ՆՈՒՅՆԻՍԿ «ՇԱՀ-ԴԵՆԻԶ» ՀԱՆՔԱՎԱՅՐԻ ԳՈՐԾԱՐԿՄԱՄԲ ԱԴՐԲԵՋԱՆՆ Ի<br /> ՎԻՃԱԿԻ ՉԻ ԼԻՆԻ ԼՐԻՎ ԱՊԱՀՈՎԵԼ ԻՐԵՆ ԳԱԶՈՎ<br />
ՆՈՒՅՆԻՍԿ «ՇԱՀ-ԴԵՆԻԶ» ՀԱՆՔԱՎԱՅՐԻ ԳՈՐԾԱՐԿՄԱՄԲ ԱԴՐԲԵՋԱՆՆ Ի
ՎԻՃԱԿԻ ՉԻ ԼԻՆԻ ԼՐԻՎ ԱՊԱՀՈՎԵԼ ԻՐԵՆ ԳԱԶՈՎ
• 12-10-2006 18:00:00   | Ադրբեջան  |  Միջազգային
ԲԱՔՈՒ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Վրաստանի պատվիրակությունը էներգետիկայի նախարար Նիկա Գիլաուրիի գլխավորությամբ այցելել է Ադրբեջան այդ երկրից գազ ստանալու հնարավորություններն ուսումնասիրելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը` վկայակոչելով Ադրբեջանի արդյունաբերության եւ էներգետիկայի նախարար Նաթիկ Ալիեւին, որեւէ որոշում չի ընդունվել, քանի որ «Ադրբեջանը դեռեւս չի որոշել իր էներգետիկական հաշվեկշիռը»: Ինչպես հետեւում է նախարարի բառերից, այս տարեվերջին սպասվող «Շահ-Դենիզ» հանքավայրի գործարկմամբ Ադրբեջանը, նախկին կանխատեսումներին հակառակ, դեռեւս ի վիճակի չի լինի լրիվ ապահովել իրեն գազով: «Մենք պետք է որոշենք գազի այն ծավալները, որ արդյունահանվելու են «Շահ-Դենիզ» հանքավայրում: Մենք դեռ չենք որոշել, թե Թուրքիան արդյոք մեզնից գազ գնելու է: Եթե Թուրքիան հրաժարվի ադրբեջանական գազ գնելուց, այդ գազը կհանձնվի մեզ: Մենք չգիտենք, թե ինչ ծավալով եւ ինչ գնով ենք գազ գնելու Ռուսաստանից 2007 թվականին: Մենք բանակցություններ ենք վարում նաեւ Իրանի հետ: Եթե այդ բանակցությունները դրական ելք ունենան, դա կլինի եւս մեկ աղբյուր Ադրբեջանի համար, որպեսզի բարելավի բնակչության եւ երկրի արդյունաբերության գազով պահովումը»,- ասել է Ն.Ալիեւը:

ДАЖЕ С ПУСКОМ МЕСТОРОЖДЕНИЯ "ШАХ-ДЕНИЗ" АЗЕРБАЙДЖАН НЕ<br /> БУДЕТ В СОСТОЯНИИ ПОЛНОСТЬЮ ОБЕСПЕЧИТЬ СЕБЯ ГАЗОМ<br /> БУДЕТ В СОСТОЯНИИ ПОЛНОСТЬЮ ОБЕСПЕЧИТЬ СЕБЯ ГАЗОМ
ДАЖЕ С ПУСКОМ МЕСТОРОЖДЕНИЯ "ШАХ-ДЕНИЗ" АЗЕРБАЙДЖАН НЕ
БУДЕТ В СОСТОЯНИИ ПОЛНОСТЬЮ ОБЕСПЕЧИТЬ СЕБЯ ГАЗОМ
• 12-10-2006 18:00:00   | Азербайджан  |  Международные новости
БАКУ. 12 ОКТЯБРЯ. НОЯН ТАПАН. Грузинская делегация во главе с министром энергетики Hикой Гилаури посетила Азербайджан для исследования возможности получения газа из этой страны. Как сообщает агентство "Тренд" со ссылкой на министра промышленности и энергетики Азербайджана Hатика Алиева, никакого решения не было приянто, потому что: "Азербайджан пока еще не определил свой энергетический баланс". Как следует со слов министра, с ожидаемым в конце этого года пуском месторождения "Шах-Дениз" Азербайджан, вопреки прежним прогнозам, все еще не будет в состоянии полностью обеспечить себя газом. "Мы должны определить объемы газа, которые будут добываться на месторождении "Шах-Дениз". Мы пока не определили, будет ли Турция покупать у нас газ. Если Турция откажется от покупки азербайджанского газа, этот газ будет передан нам. Мы не знаем, в каком объеме и за какую цену мы будем закупать газ у России в 2007 году. Мы ведем также переговоры с Ираном. Если эти переговоры будут иметь позитивный исход, это будет еще одним источником для Азербайджана, чтобы улучшить газовое обеспечение населения и промышленности страны",- сказал H.Алиев.