«ԵՐԿՐԱՇԱՐԺԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿ ԱՄԵՆԻՑ ՇԱՏ ՏՈՒԺՈՒՄ ԵՆ ԴՊՐՈՑԱՀԱՍԱԿ<br /> ԵՐԵԽԱՆԵՐԸ»,- ԱՍՈՒՄ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՅՈՒՆԻՍԵՖԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉԸ<br />
«ԵՐԿՐԱՇԱՐԺԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿ ԱՄԵՆԻՑ ՇԱՏ ՏՈՒԺՈՒՄ ԵՆ ԴՊՐՈՑԱՀԱՍԱԿ
ԵՐԵԽԱՆԵՐԸ»,- ԱՍՈՒՄ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՅՈՒՆԻՍԵՖԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉԸ
• 20-03-2007 16:40:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը ՄԱԿ-ի Աղետների Հետեւանքների նվազեցման միջազգային քարտուղարության եւ Կենտրոնական Ասիայի Եկրաշարժերի դեմ պաշտպանվածության նախաձեռնության հետ համատեղ օրերս կազմակերպել էր «Երկրաշարժերից պաշտպանված դպրոցներ» թեմայով երկօրյա քննարկում: Ինչպես նշված է «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակից տրամադրած հաղորդագրությունում, քննարկման նպատակն էր ներկայացնել, թե ինչպես կարող են դպրոցներն ու համայնքները ավելի լավ պատրաստված լինել երկրաշարժերի ժամանակ: Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարության, Կրթության ազգային ինստիտուտի, Ճգնաժամային իրավիճակների կառավարման ակադեմիայի, Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ մի շարք դպրոցների տնօրեններ եւ ուսուցիչներ: «Աղետները, այդ թվում երկրաշարժերը, կարող են տեղի ունենալ ցանկացած պահին եւ ցանկացած վայրում: Քաջ գիտակցելով դրանց հետեւանքները երեխաների համար, մենք պարտավոր ենք նախապես պատրաստվել դրանց դիմակայելու»,- նշել է Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Շելդոն Յեթը: Ըստ նրա, միջազգային փորձը եւ Հայաստանում 1988թ.-ին տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժը ցույց են տվել, որ հաճախ երկրաշարժերի ժամանակ ամենից շատ տուժում են հենց դպրոցահասակ երեխաները:

"ВО ВРЕМЯ ЗЕМЛЕТРЯСЕНИЙ БОЛЬШЕ ВСЕГО СТРАДАЮТ ДЕТИ<br /> ШКОЛЬНОГО ВОЗРАСТА", - ЗАЯВЛЯЕТ ПРЕДСТАВИТЕЛЬ ЮНИСЕФ В АРМЕНИИ<br /> ШКОЛЬНОГО ВОЗРАСТА", - ЗАЯВЛЯЕТ ПРЕДСТАВИТЕЛЬ ЮНИСЕФ В АРМЕНИИ
"ВО ВРЕМЯ ЗЕМЛЕТРЯСЕНИЙ БОЛЬШЕ ВСЕГО СТРАДАЮТ ДЕТИ
ШКОЛЬНОГО ВОЗРАСТА", - ЗАЯВЛЯЕТ ПРЕДСТАВИТЕЛЬ ЮНИСЕФ В АРМЕНИИ
• 20-03-2007 16:40:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 20 МАРТА, НОЯН ТАПАН. ЮНИСЕФ совместно с Международным секретариатом ООН по снижению последствий катастроф и Центрально-азиатской инициативой по защите от землетрясений организовал на днях двухдневное обсуждение на тему "Защищенные от землетрясений школы". Как отмечается в предоставленном "НОЯН ТАПАН" армянским представительством Детского фонда ООН сообщении, цель обсуждения состоит в представлении условий, при которых школы и общины будут лучше подготовлены к землетрясениям. В обсуждении принимали участие представители Министерства образования и науки РА, Национального института образования, Академии по управлению критическими ситуациями, Армянского Общества Красного Креста, а также директора и учителя ряда школ. "Катастрофы, в том числе, и землетрясения, могут происходить в любой момент и в любом месте. Прекрасно осознавая их последствия для детей, мы обязаны предварительно подготовить детей к противостоянию",- отметил представитель ЮНИСЕФ в Армении Шелдон Йетт. По его словам, международный опыт и произошедшее в Армении в 1988 году катастрофическое землетрясение показывают, что часто во время землетрясений больше всего страдают именно дети школьного возраста.