia (CBA), their actual authorized fund made 11,458,300 thousand drams (over 37 mln 296 thousand USD) on the indicated date, growing by 4.8% in the first quarter of 2008. The overall balance capital of the credit institutions made 13,434,307 thousand drams as of March 31, 2008, increasing by 7.9% in the first quarter. The overall liabilities of Armenian credit institutions made 35,339,991 thousand drams as of March 31, 2008, growing by 14.3% in the first quarter of 2008. The same indices with respect to overall assets made 48,774,298 thousand drams and 12.5% respectively. Standard credits and debts made up 97% of the credit institutions' credits and bills receivable of a total of 46,271,641 thousand drams as of March 31, 2008. The total amount of credits, deposits, as well as sums provided by leasing and factoring by the credit institutions to residents made 44,811,697 thousand drams as of March 31, 2008, growing by 13.2% in the first quarter. Sums provided to industry made 4,610,900 thousand drams (1.1% growth in the first quarter), sums to agriculture - 5,292,911 thousand drams (37.9% growth), to construction - 2,806,102 thousand drams (49% growth), to transport and communication - 2,297,184 thousand drams (45.3% growth). Sums to trade made 8,446,601 thousand drams, growing by 12.9% in the first quarter of 2008. 1,368,917 thousand drams was alloctaed to the financial sector of the economy (10.6% growth), while consumer credits made 7,210,875 thousand drams (2.1% growth). Sums to mortgage crediting made 4,928,883 thousand drams (8% growth), to other sectors - 7,849,324 thousand drams (6.4% growth). The gross incomes of the credit institutions made 3,056,123 thousand drams in the first quarter of 2008. During the indicated period, their gross expenditures amounted to 2,337,917 thousand drams, while net and undistributed profits made 262,496 thousand drams.