2008 Թ.-ԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԻ<br /> ԾԱՎԱԼԸ ԿՄՈՏԵՆԱ 700 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ ՍԱՀՄԱՆԻՆ,- ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄ Է ԶՀԳ-Ի<br /> ՏՆՕՐԵՆԸ<br />
2008 Թ.-ԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԻ
ԾԱՎԱԼԸ ԿՄՈՏԵՆԱ 700 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ ՍԱՀՄԱՆԻՆ,- ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄ Է ԶՀԳ-Ի
ՏՆՕՐԵՆԸ
• 21-12-2007 22:20:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2007թ.-ի արդյունքներով կարձանագրվեն Հայաստան ներդրումների ներհոսքի գոհացուցիչ արդյունքներ: Կանխատեսվում է, որ դրանց ծավալը կմոտենա 700 մլն դոլար սահմանին: Այս մասին դեկտեմբերի 21-ի ասուլիսում հայտնեց Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Տիգրան Դավթյանը: Նա հիշեցրեց, որ 2007թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի տնտեսության իրական հատված օտարերկրյա ներդրումների հոսքերի ծավալը (առանց պետական կառավարման եւ բանկային համակարգով ստացվածի) կազմել է 469 մլն 947,1 հազ. դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 58%-ով: Դրանից ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմել է 311 մլն 605,7 հազ. դոլար կամ 2006թ.-ի հունվար-սեպտեմբերի ցուցանիշից 2,1 անգամ ավելի: Տ.Դավթյանը փաստեց, որ Ռուսաստանը դարձել է Հայաստանում կատարված ներդրումների գծով առաջատարը, «ինչպես եւ խոստացվել էր» ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից: Նա հավելեց, որ Հայաստանի ներդրումային միջավայրն, ըստ ներդրողների, բարենպաստ է, իսկ ավելի մեծ ծավալով ներդրումների ներգրավման առաջին խոչընդոտը հայկական շուկայի փոքրությունն է: «Այստեղ դրական տեղաշարժեր կան գնողունակության, ՀՆԱ-ի ծավալի եւ բնակչության մեկ շնչին ընկնող եկամուտների աճի առումով»,- նշեց Տ.Դավթյանը: Նրա կանխատեսմամբ, Հայաստանի մեկ բնակչի հաշվով ՀՆԱ-ի ծավալը 2005թ.-ի 1,4 հազար դոլարի դիմաց 2008թ.-ին կկազի 3,3-3,5 հազ. դոլար: Այդ ցուցանիշը բնորոշ է տնտեսական զարգացման միջին մակարդակ ունեցող երկրներին: Ըստ նրա, կանխատեսվում է նաեւ, որ 2008թ.-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ն կանցնի 10 մլրդ դոլարի սահմանը:

DIRECTOR OF ARMENIAN DEVELOPMENT AGENCY: IN 2008 FOREIGN<br /> INVESTMENTS IN ARMENIAN ECONOMY WILL REACH 700 MILLION<br /> DOLLAR MARK<br />
DIRECTOR OF ARMENIAN DEVELOPMENT AGENCY: IN 2008 FOREIGN
INVESTMENTS IN ARMENIAN ECONOMY WILL REACH 700 MILLION
DOLLAR MARK
• 21-12-2007 22:20:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, DECEMBER 21, NOYAN TAPAN. Satisfactory indices on investment inflow to Armenia will be registered by 2007'results. It is forecast that it will reach the 700 million dollar mark, the director general of the Armenian Development Agency (ADA) Tigran Davtian stated at the December 21 press conference. He reminded that in January-September 2007, foreign investments in the real sector of the Armenian economy (without those received through the state governance and banking systems) made 469 mln 947.1 thousand USD, growing by 58% on the same period of last year. Out of this amount, direct investments made 311 mln 605.7 thousand USD, growing 2.1fold on January-September 2006. In t. Davtian's words, "as was promised" by the Russian president V. Putin, Russia has become the leader by investments made in Armenia. He added that according to investors, Armenia's investment emvironment is favorable, while the small size of the Armenian market is the first obstacle to attraction of a greater amount of investments. "There has been some progress in terms of a growth of purchasing capacity, GDP and per capita incomes," he said. T. Davtian forecast that in 2008, per capita GDP will make 3.3-3.5 thousand USD against 1.4 thousand USD in 2005. This index is typical of countries with a medium level of economic development. It is also forecast that in 2008 Armenia's GDP will surpass the 10 billion dollar mark.