Հորմուզի նեղուցում իրավիճակը դուրս կ'գայ վերահսկողութիւնէն․ ինչ կը որոշէ Մեծ Բրիտանիան
auroranews.am  Մեծ Բրիտանիոյ ծովային առեւտրային գործառնութիւններու գործակալութիւնը (UKMTO) Հորմուզի նեղուցին վտանգի մակարդակը հասցուցած է «զգալի» աստիճանի: Որոշումը կայացուած է առեւտրային նավերու վրայ կատարուած վերջին հարձակումներէն ետք։ Մասնաւորապէս, «Master of Tanker» նավը հայտնուած է անհայտ արկի թիրախին, ինչի հետեւանքով վնասուած է կառավարման խցիկը: Անձնակազմի շրջանում տուժածներ չկան, շրջակայ միջավայրին հասցուած վնաս ալ չի գրանցուած։
UKMTO-ն նավաստիները նախազգուշացուցած է նեղուցին առկայ ծովային ականներու մասին եւ հորդորած է պատրաստ ըլլալ տրանզիտային երթուղիներուն հնարավոր կուտակումներուն։ Ներկայումս էներգակիրներու փոխադրման համար ռազմավարական նշանակութիւն ունեցող այս ջրային ուղիին ընթանում են ականազերծման աշխատանքներ, ինչով պայմանաւորուած՝ տարածքին ավելացած է ռազմական նավերու ներկայութիւնը։
Իրավիճակի սրումը հաջորդած է Իրանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ռազմական բախումներուն: Ավելի վաղ ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարութիւնը (CENTCOM) յայտարարած էր իրանական հրթիռներու, անօդաչու թռչող սարքերու պահեստներուն եւ ռադարային կայաններուն հասցուած ավիահարվածներու մասին։ Ըստ ամերիկեան կողմի՝ դա պատասխան էր Սինգապուրի դրոշով ընթացող «M/V Ever Lovely» բեռնատար նավի վրայ Իրանի կողմէ կատարուած ԱԹՍ-ի հարձակմանը։
Թեհրանն, իր հերթին, Վաշինգտոնին մեղադրած է հրադադարի համաձայնագիրը խախտելու մէջ: Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգութեան հանձնաժողովի ղեկավար Էբրահիմ Ազիզին յայտարարած է, որ ամերիկեան հարվածները վկայութիւն են բանակցային սկզբունքներուն չհետեւելու մասին։ Դրանից ետք Իսլամական հեղափոխութեան պահապաններու կորպուսը յայտնած է տարածաշրջանին ամերիկեան ռազմական օբյեկտներուն հասցուած պատասխան հարվածներու մասին։ Միեւնույն ժամանակ, Բահրեյնի արտաքին գործերու նախարարութիւնը դատապարտած է սեփական տարածքի հրետակոծութիւնը՝ դրանում մեղադրելով իրանական կողմը եւ նշելով, որ հարձակումները սպառնալիք են անվտանգութեան համար:

Ситуация в Ормузском проливе выходит из-под контроля: что решила Великобритания
auroranews.am  Агентство морской торговли Великобритании (UKMTO) повысило уровень угрозы в Ормузском проливе до «значительного». Это решение было принято после недавних атак на торговые суда. В частности, танкер «Master of Tanker» попал под обстрел неизвестной мины, в результате чего был поврежден мостик. Пострадавших среди экипажа нет, ущерба окружающей среде также не зафиксировано.
UKMTO предупредило моряков о морских минах в проливе и призвало быть готовыми к возможным заторам на транзитных маршрутах. В настоящее время на этом стратегически важном водном пути для транспортировки энергетических ресурсов проводятся работы по разминированию, в связи с чем увеличилось присутствие военных кораблей в этом районе.
Эскалация ситуации последовала за военными столкновениями между Ираном и США. Ранее Центральное командование США (CENTCOM) сообщило о воздушных ударах по иранским складам ракет, беспилотников и радиолокационным станциям. По словам американской стороны, это был ответ на атаку беспилотника Ирана на грузовое судно «M/V Ever Lovely», идущие под флагом Сингапура.
Тегеран, в свою очередь, обвинил Вашингтон в нарушении соглашения о прекращении огня. Глава комитета по национальной безопасности парламента Ирана Эбрахим Азизи заявил, что американские удары свидетельствуют о несоблюдении переговорных принципов. После этого Корпус стражей исламской революции сообщил о ответных ударах по американским военным объектам в регионе. В то же время министерство иностранных дел Бахрейна осудило обстрел своей территории, обвинив в этом иранскую сторону и отметив, что атаки представляют угрозу безопасности.