ԿԳՄՍՆ-ի եւ Գյումրու «Երիտասարդական նախաձեռնութիւններու կեդրոն» ՀԿ-ի միջեւ ստորագրուած է համագործակցութեան հուշագիր
08-07-2026 18:34 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ սպորտի նախարարութեան եւ Գյումրիի «Երիտասարդական նախաձեռնութիւններու կեդրոն» ՀԿ-ի միջեւ ստորագրուած է սոցիալական գործընկերութեան փոխըմբռնման հուշագիր։
Փաստաթուղթը ստորագրած են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասեանը եւ Գյումրիի երիտասարդական նախաձեռնութիւններու կեդրոնի ղեկավար Արթուր Նաջարեանը։ Արարողութեան ներկա եղած է նաեւ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսեանը:
Հուշագրի նպատակը սոցիալական գործընկերութեան խթանումն է՝ երիտասարդութեան ոլորտին մէջ համատեղ նախաձեռնութիւններու, ծրագրերու եւ միջոցառումներու իրականացմամբ՝ նպաստելով երիտասարդներու ներուժի բացայայտման, կարողութիւններու զարգացման, որոշումներու կայացման գործընթացներուն անոնց ներգրավման։
Շնորհակալութիւն հայտնելով գործընկերներուն շարունակական համագործակցութեան եւ համատեղ աշխատանքի համար՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասեանը համոզմունք արտայայտած է, որ սոցիալական գործընկերութեան հուշագիրն առաջմղման մոտիվացիա է թէ՛ նախարարութեան, թէ՛ Գյումրիի երիտասարդական նախաձեռնութիւններու կեդրոնի  համար:
«Ուրախ եմ, որ սոցիալական գործընկերութիւնը հաստատուած է նաեւ ստորագրուած հուշագրով. միասին կ'շարունակենք համատեղ աշխատանքը՝ ի նպաստ մեր երկրի ու երիտասարդներու զորեղացման»,- ըսած է նախարար Ժաննա Անդրեասեանը՝ կարեւորելով կազմակերպութեան ակտիվ գործունէութիւնը երիտասարդական միջավայրերու ձեւաւորման ուղղութեամբ։
«Մեզ համար սա ուղղակի փաստաթղթի ստորագրում չէ. այն, կը կարծեմ, մեր ընդհանուր տեսլականի եւ պարտաւորութեան հաստատումն է»,- ըսած է Արթուր Նաջարեանը՝ ընդգծելով, որ պետութեան հետ այսօրինակ գործընկերութիւնը դրական արձագանգ կը գտնէ նաեւ միջազգային հարթակներուն:
Նշուած է, որ համագործակցութեան հիմքին «Երիտասարդական քաղաքականութեան մասին» ՀՀ օրենքով սահմանուած պետական երիտասարդական քաղաքականութեան առաջնահերթութիւններն են, մասնաւորաբար՝ երիտասարդական միջավայրերու ձեւաւորման միասնական մոտեցումները: Ըստ այդմ՝ համայնքներում հիմնուած երիտասարդական կեդրոններում 13-35 տարեկան երիտասարդներու համար կմատուցուին տարատեսակ ծառայութիւններ՝ միտուած անոնց ներուժի բացայայտման, կարողունակութիւններու զարգացման, ակտիվ քաղաքացիութեան գործադրմանը, ինտելեկտուալ ժամանցի կազմակերպմանը, իրազեկուածութեան բարձրացմանը:

A memorandum of cooperation has been signed between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports and the "Youth Initiatives Center" NGO in Gyumri.
08-07-2026 18:34 Armenia Press release
A memorandum of understanding on social partnership has been signed between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the "Youth Initiatives Center" NGO of Gyumri.
The document was signed by Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and the head of the Gyumri Youth Initiatives Center Arthur Najaryan. The Deputy Minister Arthur Martirosyan was also present at the ceremony:
The purpose of the memorandum is to promote social partnership through the implementation of joint initiatives, programs, and events in the youth sector, contributing to the identification of young people's potential, the development of their skills, and their involvement in decision-making processes.
Expressing gratitude to the partners for their continuous cooperation and joint work, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan expressed confidence that the memorandum on social partnership serves as a motivation for advancement for both the ministry and the Gyumri Youth Initiatives Center.
"I am glad that social partnership is being established through the signed memorandum. Together, we will continue our joint work for the benefit of strengthening our country and our youth," said Minister Zhanna Andreasyan, emphasizing the organization's active role in shaping youth environments.
"For us, this is not just the signing of a document. I believe it is a confirmation of our shared vision and commitment," said Arthur Najaryan, highlighting that such partnerships with the state are also receiving positive feedback on international platforms.
It was noted that the basis of cooperation is the priorities of the state youth policy defined by the RA law on "Youth Policy," particularly the unified approaches to shaping youth environments. Accordingly, various services will be provided in youth centers established in communities for young people aged 13-35, aimed at revealing their potential, developing their capabilities, exercising active citizenship, organizing intellectual leisure, and raising awareness.