ԳԵՎՈՐԳ ԿՈՍՏԱՆՅԱՆ. «ՕՊԵՐԱՏԻՎ-ՀԵՏԱԽՈՒԶԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ<br /> ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԸ ԲԱՎԱՐԱՐ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐ ՈՒՆԻ ՄԱՐԴՈՒՆ ԿԱՄԱՅԱԿԱՆ<br /> ՄԻՋԱՄՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՊԱՇՏՊԱՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ»<br />
ԳԵՎՈՐԳ ԿՈՍՏԱՆՅԱՆ. «ՕՊԵՐԱՏԻՎ-ՀԵՏԱԽՈՒԶԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ
ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԸ ԲԱՎԱՐԱՐ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐ ՈՒՆԻ ՄԱՐԴՈՒՆ ԿԱՄԱՅԱԿԱՆ
ՄԻՋԱՄՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՊԱՇՏՊԱՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ»
• 29-10-2007 17:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքը բավարար երաշխիքներ եւ զսպող մեխանիզմներ ունի մարդուն կամայական միջամտություններից պաշտպանելու համար: Այսպիսի հայտարարություն արեց նշեց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար, Եվրոդատարանում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գեւորգ Կոստանյանը լրագրողների հետ հոկտեմբերի 29-ի հանդիպմանը: Ըստ վերջերս երրորդ ընթերցում անցած օրենքի, օպերատիվ-հետախուզական գործունեության իրականացնող սուբյեկտը պետք է հիմնավորի կոնկրետ միջոցառման անցկացման անհրաժեշտությունը, այն միջոցառումները, որոնք ենթադրում են ուղղակի միջամտություն մարդու առավել կարեւոր իրավունքների իրականացմանը, իրականացվելու են բացառապես դատարանների որոշումների հիման վրա: Նման միջոցառումների թվում Գ.Կոստանյանը հիշատակեց Ներքին դիտումը, Նամակագրության, փոստային եւ այլ հաղորդումների, հեռախոսային խոսակցությունների վերահսկումը, ֆինանսական տվյալների մատչելիության ապահովումը, ֆինանսական գործարքների գաղտնի վերահսկումը, կաշառք ստանալ-կաշառք տալու նմանակումը եւ արտաքին դիտումը: Հեռախոսային խոսակցությունների լսումը կարող է իրականացվել բացառապես այն դեպքում, երբ անձը կասկածվում է ծանր եւ առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ: Այն դեպքերում, երբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման չանցկացումը կարող է լրջորեն վտանգել ազգային անվտանգությունը, պետական, հասարակական եւ բնապահպանական լուրջ իրադրաձությունների եւ գործողությունների առիթ հանդիսանալ, կարող է անցկացվել մինչեւ դատարանի կողմից որոշում կայացնելը, սակայն նույնիսկ այդ դեպքում օպերատիվ-հետախուզական մարմինը պարտավոր է դիմել դատարան 48 ժամվա ընթացքում դատարանի թույլտվության համար: Վերջինիս կողմից մերժվելու դեպքում ձեռք բերված տվյալները ենթակա են ոչնչացման, իսկ հեռախոսային խոսակցությունների լսումը` դադարեցման: Օրենքով առաջին անգամ է կիրառվելու է կաշառք ստանալու-տալու նմանակում օպերատիվ-հետախուզական գործողությունը: Եթե ձեռք բերված ապացույցները չեն հանգեցրել քրեական գործի հարուցմանը, քրեական հետապնդումը շարունակելուն կամ անձի նկատմամբ մեղադրական դատավճիռ կայացնելուն, անձը իրավունք ունի պահանջել, որ իր մասին տեղեկատվությունը ամբողջությամբ ոչնչացվի: Արդարադատության փոխնախարարը հայտնեց, որ նախկինում օրենքով կարգավորվում էին միայն հեռախոսային խոսակցությունների, նամակագրության եւ այլ հաղորդումների վերահսկումը: ՄԻնչդեռ նոր օրենքով կարգավորվում են թվով 16 օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ:

GEVORG KOSTANIAN: LAW ON INVESTIGATION ACTIVITY HAS<br /> SUFFICIENT GUARANTEES FOR DEFENDING A PERSON FROM ARBITRARY<br /> INTERVENTIONS<br />
• 29-10-2007 17:00:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, OCTOBER 29, NOYAN TAPAN. The RA law On Investigation Activity has sufficient guarantees and restraining mechanisms for defending a person from arbitrary interventions. Gevorg Kostanian, the RA Deputy Minister of Justice, a representative of the RA government in the European Court, stated during his October 29 meeting with journalists. According to the law having passed second reading lately, a subject carrying out investigation activity should motivate the necessity of holding a concrete measure, measures that suppose direct intervention in exercising the most important human rights will be carried out exclusively on the basis of courts' decisions. Among such measures G. Kostanian mentioned internal monitoring, control over correspondence, postal or other reports, telephone talks, ensuring accessibility of financial data, secret control over financial deals, imitation of giving and receiving a bribe, and external monitoring. Overhearing a telephone conversation can be done only in case a person is suspected of committing a grave and especially grave crime. In case not holding an investigation measure can seriously endanger national security, can cause serious state, public and environmental events and actions, it can be held until making a decision by the court, however, even in this case an investigation body is obliged to apply to the court to receive its permission within 48 hours. If it is refused by the court, the obtained data are to be liquidated and the overhearing of telephone talks is to be stopped. The investigation action of imitation of receiving-giving a bribe will be used for the first time by the law. Unless the obtained proof has resulted in institution of a criminal case, continuing criminal prosecution or passing a sentence of "guilty" to a person, a person has the right to demand that information about him be completely liquidated. The Deputy Minister of Justice said that only control over telephone talks, correspondence and other reports were regulated by the law formerly. While the new law regulates 16 investigation measures.