ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՍԿՍՎԵԼ Է «ԵՐԵՎԱՆ-ՍՈՉԻ» ՉՎԵՐԹԻ ԱՂԵՏԻ ԵՆԹԱՐԿՎԱԾ<br /> ԻՆՔՆԱԹԻՌԻ ԶՈՀՎԱԾ ՈՒՂԵՎՈՐՆԵՐԻ ՀՈՒՇԱԿՈԹՈՂԻ ԿԱՌՈՒՑՈՒՄԸ<br />
ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՍԿՍՎԵԼ Է «ԵՐԵՎԱՆ-ՍՈՉԻ» ՉՎԵՐԹԻ ԱՂԵՏԻ ԵՆԹԱՐԿՎԱԾ
ԻՆՔՆԱԹԻՌԻ ԶՈՀՎԱԾ ՈՒՂԵՎՈՐՆԵՐԻ ՀՈՒՇԱԿՈԹՈՂԻ ԿԱՌՈՒՑՈՒՄԸ
• 20-08-2007 16:20:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանում սկսվել է «Երեւան-Սոչի» չվերթի անցած տարի աղետի ենթարկված ինքնաթիռի զոհված ուղեւորների հուշակոթողի կառուցումը: Այս մասին օգոստոսի 20-ի ասուլիսում հայտնեց Երեւանի փոխքաղաքապետ Վանո Վարդանյանը: Փոխքաղաքապետը նշեց, որ ներկայումս վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվում Ժամանակակից արվեստի թանգարանում: Բացի այդ, վերանորոգվում է նաեւ Հանրապետության հրապարակի ջրավազանը. օգոստոսի վերջից կսկսվեն շատրվանների ձեւափոխման աշխատանքները, որոնք կիրականացվեն ֆրանսիական կազմակերպության կողմից: Ըստ Վ.Վարդանյանի, արդեն ավարտվել է Նոր նորքի 7-րդ զանգվածում 1200 քմ մակերեսով «սկեյթ բորդ»-ի խաղահրապարակի կառուցումը: Ներկայումս այնտեղ իրականացվում են սարքավորումների մոնտաժման նախապատրաստական աշխատանքներ: Նշվեց նաեւ, որ այս տարի մայրաքաղաքի 130 փողոցներում կատարվել են 420 հազար քմ-ի ասֆալտապատման եւ ճաքալցման աշխատանքներ: Ըստ Վ.Վարդանյանի, ներկա դրությամբ այդ աշխատանքների 92%-ը ավարտված է: Բացի այդ, բարեկարգման աշխատանքներ են տարվում մայրաքաղաքի եւս 4 փողոցներում:

BUILDING OF MEMORIAL DEDICATED TO DEAD PASSENGERS OF<br /> CRASHED AIRPLANE OF "YEREVAN-SOCHI" FLIGHT STARTS IN YEREVAN<br /> " />
BUILDING OF MEMORIAL DEDICATED TO DEAD PASSENGERS OF
CRASHED AIRPLANE OF "YEREVAN-SOCHI" FLIGHT STARTS IN YEREVAN
• 20-08-2007 16:20:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, AUGUST 20, NOYAN TAPAN. The building of the memorial dedicated to the dead passengers of the airplane of the Yerevan-Sochi flight crashed last year has started in Yerevan. This statement was made by Vano Vardanian, the Deputy Head of the municipality of Yerevan, at the press conference, which was held on August 20. The Deputy Head of the municipality mentioned that the museum of Modern Art is currently under repair. In addition to this, measures are taken in the direction of the repair of the pond of the Republican square and the modification work of fountains will start at the end of August, which will be implemented by the French organization. According to Vano Vardanian, the building of the "skate-board" playground of 1200 square kilometers in the seventh estate of Nor Nork has already finished. At present, preparatory installation work of equipment is being carried out there. It was also mentioned that measures taken in the direction of laying with asphalt and filling of cracks of a 420 thousand square meters' area have been implemented in 130 streets of the capital this year. According to Vano Vardanian, currently 92% of the work has been done. In addition to this, restoration work is being carried out in another four streets of the capital.