ՊԵԿ նախագահը եւ ԵԽ Երեւանի գրասենեակի ղեկավարը քննարկած են համագործակցութեան հարցեր
Պետական եկամուտներու կոմիտէի նախագահ Էդուարդ Հակոբեան կը ընդունի Եվրոպայի խորհուրդի Երեւանի գրասենեակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգէին։
Հանդիպման ընթացքին կողմերը բարձր կը գնահատեն ՊԵԿ-ի եւ Եվրոպայի խորհրդի միջեւ ձեւաւորուած համագործակցութիւնը եւ քննարկեն դրա հետագա խորացման, ընդլայնման, ինչպես նաեւ այն աւելի համակարգուած ու երկարաժամկետ ձեւաչափով զարգացնելու հնարաւորութիւնները։
Ողջունելով հյուրին՝ ՊԵԿ նախագահը բարձր կը գնահատէ Եվրոպայի խորհրդի դերը ժողովրդավարութեան, մարդու իրաւունքներու եւ իրաւունքի գերակայութեան արժէքներու ամրապնդման գործին մէջ՝ ընդգծելով, որ այդ սկզբունքները առանցքային նշանակութիւն ունին Հայաստանի հարկային եւ մաքսային համակարգերու շարունակական բարեփոխումներու համատեքստին մէջ։
ՊԵԿ նախագահը նշած է, որ Կոմիտէն հետեւողականօրէն կը իրականցնէ վարչարարութեան արդիականացման քաղաքականութիւն՝ նպատակ ունենալով ապահովել աւելի թափանցիկ, հաշուետու եւ արդյունավետ համակարգ։ Այս գործընթացին մէջ առանձնայատուկ կարեւորութիւն կը տրուի բարեվարքութեան ամրապնդման, հակակոռուպցիոն մեխանիզմներու զարգացման եւ հանրային վստահութեան ամրապնդման։
Հանդիպման ընթացքին քննարկուած են ֆինանսական հանցագործութիւններու դէմ պայքարի, կրիպտոակտիվներու ոլորտին մէջ առկայ ռիսկերու կառավարման, ինչպես նաեւ ծառայողական բարեվարքութեան եւ ինստիտուցիոնալ ամբողջականութեան ամրապնդման ուղղութիւններով համագործակցութեան խորացման հնարաւորութիւնները։
Կողմերը պատրաստակամութիւն կը յայտնեն շարունակելու համագործակցութիւնը՝ այն դարձնելով աւելի համակարգուած, կայուն եւ արդիւնքահեն, ինչպես նաեւ նախանշած են հետագա համագործակցութեան հիմնական ուղղութիւնները։
Հանդիպման աւարտին կողմերը վերահաստատած են փոխադարձ հետաքրքրութիւնը՝ շարունակելու երկխօսութիւնը եւ քննարկելու նոր նախաձեռնութիւններ, որոնք ուղղուած պիտի լինեն պետական կառավարման արդյունավետութեան բարձրացմանը, հակակոռուպցիոն քաղաքականութիւններու զարգացմանն ու կոռուպցիոն ռիսկերու կանխարգելման եւ հակազդման մեխանիզմներու ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ խաղատուններու եւ շահումով խաղերու ոլորտին մէջ ռիսկերու կառավարման եւ վերահսկողութեան կատարելագործմանը, եւ բարեփոխումներու հետեւողական իրականացմանը։

Президент ГНК и руководитель офиса Совета Европы в Ереване обсудили вопросы сотрудничества.
Председатель Комитета государственных доходов Эдуард Хачатрян принял руководителя офиса Совета Европы в Ереване Максима Лонгане.
В ходе встречи стороны высоко оценили сотрудничество между КГД и Советом Европы и обсудили возможности его дальнейшего углубления, расширения, а также развития в более систематизированном и долгосрочном формате.
Приветствуя гостя, председатель КГД высоко оценил роль Совета Европы в укреплении ценностей демократии, прав человека и верховенства права, подчеркнув, что эти принципы имеют ключевое значение в контексте продолжающихся реформ налоговой и таможенной систем Армении.
Председатель КГД отметил, что Комитет последовательно реализует политику модернизации администрирования с целью обеспечения более прозрачной, подотчетной и эффективной системы. В этом процессе особое внимание уделяется укреплению добросовестности, развитию антикоррупционных механизмов и укреплению общественного доверия.
В ходе встречи были обсуждены возможности углубления сотрудничества в направлениях борьбы с финансовыми преступлениями, управления рисками в сфере криптоактивов, а также укрепления служебной добросовестности и институциональной целостности.
Стороны выразили готовность продолжать сотрудничество, сделав его более систематизированным, устойчивым и ориентированным на результат, а также обозначили основные направления дальнейшего сотрудничества.
По окончании встречи стороны подтвердили взаимный интерес к продолжению диалога и обсуждению новых инициатив, направленных на повышение эффективности государственного управления, развитие антикоррупционной политики и укрепление механизмов предотвращения и противодействия коррупционным рискам, а также совершенствование управления и контроля в сфере азартных игр и лотерей, и последовательную реализацию реформ.