Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կավարտի հացադուլը Սբ. Զատիկին
29 մարտի 2013թ., Երեւան: Ազատության հրապարակում գումարված մեծ հանրահավաքում, տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների` իրենց նախագահին ուղղված ողջույնների ներքո Րաֆֆի Կ. Հովհաննիսյանը այսօր հայտարարեց, որ կավարտի իր 22-օրյա հացադուլը Սբ. Զատիկին եւ անմիջապես կմեկնի մարզային հաղթարշավի, ապրիլի 9-ի Նոր Հայաստանի երդմնակալությանն ընդառաջ:
«Մեր ինքնամաքրումն ավարտվեց»,- դիմեց Հովհաննիսյանը հավաքված բազմությանը: «Մեզանից յուրաքանչյուրը ինքնամաքրվեց վախից եւ երկչոտությունից: Այժմ մեր պայքարի նոր եւ վերջին փուլը պետք է սկսվի: Մենք պետք է պայքարենք սկզբունքայնությամբ, քաջությամբ եւ անբեկանելի համոզումով, որ ինքներս ենք մեր հայրենիքի իրական տերերը: Եվ ապրիլի 9-ին մենք առհավետ կփոխենք մեր ճակատագիրը: Մենք հարություն կապրենք»:
Հովհաննիսյանը եւ իր աջակիցները «Բարեւի» հեղափոխության այս փուլի ավարտը կնշեն վաղը, ժամը 18:00-ին հրապարակում կայացող համերգով, որին կմասնակցեն «Բամբիռ» ռոք համույթը եւ հայտնի երգչուհի Լիլիթ Պիպոյանը:
Մարտի 31-ին, կիրակի օրը 10:00-ին կարճ հանրային հայտարարությունից հետո Հովհաննիսյանը կհեռանա Ազատության հրապարակից` եկեղեցում պատարագի մասնակցելու եւ Սբ. Հարության տոնը ընտանիքի հետ նշելու:
Հաջորդ օրը, ապրիլի 1-ին, կմեկնարկի Հովհաննիսյանի չորսօրյա մարզային «ազգային զորահավաքային արշավը», որի ընթացքում նա կհավաքագրի քաղաքացիների բանակ` Նոր Հայաստանի ազատագրման համար:
Ինչպես միշտ արշավը կեզրափակվի Ազատության հրապարակում գումարվող հանրահավաքով` ուրբաթ, ապրիլի 5-ին, ժամը 18:00-ին: Այդ օրը Հովհաննիսյանը կքննարկի շատ սպասված ապրիլի 9-ի արարողություններին վերաբերող կազմակերպչական հարցեր, երբ Հայաստանի քաղաքացիները վեր կելնեն պատմություն կերտելու:

• 30-03-2013 02:50:27   | Armenia  |  Politics
Yerevan—Presiding over a massive demonstration of solidarity, with tens of thousands of citizens cheering on their true president at Liberty Square, Raffi K. Hovannisian announced today that he would end his 22-day hunger strike on Easter, and immediately commence a regional victory tour in anticipation of the inauguration, on April 9, of a New Armenia.
“Our self-purification is complete,” Hovannisian told the electric crowd. “We have cleansed ourselves of the fear and cowardice in each and every one of us. Now a new stage—and the final stage—of our struggle must begin. We shall struggle with principle, with courage, and with the invincible conviction that we are the true masters of our homeland. And on April 9 we shall change our destiny forever. We shall have our resurrection.”
Hovannisian and his supporters will mark the conclusion of this stage of the Barevolution by taking part, tomorrow at 6pm, in a concert-on-the-square featuring the Armenian folk-rock band Bambir and the popular singer Lilit Pipoyan.
On Sunday, March 31, after making a brief public statement at 10am, Hovannisian will leave Liberty Square to attend church services and spend Easter with his family.
The following day, Monday, April 1, Hovannisian will launch a four-day regional tour, for what he called a “national enlistment campaign,” during which he will recruit a citizens’ army for the liberation of the New Armenia.
As always the tour will culminate at Liberty Square, with a major rally scheduled for 6pm on Friday, April 5. That is when Hovannisian will discuss key organizational issues concerning the highly anticipated ceremonies of April 9, when Armenia’s citizens will rise to make history.