ԳՐԱԴԱՐԱՆԱՎԱՐԻ ՕՐՎԱ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ<br /> ԳՐԱԴԱՐԱՆՆԵՐԻ ՄԻ ԽՈՒՄԲ ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԻ ՀԱՆՁՆՎԵՑԻՆ ՀՀ ՎԱՐՉԱՊԵՏԻ<br /> ԽՐԱԽՈՒՍԱԿԱՆ ՇՆՈՐՀԱԿԱԼԱԳՐԵՐ ԵՎ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՊԱՐԳԵՎՆԵՐ<br />
ԳՐԱԴԱՐԱՆԱՎԱՐԻ ՕՐՎԱ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ
ԳՐԱԴԱՐԱՆՆԵՐԻ ՄԻ ԽՈՒՄԲ ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԻ ՀԱՆՁՆՎԵՑԻՆ ՀՀ ՎԱՐՉԱՊԵՏԻ
ԽՐԱԽՈՒՍԱԿԱՆ ՇՆՈՐՀԱԿԱԼԱԳՐԵՐ ԵՎ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՊԱՐԳԵՎՆԵՐ
• 09-10-2007 16:17:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանում չորրորդ տարին պաշտոնապես նշվող Գրադարանավարի օրվա կապակցությամբ ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանը հոկտեմբերի 9-ին հանրապետության 28 գրադարանավարների հանձնեց նախարարության պարգեւները: Իսկ գրադարանային ոլորտի զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար հանրապետության 5 գրադարանավարներ խրախուսվեցին ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրերով: Երեւանի Խնկո-Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի տնօրեն Ռուզան Տոնոյանը, Հանրապետական գիտատեխնիկական գրադարանի տնօրեն Լեւոն Ղարիբյանը, ՀՀ ԳԱԱ գիտաբժշկական գրադարանի տնօրեն Աննա Շիրինյանը եւ Լոռու մարզի Սպիտակի քաղաքային գրադարանի վարիչ Քնարիկ Գրիգորյանը պարգեւատրվեցին Մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալներով: Հանրապետության 18 գրադարանավարների հանձնվեցին նախարարության պատվոգրեր, իսկ 6-ին` շնորհակալագրեր:

A GROUP OF COLLABORATORS OF LIBRARIES OF REPUBLIC HANDED<br /> ENCOURAGING LETTERS OF CONGRATULATION OF RA PRIME MINISTER AND<br /> AWARDS OF MINISTRY OF CULTURE ON OCCASION OF LIBRARIAN DAY<br />
A GROUP OF COLLABORATORS OF LIBRARIES OF REPUBLIC HANDED
ENCOURAGING LETTERS OF CONGRATULATION OF RA PRIME MINISTER AND
AWARDS OF MINISTRY OF CULTURE ON OCCASION OF LIBRARIAN DAY
• 09-10-2007 16:17:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, OCTOBER 9, NOYAN TAPAN. Gagik Gyurjian, the RA Deputy Minister of Culture, handed the awards of the Ministry to 28 librarians of the republic on October 9 on the occasion of the Librarian Day, which has officially been celebrated in Armenia for the forth year already. And 5 librarians of the republic were encouraged by the letters of congratulation of the RA Prime Minister for their contribution to the development of the library sphere. Ruzan Tonoyan, the Head of the Yerevan National Children's Library after Khnko-Aper, Levon Gharibian, the Head of the Republican Scientific-Technical Library, Anna Shirinian, the Head of the Scientific-Medical Library under the RA National Academy of Sciences, as well as Knarik Grigorian, the manager of the municipal library of Spitak in the region of Lori, were awarded golden medals of the Ministry of Culture. 18 librarians of the republic were awarded diplomas of the Ministry and 6 librarians letters of congratulation.