Մեծ սիրով կ'ողջունենք ՀՀ մեծարգո վարչապետի այցն Իրան, ուր կ'կարողանան ստորագրել ռազմավարական գործընկերութեան փաստաթուղթը. դեսպան
08-07-2026 14:17 Քաղաքականութիւն
1lurer. Ռազմավարական գործընկերութեան փաստաթուղթի շրջանակում հայ-իրանական գործընկերութեան ինստիտուցիոնալացման ուղղութեամբ մեր ցանկութիւնը եւ կամքը շատ լուրջ են ու վճռական: Տարբեր մակարդակներով այս մասին խօսուած է, եւ այս մասին հստակ յայտարարութիւններ են արվել: Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ ըսած է Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին:
«Անցեալ շաբաթ, երբ մեծարգո Նիկոլ Փաշինեան Իրանում հանդիպեց ԻԻՀ մեծարգո նախագահ պարոն Փեզեշքիանիի հետ, այս հանդիպման շրջանակում պարոն Փեզեշքիանը եւս մէկ անգամ ընդգծեց կարեւորութիւնը եւ հնարաւորինս արագ արդիւնքի հասնելու անհրաժեշտութիւնը: Ուստի կարող ենք ըսել, որ ԻԻՀ-ն իր կողմէն շարունակ եւ հետամուտ կերպով աշխատում եւ քայլեր կը ձեռնարկէ ռազմավարական գործընկերութեան համապարփակ փաստաթուղթի ստորագրման համար եւ վճռական կերպով շարունակեց այս ճանապարհին քայլեր ձեռնարկել:
Ռազմավարական գործընկերութեան փաստաթուղթի տեքստի վրայ այս պահին աշխատում ենք, եւ տեքստը ուսումնասիրութեան եւ կազմման փուլին է: Հուսով եմ՝ հնարաւորինս արագ այս փուլը կաւարտենք եւ կսկսենք աշխատանքները ստորագրման ուղղութեամբ: Հնարաւորինս պէտք է աշխատենք այս փաստաթուղթի ամփոփման եւ վերջնական տեսքի բերման համար: ԻԻՀ-ն մեծ սիրով կողջունի ՀՀ մեծարգո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցը ԻԻՀ, ուր կկարողանան ստորագրել այս փաստաթուղթը:
Կարծում եմ՝ այս փաստաթուղթով նոր մթնոլորտ կստեղծուի հայ-իրանական յարաբերութիւններում եւ նոր պատուհան կբացուի հետագայ համագործակցութեան համար: Այդ մէջ տարբեր ոլորտներում՝ թէ՛ քաղաքական, թէ՛ անվտանգութեան, թէ՛ ներդրումների, թէ՛ տնտեսական, թէ՛ պաշտպանական, հստակ ուղենիշներ կտրվին համագործակցութեան հետագայ ուղղութիւնների համար»,- ըսած է նա:

We warmly welcome the visit of the esteemed Prime Minister of Armenia to Iran, where they will be able to sign the strategic partnership document, said the ambassador.
08-07-2026 14:17 Iran Politics
1lurer. Our desire and will to institutionalize the Armenian-Iranian partnership within the framework of the strategic partnership document are very serious and decisive. This has been discussed at various levels, and clear statements have been made about it. This was stated by the Iranian ambassador to Armenia, Khalil Shirgholami, during a press conference.
“Last week, when the esteemed Nikol Pashinyan met with the esteemed President of the Islamic Republic of Iran, Mr. Pezeshkian, during this meeting, Mr. Pezeshkian once again emphasized the importance and the necessity of achieving results as quickly as possible. Therefore, we can say that the Islamic Republic of Iran is continuously and diligently working and taking steps towards the signing of the comprehensive strategic partnership document and is decisively continuing to take steps on this path.
We are currently working on the text of the strategic partnership document, and the text is in the phase of study and drafting. I hope we will complete this phase as quickly as possible and start working towards the signing. We must work as much as possible to finalize and bring this document to its final form. The Islamic Republic of Iran will warmly welcome the visit of the esteemed Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, to the Islamic Republic of Iran, where they will be able to sign this document.
I believe that this document will create a new atmosphere in Armenian-Iranian relations and will open a new window for further cooperation. This includes various sectors—political, security, investment, economic, and defense—clear guidelines will be provided for further directions of cooperation,” he said.