Այսօր Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրն է
Յուրաքանչյուր տարի հունվարի 27-ը նշվում է որպես Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օր (International Holocaust Remembrance Day):
1945 թվականին այդ օրը Սովետական Միության բանակի զինվորները ազատել են Աուշվից՝ Օսվենցիմ, կոնցենտրացիոն ճամբարի կալանավորներին:
2005 թվականի նոյեմբերի 1-ին ՄԱԿ-ի Վեհաժողովի կողմից այդ օրը սահմանվել է որպես Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օր:
ՄԱԿ-ի բանաձեւում ասվում է Հոլոքոստի որպես պատմական իրադարձության ժխտման անթույլատրելիության մասին, ինչպես նաեւ կոչ է արվում զարգացնել ցեղասպանության մասին կրթական ծրագրերը եւ որպես պատմական հուշարձաններ պահպանել այն վայրերը, որտեղ տեղի են ունեցել հրեաների զանգվածային սպանություններ:

Сегодня - Международный день памяти жертв Холокоста
Ежегодно, 27 января, отмечается Международный день памяти жертв Холокоста (International Holocaust Remembrance Day).
Памятный день приурочен к годовщине освобождения солдатами армии СССР узников концентрационного лагеря Аушвиц (Освенцим) 27 января 1945 года и установлен Генеральной Ассамблеей ООН 1 ноября 2005.
В принятой тогда резолюции ООН говорится о недопустимости отрицания Холокоста как исторического события, в также содержится призыв развивать образовательные программы о геноциде и охранять как исторические памятники места, где происходили массовые убийства евреев.
Впервые Международный день памяти жертв холокоста отмечался во всем мире в 2006 году. Однако некоторые страны отмечали этот день и ранее.