Հարութ Սասունյան.Եգիպտոսը օգտագործում է Ցեղասպանության ճանաչումը որպես փորձաքար՝ Թուրքիային զգուշացնելու համար
• 04-09-2013 08:20:00   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Եգիպտոսում «Արաբական գարունը» վերածվել է դժոխային ամռան՝ անթիվ ու անհամար զոհերով:
Այն բանից հետո, երբ եգիպտական բանակը տապալեց նախագահ Մուհամեդ Մուրսիին, մի հատուկ օտար ղեկավար կա, որ ամենաբարձր ճչում է՝ պահանջելով նրա անհապաղ վերադարձը: Այդ վիճահարույց ղեկավարը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն է՝ իր իսլամիստ ընկերոջ՝ Մուրսիի և «Մուսուլման եղբայրների» սերտ կողմնակիցը:
Եգիպտոսի նոր ղեկավարները, որոնք վայելում են բնակչության ստվար զանգվածների աջակցությունը, ցասման մեջ ընկան հատկապես այն բանից հետո, երբ Էրդողանը խստորեն քննադատեց նախագահ Մուրսիի տապալումն ու «Մուսուլման եղբայրներ» շարժման հարյուրավոր ցուցարարների սպանությունը: Թուրքիայի վարչապետը չափազանց կոշտ լեզվով դատապարտեց Եգիպտոսի զինվորականությանը՝ «իր զինվորներով, ոստիկաններով և ծանր հրետանու միջոցով ջարդեր իրականացնելու» համար: Հեգնական է, որ Էրդողանը  «համր սատանա» անվանեց բոլոր նրանց, որոնք լուռ են մնում անարդարության դեմ:
Կասկածից վեր է, որ այն, ինչ կատարվում է Եգիպտոսում, մարդկային ողբերգություն է և օրեցօր դառնում է ավելի ծանրակշիռ: Չնայած ոչ մեկը չի կարող անտարբեր մնալ քաղաքացիների սպանությունների և խեղումների հանդեպ, այնուամենայնիվ Թուրքիայի վարչապետը վերջին մարդն է երկրագնդի վրա, ով պիտի նման հավակնոտ վերաբերմունք դրսևորեր: Յուրաքանչյուր ոք, ում ձեռքերն արյունոտ են, իրավունք չունի ուրիշին պախարակել: Կարիք չկա վերադառնալ պատմության գիրկը և հիշել Էրդողանի նախահայրերի իրականացրած ցեղասպանությունները հայերի, հույների և ասորիների դեմ: Միայն մի քանի ամիս առաջ Թուրքիայի վարչապետի սեփական ձեռքերը թաթախված էին արյան մեջ, երբ նա հպարտորեն հայտարարում էր, որ հրամայել է ոստիկանությանը կրակ բացել անզեն ցուցարարների վրա Ստամբուլում՝ սպանելով  հինգ, կուրացնելով տասնմեկ և վիրավորելով ութ հազար մարդու: Հետևաբար, Էրդողանը զրկվել է բարոյական բոլոր իրավունքներից որևէ մեկին դաս տալու ժողովրդավարության և քաղաքացիական իրավունքների վերաբերյալ:
Եգիպտոսի ներքին գործերին Էրդողանի հաճախակի միջամտությունը և նախագահ Մուրսիի ու «Մուսուլման եղբայրների» նրա հետևողական աջակցությունն այն աստիճանի ատելություն հրահրեցին երկու երկրների միջև, որ Եգիպտոսն ու Թուրքիան հետ կանչեցին իրենց դեսպաններին՝ էլ ավելի վատթարացնելով իրենց դիվանագիտական հարաբերությունները: Լարվածության սրումը վտանգի տակ է դրել 2 միլիարդ դոլար արժողությամբ թուրքական ներդրումները Եգիպտոսում և սառեցրել 300 թուրք գործարարների գործունեությունն այդ երկրում:
Ինչպիսի~ փոփոխություն մեկ տարվա ընթացքում... 2012 թվականի մայիսին, երբ Եգիպտոսում էի դասախասություններ կարդալու համար, տեղական թերթերից մեկը հրաժարվեց հրապարակել իմ հարցազրույցի այն հատվածը, որն առնչվում էր Հայոց ցեղասպանությանը: Ինձ տեղեկացրեցին, որ հաշվի առնելով իսլամական երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող սերտ հարաբերությունները, անհնարին կլինի որևէ բան տպագրել ընդդեմ Թուրքիայի:
Հետաքրքիր է, որ նախագահ Մուրսիին իշխանությունից դուրս շպրտելուց հետո, մի շարք հոդվածներ հայտնվեցին տասնյակ եգիպտական թերթերում՝ մանրամասն ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության պատմությունը, պահանջելով, որ Թուրքիան փոխհատուցում վճարի վերապրողներին և կոչ անելով Էրդողանին ճանաչել իր երկրի քրեական անցյալը:
Ի լրումն այս ամենի՝ օգոստոսի 17-ին Եգիպտոսի ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրը մի անակնկալ պատգամ տեղադրեց «Թվիթերում»՝ հայտարարելով, որ իր երկրի «ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը վաղը ստորագրելու է միջազգային փաստաթուղթ հայկական ջարդերի ճանաչման մասին, որոնք իրականացվել են թուրքական բանակի կողմից և որոնց հետևանքով մեկ միլիոն մարդ է սպանվել»:
Թեպետ եգիպտական և թուրքական թերթերը լայնորեն հաղորդում են Եգիպտոսի նախագահին վերագրվող թվիթերյան այս հաղորդագրության մասին, մեզ չհաջողվեց ինքնուրույն հաստատել դրա իսկությունը: Սակայն ակնհայտ է, որ Եգիպտոսի ներկայիս կառավարությունն ու մամուլը մտադիր են Հայոց ցեղասպանությունը օգտագործել որպես միջոց հակադարձելու Էրդողանին՝ իրենց ներքին գործերում կոպիտ միջամտության համար:
Հասկանալի է, որ հայերի մեծ մասը դժգոհ կլինի, որ իրենց նախնիների սպանդը քաղաքական շահարկման առարկա է դառնում երկու երկրների միջև: Սակայն, ցավոք, ինչպես միշտ, սա ևս քաղաքականություն է: Եթե Եգիպտոսի նոր ղեկավարությանը ձեռնտու լինի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ դա կլինի ողջունելի քայլ: Ավելի լավ է Ցեղասպանությունը ճանաչել մղվելով որևէ քաղաքական դրդապատճառից, քան չճանաչել՝ սխալ պատճառներով: Ի վերջո, չի կարելի ակնկալել, որ Եգիպտոսի կառավարությունը այս հարցի վերաբերյալ որևէ դիրքորոշում կունենա, եթե այն հակասի իր ազգային շահերին: Այս առումով, Եգիպտոսը չի տարբերվում այլ երկրներից, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներից ու Իսրայելից, որոնք Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը որպես Դամոկլյան սուր պարբերաբար ճոճում են Թուրքիայի ղեկավարների գլխին:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերջնական որոշումը կախված է այն բանից, թե Կահիրեն ինչ զիջումներ է ակնկալում Անկարայից: Եթե Եգիպտոսը՝ ամենաբազմամարդ արաբական երկիրը, ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա այն ջախջախիչ հարված կհասցնի թուրքական կառավարության խելահեղ ջանքերին՝ հակազդելու 2015 թվականին աշխարհով մեկ Ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված միջոցառումներին:

Арут Сасунян.Египет использует признание Геноцида в качестве козыря для предостережения Турции
«Арабская весна» переросла в Египте в адское лето с бесчисленными жертвами. После того как египетская армия свергла президента Мухаммеда Мурси, появился иностранный руководитель, громче всех кричащий и требующий немедленного возвращения Мурси. Этот руководитель – премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, ярый сторонник своего коллеги-исламиста Мурси и «Братьев-мусульман».
Новые руководители Египта, пользующиеся поддержкой широких масс населения, особенно разгневались после того, как Эрдоган резко раскритиковал свержение президента Мурси и убийство сотен манифестантов из движения «Братья-мусульмане». Премьер-министр Турции чересчур жестко осудил военных Египта за «осуществление погромов с помощью солдат, полицейских и тяжелой артиллерии». Вызывает усмешку то обстоятельство, что Эрдоган назвал «немыми бесами» всех тех, кто не высказывается против несправедливости.
То, что происходит в Египте, несомненно, является человеческой трагедией, и день ото дня она становится все более значительной. Несмотря на то, что никто не может оставаться безразличным к убийствам и истязанию граждан, тем не менее, премьер-министр Турции – последний человек на нашей планете, который может проявлять такое претенциозное отношение. Тот, у кого руки запачканы кровью, не имеет права порицать других. Нет нужды возвращаться к истории и вспоминать о геноцидах, осуществленных предками Эрдогана в отношении армян, греков и ассирийцев. Лишь несколько месяцев назад сам премьер Турции обагрил свои руки кровью, гордо заявив, что приказал полиции открыть огонь по демонстрантам в Стамбуле, убив 5, ослепив 11 и ранив 8 тыс. человек. Следовательно, Эрдоган лишился всех прав учить кого-либо демократии и гражданским правам.
Частое вмешательство Эрдогана во внутренние дела Египта и его последовательная поддержка президента Мурси и «Братьев-мусульман» до такой степени спровоцировали ненависть между двумя странами, что Египет и Турция отозвали своих послов, еще больше ухудшив дипломатические отношения. Обострение напряженности поставило под угрозу турецкие инвестиции в Египте на сумму 2 млрд долларов и заморозило  деятельность 300 турецких бизнесменов в этой стране.
Какие перемены за год! В мае 2012г., когда я был в Египте для чтения лекций, одна из местных газет отказалась публиковать отрывок из моего интервью, который касался Геноцида армян. Мне сообщили, что, учитывая тесные отношения между двумя мусульманскими странами, напечатать что-либо против Турции невозможно.
Интересно, что после изгнания Мурси из власти в десятках египетских газет появились  статьи, в которых подробно представляется история Геноцида армян, выдвигается требование к Турции выплатить компенсацию выжившим и звучит призыв к Эрдогану признать уголовное прошлое своей страны.
Вдобавок к этому, 17 августа временный президент Египта Адли Мансур поместил в «Твиттере» неожиданное сообщение о том, что «представитель страны в ООН завтра подпишет международный документ о признании армянских погромов, которые были осуществлены турецкой армией и вследствие которых был убит 1 млн человек».
Хотя египетские и турецкие газеты широко распространили эту информацию, появившуюся в «Твиттере» и приписываемую президенту Египта, нам не удалось самостоятельно установить ее достоверность. Однако очевидно, что нынешнее правительство и пресса Египта намерены использовать Геноцид армян в качестве средства для противодействия попыткам Эрдогана грубо вмешиваться в их внутренние дела.
Понятно, что большинство армян будут недовольны тем, что резня их предков превращается в предмет политической спекуляции между двумя странами. Однако, к сожалению, как всегда, это – политика. Если новому руководству Египта будет выгодно признать Геноцид из каких-то политических соображений, это будет похвальным шагом. Лучше признать Геноцид, исходя из неких политических мотивов, чем не признавать его из-за ошибочных доводов. В конце концов, не стоит ждать, что правительство Египта примет такую позицию по этому вопросу, которая будет противоречить национальным интересам страны.
Египет не отличается от других стран, в том числе – Соединенных Штатов и Израиля, которые периодически заносят над головой руководителей Турции дамоклов меч в виде признания Геноцида армян.
Окончательное решение о признании Геноцида армян зависит от того, какие уступки от Анкары ждет Каир. Если Египет (крупнейшая по численности населения арабская страна)  признает Геноцид армян, то это нанесет сокрушительный удар по сумасшедшим усилиям турецкого правительства помешать мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян, которые пройдут по всему миру в 2015 году.