2008 Թ.-ԻՑ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆԱԽԱՏԵՍՎՈՒՄ Է ԿԱՏԱՐԵԼ<br /> ՎԵՐԱՐՏԱԴՐՈՂԱԿԱՆ ՏԱՐԻՔԻ ԿԱՆԱՆՑ ՊԱՏՎԱՍՏՈՒՄՆԵՐ` ԿԱՐՄՐՈՒԿԻ ԵՎ<br /> ԿԱՐՄՐԱԽՏԻ ԴԵՄ<br />
2008 Թ.-ԻՑ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆԱԽԱՏԵՍՎՈՒՄ Է ԿԱՏԱՐԵԼ
ՎԵՐԱՐՏԱԴՐՈՂԱԿԱՆ ՏԱՐԻՔԻ ԿԱՆԱՆՑ ՊԱՏՎԱՍՏՈՒՄՆԵՐ` ԿԱՐՄՐՈՒԿԻ ԵՎ
ԿԱՐՄՐԱԽՏԻ ԴԵՄ
• 26-02-2007 18:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Այս տարվա հոկտեմբերից Հայաստանում կկատարվեն կարմրուկի եւ կարմրախտի դեմ 7-27 տարեկան անձանց լրացուցիչ պատվաստումներ: Այս մասին «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը: Ըստ նրա, դա նախատեսված է «Հայաստանում կարմրուկի, կարմրախտի վերացման ազգային ռազմավարություն» փաստաթղթով, որը ներկայացվել է կառավարության հաստատմանը: Գ.Սահակյանը նշեց, որ աշխատանքներ են տարվում մինչեւ 2009թ.-ը կարմրուկի տեղական դեպքերի վերացման ուղղությամբ: Նշվեց նաեւ, որ 2008թ.-ից նախատեսվում է կարմրուկի եւ կարմրախտի դեմ լրացուցիչ պատվաստումներ կատարել նաեւ վերարտադրողական տարիքի կանանց շրջանում: Գ.Սահակյանի խոսքերով, նշված խմբի պատվաստումների կարեւորությունը պայմանավորված է նրանով, որ հղի կնոջ կարմրուկով կամ կարմախտով հիվանդանալու դեպքում պտղի մոտ կարող է առաջանալ բնածին կարմրախտային համախտանիշ: Դա, ըստ նրա, պտղի մոտ կարող է առաջացնել բնածին արատներ, այդ թվում լսողության եւ տեսողության խանգարումներ: «Եթե կինը կարմախտով հիվանդանում է հղիության առաջին վեց ամսվա ընթացքում, ապա բժիշկները խորհուրդ են տալիս այն ընդհատել»,- նշեց Գ.Սահակյանը:

С 2008 ГОДА В АРМЕНИИ ПЛАНИРУЕТСЯ ПРОВЕСТИ ВАКЦИНАЦИИ<br /> ЖЕНЩИН РЕПРОДУКТИВНОГО ВОЗРАСТА - ПРОТИВ КОРИ И КРАСНУХИ<br />
С 2008 ГОДА В АРМЕНИИ ПЛАНИРУЕТСЯ ПРОВЕСТИ ВАКЦИНАЦИИ
ЖЕНЩИН РЕПРОДУКТИВНОГО ВОЗРАСТА - ПРОТИВ КОРИ И КРАСНУХИ
• 26-02-2007 18:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 26 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. С октября этого года в Армении будут проведены дополнительные вакцинации лиц в возрасте от 7 до 27 лет против краснухи и кори. Об этом корреспонденту "НОЯН ТАПАН" заявила руководитель Национальной программы иммунопрофилактики РА Гаяне Саакян. По ее словам, это планируется сделать по документу "Национальная стратегия ликвидации кори и краснухи в Армении", который представлен на утверждение правительства. Г.Саакян отметила, что ведутся работы в направлении ликвидации случаев локальных вспышек кори до 2009 года. Было отмечено также, что с 2008 года планируется провести дополнительные вакцинации среди женщин репродуктивного возраста против кори и краснухи. По словам Г.Саакян, важность прививок в указанной группе обусловлена тем, что в случае заболевания беременных женщин краснухой и корью у плода может развиться врожденный синдром краснухи. Это, по ее словам, может вызвать у плода врожденные пороки, в том числе, нарушения зрения и слуха. "Если женщина заболевает краснухой в течение первых шести месяцев беременности, то врачи советуют прервать ее", - отметила Г.Саакян.