Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում մասնակցեց Եվրոպական Միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը
• 23-07-2013 13:25:01   | Ֆրանսիա  |  Քաղաքական
Հուլիսի 22-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում մասնակցեց Եվրոպական Միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը, որին ներկա էին ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը, ԵՄ Ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության երրորդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, մտքեր փոխանակվեցին Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացներում արձանագրած առաջընթացի շուրջ։
Ելույթ ունենալով նիստին՝ Հայաստանի արտգործնախարարն ասաց, որ Արևելյան գործընկերության Վարշավայի գագաթնաժողովից անցած երկու տարիների ընթացքում զգալի առաջընթաց է գրանցվել համագործակցության բոլոր հիմնական ոլորտներում՝ Ասոցացման համաձայնագրի, մարդկանց շարժունակության, Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և Ռեադմիսիայի համաձայնագրերի բանակցությունների։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց Արևելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացվող համագործակցությունը՝ իրականացվող բարեփոխումների խթանման համար։  Նա շեշտեց, որ միջազգային կառույցների վերջին զեկույցները արձանագրում են Հայաստանի առաջընթացն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, խոսքի ազատությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, օրենքի գերակայությունը, արդյունավետ կառավարումը և այլն։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Երևանում սեպտեմբերի 12-13-ը կայանալիք Արևելյան գործընկերության ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը զուգահեռ տեղի կունենա կրթության բնագավառին նվիրված բարձր մակարդակի հանդիպում։

Министр иностранных дел Армении принял участие во встрече министров иностранных дел стран Европейского союза и стран-участниц Восточного партнерства
• 23-07-2013 13:25:01   | Франция  |  Политика
22-го июля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял участие во встрече министров иностранных дел стран ЕС и Восточного партнерства, на которой присутствовали Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и комиссар Европейской Комиссии по вопросам расширения и политики европейского соседства Штефан Фюле.
Участники встречи обсудили подготовительные работы к намеченному на ноябрь с. г. третьему саммиту Восточного партнерства в Вильнюсе. Состоялся обмен мнениями вокруг зарегистрированного прогресса в переговорном процессе в рамках Восточного партнерства.<br />
Выступив с речью на заседании, министр Эдвард Налбандян отметил, что на протяжении 2 лет, после проведения саммита восточного партнерства в Варшаве, был зарегистрирован значительный прогресс во всех основных сферах сотрудничества: переговорах по Соглашению об Ассоциации, Декларации о мобильном партнерстве, Соглашению по упрощению визового режима, Соглашению о реадмиссии.
Глава внешнеполитического ведомства Армении отметил важность сотрудничества по содействию осуществляемым в стране реформам в рамках Восточного партнерства. Он подчеркнул, что в последних отчетах международных структур зарегистрирован прогресс Армении в областях защиты прав человека, демократии, верховенства закона, свободы слова; в сфере эффективного управления и др.
Эдвард Налбандян отметил, что параллельно проведению неофициальной встречи министров иностранных дел стран Восточного партнерства в Ереване, намеченной на 12-13 сентября с. г., будет организована встреча на высшем уровне по вопросам культуры.