«Թուրքան Վրաստանի հուսալի և ռազմավարական դաշնակիցն է»,Վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլի
Նոյեմբերի 3-ին Վրաստանի Արդարադատության նախարարը մեկնաբանել է դատախազության կողմից Պաշտպանության նախարարությունից բարձրաստիճան չինովնիկների ձերբակալման փաստը: Ըստ Արդարադատության նախարարի` «Պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան չինովնիկների ձերբակալման պատճառով խախտվել է երկրի ուժային գերատեսչություններում առկա հավասարակշռությունը»: «Բոլորը` դատախազները և հետախույզները, պետք է հասկանան, որ Պաշտպանության նախարարի բացակայության օրոք չի կարելի ձերբակալել նրա տեղակալներին այն դեպքում, եթե դրա հատուկ անհրաժեշտությունը չկա: Այն, ինչ կատարվել է, խախտել է ուժային գերատեսչություններում առկա չգրված հավասարակշռությունը: Պաշտպանության նախարարը հարգում է բոլոր գերատեսչություններին և բոլոր պետական գերատեսչություններն էլ պետք է Պաշտպանության նախարարությանը հարգեն», -հայտնել է Արդարադատության նախարարը:
Թբիլիսիի Քաղաքային Խորհրդի որոշմամբ` Կ. Չոլոկաշվիլիի անվան փողոցը (վրացի ազգային հերոս) կվերանվանվի կուսակրոն Գաբրիելի անվամբ: «Ընտրություններից առաջ մենք խոստացել էինք բնակչությանը, որ այն փողոցը, որտեղ ծնվել և ապրել է կուսակրոն Գաբրիելը, կվերանվանվի իր անունով: Ի աջակցություն այդ որոշմանը` հավաքվել էր 3 000  տեղի բնակիչների ստորագրություն, ինչպես նաև եղել է պատրիարքի օրհնանքը: Ինչպես նաև այդ փողոցի վրա Քաղխորհրդի աջակցությամբ կկառուցվի Գաբրիել կուսակրոնի անվամբ եկեղեցի», -հայտարարել է Թբիլիսիի Քաղաքային խորհրդի պատգամավորը:
«Մի՞թե Քաղաքային Խորհրդի պատգամավորներից որևէ մեկը չկռահեց, որ Չոլոկաշվիլու անվան հետ կատակել չի կարելի: Չոլոկաշվիլին մեր ազգային հերոսն է: Այդ ամենը առաջացնում է վատ կասկածներ: Լավագույն դեպքում այդ ամենը մատնանշում է Քաղխորհրդի պատգամավորների անսկզբունքայնությունը», -հայտարարել է պատգամավոր Զազա Պիրալիշվիլին:
Եռօրյա պաշտոնական այցով Թբիլիսիում գտնվող Թուրքիայի Խորհրդարանի նախագահը նոյեմբերի 3-ին հանդիպումներ է անցկացրել վարչապետի և Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահի հետ: Վրաստանի վարչապետի վարչության տարածած տեղեկությունների համաձայն` «հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի և Թուրքիայի միջև տնտեսական և քաղաքական համագործակցության հարցեր»: «Կողմերը նշել են, որ Թուրքիան Վրաստանի առաջին տնտեսական և առևտրական գործընկերն է: Ընդգծվեց Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի շինարարության կարևորությունը, որը կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցության խորացմանը, ինչպես տրանսպորտի, այնպես էլ տնտեսության բնագավառում: Վրաստանի վարչապետի խոսքերի համաձայն` «Թուրքան Վրաստանի հուսալի և ռազմավարական դաշնակիցն է, Թուրքիայի աջակցությունը եվրո-ատլանտյան ինտեգրացիայի հարցում շատ կարևոր է մեր երկրի համար: Մենք շնորհակալ ենք Թուրքիային, որ նա թույլ տվեց թուրքական դպրոցներում դասավանդել վրաց լեզուն»: Հանդիպման ընթացքում նաև հատկանշվել է, որ Վրաստանի համար առաջնային է նաև Թուրաքիայի հետ համագործակցությունը մշակութային ժառանգության պաշտպանության բնագավառում»: Թուրքիայի Խորհրդարանի նախագահի և Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահի միջև հանդիպմանը ներկա էր նաև Խորհրդարանական փոքրամասնության առաջնորդը: «Մեզ համար շատ կարևոր է համագործակցությունը Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ նավթի և գազի ոլորտներում, և մենք հուսով ենք, որ այդ համագործակցությունը կշարունակվի», -հանդիպման ավարտին հայտարարել է Թուրքիայի Խորհրդարանի նախագահը:
Վրաստանի վիճակագրական տվյալների համաձայն` 2014թ. հոկտեմբերին գնաճ է նկատվել սննդի և ալկոհոլային խմիչքների մոտ: 2013թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ այս տարի գները միջին հաշվով աճել են 7,8%-ով: Բանջարեղենը թանկացել է 35%, միրգը և խաղողը` 10,8%, ձուն և կաթնամթերքը թանկացել են 8,6%, կարագը և յուղ պարունակող մթերքները` 4,7%-ով: Վիճակագրական տվյալների համաձայն` ինֆլյացիայի ազդեցությունը գների վրա կազմել է 2,4%: Դեղորայքը թանկացել է 5.6%, իսկ տեղական արտադրության հագուստը և կոշկեղենը 6.4%-ով: Հաղորդակցման բնագավառում (հեռախոս և համացանց) գները աճել են 0,8%-ով:

• 04-11-2014 13:46:44   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
3 ноября министр Юстиции Грузии прокомментировала факт задержания прокуратурой высокопоставленных чиновников из министерства Обороны. Согласно словам министра Юстиции «из за задержания высокопоставленных чиновников министерства Обороны, был нарушен баланс существующий в силовых ведомствах страны» «Все, прокуроры и следователи должны понимать, что в отсутствие министра Обороны нельзя арестовывать его заместителей, в том случае, если нет на том особой необходимости. То что произошло –нарушило неписанный баланс существующий в силовых ведомствах. Министр Обороны уважает все ведомства и все государственные ведомства должны уважать министерство Обороны», -заявила министр Юстиции.
По решению городского Совета Тбилиси улица К.Чолокашвили (грузинский национальный герой) была переименована в честь монаха Габриеля. «Перед выборами мы обещали населению, что улица на которой родился и жил монах Габриел, будет переименована его именем. В поддержку этого решения было собрано 3 000 подписей местных жителей, а так же было благословление Патриарха. Так же на этой улице при поддержке Городского Совета будет построена церковь монаха Габриела», -заявил депутат Городского Совета Тбилиси.
«Неужели никто из депутатов Городского Совета не догадался, что шутить с именем Чолокашвили –нельзя. Чолокашвили наш национальный герой. Все это вызывает нехорошие подозрения. В лучшем случае все это похоже на безыдейность депутатов Городского Совета», -заявил депутат Заза Пиралишвили.
Находящийся в Тбилиси с трехдневным официальным визитом председатель парламента Турции 3 ноября провел встречи с премьер министром и председателем парламента Грузии. Согласно информации распространенной администрацией премьер министра Грузии «в ходе встречи были обсуждены вопросы политического и экономического сотрудничества Грузии и Турции». «Стороны отметили, что Турция является первым экономическим и торговым партнером Грузии. Отметилась важность строительства железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, которая будет способствовать углублению регионального сотрудничества –как транспортного, так и экономического. По словам премьер министра Грузии «Турция является надежным и стратегическим партнером Грузии, поддержка Турции в вопросах евро-атлантической интеграции очень важна для нашей страны. Мы благодарны Турции за то, что она позволила изучать в турецких школах грузинский язык». В ходе встречи так же было отмечено, что для Грузии является приоритетным сотрудничество с Турцией в сфере защиты культурного наследия». На встрече председателя парламента Турции с председателем парламента Грузии так же присутствовал лидер парламентского меньшинства. «Для нас очень важно сотрудничество с Грузией и Азербайджаном в нефтегазовой сфере и мы надеемся, что это сотрудничество будет продолжаться», -заявил по окончанию встречи председатель парламента Турции.
Согласно данным статистической службы Грузии особенный рост цен в октябре 2014 года был зафиксирован на продукты питания и алкогольные напитки. По сравнению с аналогичным периодом 2013 года, в этом году цены, в среднем поднялись на 7,8%. Овощи подорожали на 35%, фрукты и виноград – на 10,8%, яйца и молочные продукты –подорожали на 8,6%, масла и продукты содержащие жир –на 4,7%. Согласно статистическим данным влияние инфляции на рост цен составило 2,4%. Медикаменты подорожали на 5,6%, а одежда и обувь местного производства -на 6,4%. Цены в сфере коммуникации(телефон и интернет) подорожали на 0,8%.