ՌԴ-ն դադարեցուցած է Հայաստանի բոլոր ձկնամթերք արտադրող ձեռնարկութիւններու մատակարարումները
Ազատութիւն. «Ռոսսելխոզնադզոր» դադարեցուցած է Հայաստանից Ռուսաստան ձկնամթերքի բոլոր մատակարարումները՝ արգելելով նաեւ երկու այն ընկերութիւններու ապրանքի ներմուծումը, որոնք աւելի վաղ ստուգում անցած էին: Գերատեսչութիւնը յայտնած է, որ «աշխատում է հայկական կողմի հետ ռուսական շուկա մատակարարվող ձկան եւ ձկնամթերքի անվտանգութեան ապահովման ուղղութեամբ»:
«Ռոսսելխոզնադզորը» յիշեցուցած է, որ աւելի վաղ՝ «համակարգային խախտումներու արձանագրութեան արդիւնքով», հայկական կողմին առաջարկած էր ժամանակաւորապէս դադարեցնել ձկնամթերք արտադրող բոլոր ձեռնարկութիւններու արտադրանքի սերտիֆիկացումը՝ բացառութեամբ այն ընկերութիւններու, որոնք անմիջականօրէն մասնակցած էին տեսչական ստուգումներին՝ «ՄՖ Էքսպորտ» ՍՊԸ-ի եւ «Ինվեստ պլյուս» ՍՊԸ-ի։
Այս ընկերութիւններու նկատմամբ սահմանուած էր ուժեղացուած լաբորատոր վերահսկողութեան ռեժիմ։
«Հետագային, ներկայացուած նյութերու վերլուծութեան արդիւնքով, կազմուած է նախնական հաշուետուութիւն, եւ մինչեւ յայտնաբերված խախտումներու վերացումը, ինչպէս նաեւ անհրաժեշտ հաստատող փաստաթուղթերու ներկայացումը, որոշում կայացուած է ժամանակաւորապէս դադարեցնել նաեւ նշուած ձեռնարկութիւններու արտադրանքի սերտիֆիկացումը», նշած են «Ռոսսելխոզնադզորէն»։
Այս ամսուան սկզբին յայտնի եղած էր, որ Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգութեան տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) եւ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի կողմէ մայիսի 21-էն 27-ը հայաստանեան ձկնաբուծական 4 ձեռնարկութիւններու իրականացուած համատեղ ստուգումներու արդիւնքով թույլատրուած էր «ՄՖ Էքսպորտ» եւ «Ինվեստ Պլյուս» ՍՊ ընկերութիւններու արտադրանքի ներմուծումը Ռուսաստան:

The Russian Federation has suspended supplies from all fish product manufacturing enterprises in Armenia.
26-06-2026 12:14 Ռուսաստան Economy
Azatutyun. «Rosselkhoznadzor» has suspended all fish product supplies from Armenia to Russia, also banning the import of products from two companies that had previously passed inspections. The agency has stated that it is «working with the Armenian side to ensure the safety of fish and fish products supplied to the Russian market»:
«Rosselkhoznadzor» reminded that earlier, as a result of «systemic violations being recorded», it had proposed to the Armenian side to temporarily suspend the certification of products from all fish processing enterprises, except for those companies that had directly participated in the inspections, namely «MF Export» LLC and «Invest Plus» LLC.
A strengthened laboratory control regime had been established for these companies.
«Subsequently, as a result of the analysis of the submitted materials, a preliminary report was compiled, and until the identified violations are eliminated, as well as the necessary confirming documents are submitted, it has been decided to temporarily suspend the certification of the products of the mentioned enterprises», stated «Rosselkhoznadzor».
At the beginning of this month, it became known that as a result of joint inspections conducted by the Armenian Food Safety Inspection Body (FSIB) and «Rosselkhoznadzor» from May 21 to 27 at four Armenian fish farming enterprises, the import of products from «MF Export» and «Invest Plus» LLC to Russia had been permitted.