Երևանում անցկացվում է Վահրամ Փափազյանի անվան շեքսպիրյան միջազգային ամենամյա փառատոնը
ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության հովանավորությամբ Հայաստանի թատերական գործիչների միավորումը մարտի 19-ից 22-ը Երևանում անցկացնում են Վահրամ Փափազյանի անվան շեքսպիրյան միջազգային ամենամյա փառատոնը:
Փառատոնի բացումը կկայանա մարտի 19-ին, ժամը 19:00-ին Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնում` Վ. Շեքսպիրի «Լիր արքա» հայ-վրացական համատեղ արտադրության ներկայացման առաջնախաղով /բեմադրիչ՝ Հակոբ Ղազանչյան/:
Այս տարի փառատոնը նվիրվում է անգլիացի դրամատուրգ Վիլյամ Շեքսպիրի ծննդյան 450-ամյակին, որին մասնակցում են Շեքսպիրյան փառատոների եվրոպական ցանցի տնօրենները` Միացյալ Թագավորությունից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Հունգարիայից, Ռումինիայից, Իսպանիայից, Չեխիայից և Դանիայից, այդ թվում. Շեքսպիրյան փառատոների եվրոպական ցանցի նախագահ, Գդանսկի շեքսպիրյան միջազգային փառատոնի տնօրեն Յեժի Լիմոնը, Շեքսպիրյան փառատոների եվրոպական ցանցի համակարգող Ջոաննա Սնեժկո-Միստերեկը, Լոնդոնի «Գլոբուս» թատրոնի «Գլոբ թու Գլոբ» շեքսպիրյան փառատոնի տնօրեն Թոմ Բըրդը, Նոյսի շեքսպիրյան փառատոնի տնօրեն Ռայներ Վիրցը /Գերմանիա/, Դյուլայի շեքսպիրյան փառատոնի տնօրեն Շանդոր Յոզեֆ Գեդեոնը /Հունգարիա/, Կրայովայի շեքսպիրյան փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Էմիլ Բորոգինան /Ռումինիա/, Կրայովայի շեքսպիրյան փառատոնի և «Մարին Սորեսկու» թատրոնի տնօրեն Միրչե Կորնիստեանուն, Օստրավայի շեքսպիրյան ամառային փառատոնի տնօրեն Անդրեյ Հարմեցկոն /Չեխիա/, Բաթի շեքսպիրյան միջազգային փառատոնի տնօրեն Ֆիլիպ Փարրը /Միացյալ Թագավորություն/, «Շեքսպիրը Համլետի ամրոցում» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր գործադիր տնօրեն Լարս Ռոման Էնգելսը /Դանիա/:
Մարտի 20-ին, ժամը 11:00-ին Ե. Չարենցի անվան արվեստի և գրականության թանգարանում կբացվի «Շեքսպիրը հայ թատրոնում» ցուցահանդեսը, այնուհետև կանցկացվի «Շեքսպիրը ժամանակակից թատրոնի քառուղիներում» միջազգային գիտաժողովը:
Փառատոնի օրերին Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում /Երևան/ կցուցադրվի «Ջոն արքա», Վանաձորի Հովհ. Աբելյանի անվան դրամատիկական թատրոնում՝ «Լիր արքա», իսկ Հր. Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնում /Երևան/՝ «Հուլիոս Կեսար» ներկայացումները:

Theatre Workers Union of Armenia, with the support of the Ministry of Culture of Armenia and the sponsorship of VivaCell-MTS will be holding the annual International Shakespeare Festival after Vahram Papazian
• 19-03-2014 18:23:12   | Armenia  |  Culture
From March 19 till 22 the Theatre Workers Union of Armenia, with the support of the Ministry of Culture of Armenia and the sponsorship of VivaCell-MTS will be holding the annual International Shakespeare Festival after Vahram Papazian.
Festival opens on March 19, at 19:00 at the Yerevan Youth Theatre with the premiere of Shakespeare’s “King Lear” of Armenian-Georgian joint production (stage director Hakob Ghazanchyan).
The festival is devoted to Shakespeare’s 450th anniversary, and is attended by the directors of the participant organizations of the European Shakespeare Festivals Network (ESFN) including those from United Kingdom, Poland, Germany, Hungary, Romania, Czech Republic, Denmark, and Spain, including President of the European Shakespeare Festivals Network (ESFN), Managing Director of the Gdansk Shakespeare Festival Jerzy Limon, Coordinator of the European Shakespeare Festivals Network Joanna Sniezko-Misterek, Director of the Globe to Globe at The Globe Festival, London, Tom Bird, Director of the Shakespeare im Globe Neuss Festival Rainer Wiertz (Germany), Director of the Shakespeare Festival Gyula Sandor Josef Gedeon (Hungary), Art Director of the Shakespeare Festival Craiova Emil Boroghina (Romania), Director of the Shakespeare Festival Craiova and the Marin Sorescu Theatre Mircea Cornisteanu, Director of the Summer Shakespeare Festival Ostrava Andrej Harmecko (Czech Republic), Director of the Bath Shakespeare International Festival Philip Parr (United Kingdom),  Art and General Executive Director of the Shakespeare Festival at Hamlet’s Castle Lars Romann Engels (Denmark).
On March 20, at 11:00 the Yeghishe Charents Museum of Art and Literature will host the “Shakespeare in the Armenian Theater” Exhibition, followed by the “Shakespeare on the Crossroads of the Modern Theater” International Research Conference.
The festival program includes “King John” (on the stage of the Gabriel Sundukian National Academic Theater, Yerevan), “King Lear” (on the stage of the Hovhannes Abelyan Dramatic Theater, Vanadzor), and “Julius Caesar” (on the stage of the Hrachya Ghaplanyan Dramatic Theater, Yerevan).