ՄԱԿ-Ի ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉ. ԱՅՍՕՐ ԱՇԽԱՐՀՈՒՄ ՉՈՐՍ ԱՆԳԱՄ ԱՎԵԼԻ ՀԱՃԱԽ<br /> ԵՆ ԲՆԱԿԱՆ ԱՂԵՏՆԵՐ ԼԻՆՈՒՄ, ՔԱՆ 30 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ<br />
ՄԱԿ-Ի ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉ. ԱՅՍՕՐ ԱՇԽԱՐՀՈՒՄ ՉՈՐՍ ԱՆԳԱՄ ԱՎԵԼԻ ՀԱՃԱԽ
ԵՆ ԲՆԱԿԱՆ ԱՂԵՏՆԵՐ ԼԻՆՈՒՄ, ՔԱՆ 30 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ
• 03-07-2008 16:40:00   | ԱՄՆ  |  Միջազգային
ՆՅՈՒ ՅՈՐՔ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Աշխարհում չորս անգամ ավելի հաճախ են բնական աղետներ տեղի ունենում, քան դեռեւս 30 տարի առաջ, իսկ տնտեսական վնասը դրանց ավերածություններից աճել է յոթ անգամ: Այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի տնտեսական եւ սոցիալական խնդիրների դեպարտամենտի վերլուծական բաժնի տնօրեն Ռոբ Վոսը: «Այսօր չորս անգամ ավելի հաճախ են տեղի ունենում աղետներ, քան 1970-ական թվականներին էր` շատ ավելի մեծ թվով մարդկանց վերածելով ներքին փախստականների եւ առնվազն յոթ անգամ ավելի մեծ տնտեսական վնաս պատճառելով»,- պնդում է Վոսը: Նշվում է նաեւ, որ վերջին 48 տարիներին գրանցվել է յոթ հազարից ավելի տարերային աղետ, որոնց հետեւանքով զոհվել է առնվազն 2,5 միլիոն մարդ:

ПРЕДСТАВИТЕЛЬ ООН: СЕГОДНЯ ПРИРОДНЫЕ КАТАСТРОФЫ ПРОИСХОДЯТ<br /> В МИРЕ В ЧЕТЫРЕ РАЗ ЧАЩЕ, ЧЕМ ЕЩЕ 30 ЛЕТ НАЗАД<br />
ПРЕДСТАВИТЕЛЬ ООН: СЕГОДНЯ ПРИРОДНЫЕ КАТАСТРОФЫ ПРОИСХОДЯТ
В МИРЕ В ЧЕТЫРЕ РАЗ ЧАЩЕ, ЧЕМ ЕЩЕ 30 ЛЕТ НАЗАД
• 03-07-2008 16:40:00   | США  |  Международные новости
НЬЮ-ЙОРК, 3 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. Природные катастрофы происходят в мире в четыре раза чаще, чем еще 30 лет назад, а экономический ущерб от их разрушений вырос семикратно. Об этом сообщил директор аналитического отдела Департамента экономических и социальных проблем ООН Роб Вос. "Сегодня катастрофы происходят в четыре раза чаще, чем это было в 1970-е годы, делая внутренними беженцами гораздо большее число людей и нанося экономический ущерб по меньшей мере в семь раз больший", - утверждает Вос. Отмечается также, что за последние 48 лет было зарегистрировано более семи тысяч стихийных бедствий, в результате которых погибло, по крайней мере, 2,5 миллиона человек.