ՀՀ ԱՇԽԱՐՀԱՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԴԻՐՔՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐԻ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄԸ ՍՓՅՈՒՌՔՈՒՄ
Հայաստանի Հանրապետությունը վերջին տարիներին ներգրավված է ինտեգրման աշխարհաքաղաքական գործընթացներում։ 2010 թվականից ՀՀ-ն մասնակցում էր ԵՄ-ի հետ խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի բանակցային գործընթացին, իսկ 2013թ. ՀՀ նախագահը հայտարարեց ՌԴ-ի, Ղազախստանի և Բելառուսի կազմավորած Մաքսային միությանն (իսկ հետագայում՝ նաև Եվրասիական միությանը) անդամակցելու ՀՀ պատրաստակամության մասին։ Նման իրավիճակում ներհանրային քննարկումները կարևոր են սեփական զարգացման տեսլականի վերաբերյալ մեր պատկերացումները հասկանալու և ճշգրտելու, երկրի ապագայի առնվազն հիմնական ուղղությունների և հիմնարար արժեքների շուրջ հասարակական դաշինք ու պայմանավորվածություն ձեռք բերելու համար։ Հաշվի առնելով հայկական Սփյուռքի գործոնը՝ ներհայաստանյան քննարկումներից բացի, կարևոր են նաև ՀՀ ապագա դիրքի և դերի մասին հայության տարբեր հատվածների տեսակետներն ու դիրքորոշումները։ Սփյուռք-Հայաստան երկխոսության, Հայաստանի ապագայի և քաղաքական հարցերի շուրջ եղած քննարկումներին Սփյուռքի ներգրավվածության ուսումնասիրությունն ակտուալ խնդիր է։ Այս հոդվածում կներկայացնենք Սփյուռքի 18 ԶԼՄ-ի1 ուսումնասիրության2 տվյալների հիման վրա մեր կատարած ընդհանուր դիտարկումները։
ՀՀ աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումների շուրջ Սփյուռքի մեդիա-դիսկուրսում նկատում ենք, որ ՀՀ ինտեգրման գործընթացների մասին քննարկումները հիմնականում հիմնվում են հայաստանյան մեդիա-տարածքում հնչած կարծիքների և մեկնաբանությունների վրա։
Մաքսային, իսկ հետագայում՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու որոշումը սփյուռքյան լրատվամիջոցներում քննվել է ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական կողմերով՝ ՀՀ ազգային շահերի, ՀՀ տնտեսական, էներգետիկ ոլորտների և անվտանգության հարցերի վրա ազդեցության տեսանկյուններից։ Հարկ է նշել, որ Սփյուռքի ԶԼՄ-ում Հայաստանի քաղաքական-տնտեսական զարգացումներին նվիրված նյութերում բավական փոքր մաս են կազմում փորձագիտական բնույթի վերլուծությունները։ Ներկայացված հոդվածներն ավելի հաճախ կրում են զուտ նկարագրողական, երբեմն էլ՝ ուղղակի հուզական բնույթ։
Նկատենք, որ անկախ ՀՀ որդեգրած ինտեգրման քաղաքականությանը կողմ կամ դեմ լինելու հանգամանքից, «Մաքսային միությունը»՝ որպես իդեոլոգեմ, մեդիա-տեքստերում, որպես կանոն, կառուցվում է ոչ իբրև հավասարազոր անդամների միավորում հանդիսացող միության գաղափար, այլ ուղղակիորեն ասոցացվում է Ռուսաստանի, երբեմն նույնիսկ ՌԴ նախագահի անձի հետ։ Մաքսային միությանը ՀՀ անդամակցությանը կողմ և դեմ արտահայտված խմբերի դիսկուրսն առավել հստակ դրսևորվել է մի քանի առանցքային թեմաների՝ ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգության, Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական դրության/զարգացման (ներառյալ՝ էներգետիկ հարցերի), ՀՀ ինքնիշխանության կորստի մտահոգության շուրջ։
Ընդհանուր առմամբ, ՄՄ-ին անդամակցության որոշումը Սփյուռքի մեդիա-դիսկուրսում դիտարկվում է ոչ այնքան դրական հեռանկարների, որքան չանդամակցության դեպքում առաջ եկող բացասական հետևանքների կասեցման տեսանկյունից։ Այս դրությունը հատկապես ակնառու է ՀՀ և ԼՂՀ «անվտանգության» գաղափարականացված և արժեքայնացված հասկացության դեպքում։ ՀՀ-ի կողմից ՄՄ/ԵՏՄ-ին ինտեգրման գործընթացից հիմնականում ակնկալվում է status quo-ի պահպանում և՛ անվտանգության, և՛ տնտեսական-էներգետիկ ոլորտներում։ Հետևաբար, աշխարհաքաղաքական այսպիսի կուրսի որդեգրումը Հայաստանի համար հաճախ դիտարկվում է իբրև «չարյաց փոքրագույն» տարբերակ։
Ռուսաստանի մեդիա-կերպարը հիմնականում համապատասխանում է «անխուսափելի դաշնակցին», որի հետ Հայաստանի փոխհարաբերությունները խիստ ասիմետրիկ են, և որն իր լծակները հեշտությամբ կբանեցնի՝ ցանկալի արդյունքի հասնելու նպատակով։ Հատկանշական է, որ խաղի կանոնները և սուբյեկտների այսպիսի հարաբերակցությունը փոփոխության ենթակա չեն համարվում։ Հետևաբար, Հայաստանի ռազմաքաղաքական և տնտեսական ապագան դիտարկվում է՝ ելնելով ստեղծված դրությունից և ավելի շատ կապվում է ՌԴ-ի ու նրա կողմից ձեռնարկված նախագծերի հետ։ Իսկ ԵՄ-ի հետ գործընկերությունը դիտարկվում է կամ ոչ իրատեսական-պատրանքային, կամ էլ զուտ մշակութային, քաղաքակրթական, իրավական, սոցիալական, արժեքային զարգացումների տիրույթներում՝ դուրս թողնելով ռազմականը։
Եթե ելնենք ոչ միայն մեր հետազոտած թեմայի վերաբերյալ հոդվածներից, այլև մեդիայի ընդհանուր լուսաբանումից, ապա կարող ենք նշել, որ Սփյուռքի օրակարգը, ձևավորված լինելով Ցեղասպանության հարցի շուրջ, ավանդական Սփյուռքի մեդիայում շարունակում է արտացոլել հենց այս հիմնախնդիրը և հարակից հարցերը: Հիմնականում Թուրքիայի հետ հարաբերություններն են, որ տեղայնացվում են Հայաստան-Սփյուռք ապագայի հեռանկարներում: Հետևաբար, գերակշռող վերլուծական անդրադարձերը հենց այս՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների և հնարավոր զարգացումների թեմայով են: Արդյունքում՝ հայաստանյան մյուս՝ ներքաղաքական խնդիրների կամ էլ այլ արտաքին մարտահրավերների հանդեպ Սփյուռքն առավելապես հեռվից դիտարկողի դերում է:
Այդպիսով, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները կարծես մնում են Ցեղասպանության, կորսված հայրենիքի, հայկական ավանդական մշակույթի, գենետիկ հիշողության «կաղապար» դարձող շրջանակներում: Միմյանց դիտարկելու այս կառուցվածքները չեն նպաստում հարաբերությունների արդիականացմանը և փոփոխությունները տեսնելուն, որ տեղի են ունենում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքի տարբեր հատվածներում։ Միաժամանակ թույլ չեն տալիս ժամանակին շոշափել հասունացող ակտուալ հարցերը և ընդհանուր դիսկուրսիվ դաշտ կառուցել դրանց շուրջ։ Գուցե հենց նույն խնդրի մասին է հուշում այն, որ հետազոտության ընթացքում ընդհանուր առմամբ հաճախ առաջանում էր արխիվային նյութի հետ աշխատանքի զգացողություն։ Այսպես, մոսկովյան «Ноев Ковчег»-ը կիրառում է մեդիա-լեզու, որտեղ առատ է «ուժի» հանդեպ անվերապահ ակնածանքը, առասպելականացված հերոսացումները և «պետք է»-ներով բանաձևումները։ Իսկ ավանդական Սփյուռքի մեդիայում, հատկապես մշակութային և համայնքային ուղղվածության լրատվամիջոցներում, կարող ենք արխիվային նյութի տպավորությանը հանգել, քանի որ անցյալին ուղղված հղումներում ներկայի և անցյալի համատեքստերը հաճախ տարբերակված չեն. պատմությունը չի ներկայացվում իր տեղի և ժամանակի մեջ։ Արդյունքում՝ բազմաթիվ հարցերի շուրջ սփյուռքյան տեսակետները (նաև Հայաստանի ապագայի հեռանկարները) հիմնավորվում են առասպելականացված պատկերացումներով և մնում են զուտ հուզականության տիրույթում: Թերևս, սա ընդհանուր՝ «առասպելական» մտածողության դրսևորումն է, որի ականատեսն ենք լինում նաև Հայաստանում։ Այս առումով ուսումնասիրված մեդիայում ամենից տարբերվողները «Asbarez»-ն է, «Մասիս» շաբաթաթերթը և «Ալիք»-ը, որոնցում առավելապես նորմ է «ռացիոնալ» քաղաքական լեզուն հատկապես ՀՀ ինտեգրման թեմայի առնչությամբ։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ ինտեգրման քաղաքականության մասին մեր կողմից հարցված Սփյուռքի 20 փորձագետների կարծիքներին, ապա փորձագետների մեծ մասի համար ցանկալի է համարվում ՀՀ-ի կողմից «խոր համագործակցությունը» և «ոչ լիարժեք անդամակցությունը» թե՛ ՄՄ/ԵՏՄ-ի, թե՛ ԵՄ-ի հետ։
Հատկանշական է, որ փորձագիտական կարծիքներում ևս նկատելի է արտահայտված դիրքորոշումների և փորձագետների բնակության երկրի միջև կապը։ Մասնավորապես, իրենց կարծիքներով առանձնանում էին ռուսաստանաբնակ/ՌԴ քաղաքացի հայ փորձագետները։ Ելնելով դրանից՝ որոշ հարցեր դիտարկվել են փորձագետների՝ բնակության երկրի հետ ունեցած առնչությամբ։ Օրինակ, ՄՄ/ԵՏՄ-ին անդամակցության հեռանկարում ՀՀ ապագայի գնահատականներում ակնհայտ էր փորձագետների պատկերացումների տարբերակվածությունն ըստ հիմնական բնակության երկրի խմբերի։ Այսպես՝ ընդհանուր մեծամասնության գնահատականներով՝ ՄՄ/ԵՏՄ-ին անդամակցությունից հետո քիչ կամ անհավանական են համարվում Հայաստանի կայուն զարգացած, Սփյուռքի համար բնակության և ներդրումների առումով գրավիչ երկիր դառնալու և ԼՂՀ հարցը հայանպաստ կարգավորելու հնարավորությունները։ Այս դեպքում շատ ավելի նվազ են գնահատվում տարածաշրջանում ազդեցիկ պետություն դառնալու շանսերը, և ճիշտ հակառակը՝ համարվում է, որ մեծ հավանականությամբ երկիրը կմնա միևնույն սոցիալ–քաղաքական իրադրության մեջ։ Մինչդեռ ռուսաստանաբնակ փորձագետներից քչերն են կիսում նշված տեսլականը։ Նրանց ակնկալիքները ՄՄ/ԵՏՄ-ին անդամակցությունից հիմնականում շատ ավելի լավատեսական են։ ՄՄ/ԵՏՄ-ին անդամակցությունից հետո սպասվող ապագա Հայաստանը, ըստ նրանց, ունի հնարավորություններ դառնալու կայուն զարգացած, Սփյուռքի համար բնակության և ներդրումների առումով գրավիչ պետություն, շանսեր ունի հայանպաստ ձևով կարգավորելու ԼՂՀ հարցը, քիչ հավանականությամբ, սակայն սպասվում են նաև սոցիալ-քաղաքական փոփոխություններ։
ՀՀ ինտեգրման գործընթացներին Արևմուտքում գործող Սփյուռքի հանրային գործիչների և փորձագետների հավասարակշռված մոտեցումների մասին են վկայում ոչ միայն մեր հետազոտության տվյալները, այլև նրանց հանրային հրապարակումները։ Ինչպես, օրինակ, 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու պայմանագրի ստորագրումից հետոwww.TheCaliforniaCourier.com-ի խմբագիր Հարութ Սասունյանի հոդվածը3։ Այստեղ նա ՌԴ-ի հետ ՀՀ հարաբերությունները դիտարկում է եղած «աշխարհառազմավարական և տնտեսական շահերի» ու «իրողությունների» համատեքստում՝ նշելով, որ առկա են «ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու անհերքելի պատճառներ»։ Այնուհետև նա ավելացնում է. «սակայն ոչ ոք չպետք է եզրակացնի, որ Երևանը պետք է մնա բացառապես Ռուսաստանի տնտեսական գոտում»: Միաժամանակ, Արևմուտքին կոչ է անում հարկային արտոնություններով և այլ խթաններով աջակցել ՀՀ-ին՝ նվազեցնելու իր կախվածությունը Ռուսաստանից. «...ավելի լավ կլինի, եթե արևմտյան երկրները «մտրակի» փոխարեն «քաղցրահաց» օգտագործեն` ուղղորդելով Հայաստանին ավելի հավասարակշռված հարաբերությունների Արևելքի և Արևմուտքի միջև»։
Այսպիսով, ՄՄ/ԵՏՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ Սփյուռքի մեդիա-դիսկուրսի մի հատվածի ուսումնասիրությունից և առանձին փորձագետների/համայնքային գործիչների հարցումների արդյունքներից հետևում է, որ ՀՀ սոցիալ–տնտեսական վիճակի բարելավման տեսանկյունից Սփյուռքի սպասելիքները մեծ չեն։ Ընդհանուր առմամբ, համարվում է, որ անդամակցությունը կնպաստի status quo-ի պահպանմանը Հայաստանում և տարածաշրջանում, կբարձրացնի ՀՀ անվտանգությունը, ինչը, սակայն, չի ենթադրում էական դրական տեղաշարժ ԼՂՀ հակամարտության վերջնական հայանպաստ լուծման խնդրում։
1 Դիտարկվել են «Ալիք», «Լույս», «Արաքս» շաբաթաթերթ, «Ազդակ», «Արձագանգ», «Gibrahayer» (Armenian-Cypriots) շաբաթաթերթ, «Ազատ օր», «Գանձասար» շաբաթաթերթ, «Եվրոպական անկախ ամսագիր «Օրեր», «Ախալցխայի տեղեկատվական կայք», «Հորիզոն» շաբաթաթերթ, «Ноев Ковчег», «Еркрамас», «Analitikaua.net», «Nouvelles d’Arménie», «Հայրենիք», «Մասիս» շաբաթաթերթ», «Asbarez» լրատվամիջոցները։
2 Ուսումնասիրությունը ներառում է 2013թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբերի ընթացքում սփյուռքյան 18 լրատվամիջոցների թեմատիկ հոդվածների քանակական բովանդակային վերլուծությունը, 2014թ. հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին որակական բովանդակային վեր-լուծությունը և Սփյուռքում գործող 20 հայ փորձագետների հետ հեռակա հարցումների արդյունքները։ Այն գրքի տեսքով լույս կտեսնի 2014թ. դեկտեմբերին։ Ուսումնասիրության դաշտային աշխատանքները և առաջնային վերլուծությունն իրականացրել են «Նորավանք» ԳԿՀ Տեղեկատվական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետներ Արփի Մանուսյանը, Դիանա Գալստյանը և Լիլիթ Հակոբյանը։

ОБСУЖДЕНИЕ ГЕОПОЛИТИЧЕСКИХ ОРИЕНТАЦИЙ РА В ДИАСПОРЕ
Республика Армении в последние годы вовлечена в геополитические интеграционные процессы. С 2010г. РА участвует в переговорном процессе по соглашению с ЕС о глубокой и всеобъемлющей свободной торговле, а в 2013г. президент РА заявил о готовности РА вступить в сформированный РФ, Казахстаном и Беларусью Таможенный союз (а в дальнейшем и в Евразийский союз). В подобной ситуации для понимания и уточнения наших представлений о видении собственного развития, достижении общественного альянса и договоренности как минимум основных направлений и основополагающих ценностей будущего страны очень важны дискуссии внутри самого общества. Учитывая фактор наличия армянской Диаспоры, помимо обсуждений в РА важны также точки зрения и позиции разных сегментов армянства относительно интеграционной ориентации и роли РА. Изучение вовлеченности Диаспоры в диалог Диаспора-Армения, обсуждение перспектив и политических проблем Армении является актуальной задачей. В статье представлены наши общие наблюдения, сделанные на основе исследования1 18 СМИ Диаспоры2.
В медиа-дискурсе Диаспоры можно заметить, что обсуждение интеграционных процессов РА в основном основано на звучащих в медиа-пространстве РА мнениях и комментариях.
Решение о вступлении в Таможенный, а в дальнейшем – Евразийский экономический союз в диаспоральных СМИ рассматривалось как с положительной, так и с отрицательной стороны в плане влияния на национальные интересы РА, энергетическую и экономическую сферы и вопросы безопасности РА. Следует отметить, что в СМИ Диаспоры в материалах, посвященных политико-экономическим развитиям Армении, небольшое место отводится анализам экспертного характера. Представленные статьи чаще носят чисто описательный, порой просто эмоциональный характер.
Заметим, что, независимо от мнения «за» или «против» интеграционной политики РА, «Таможенный союз» как идеологема в медиа-текстах, как правило, строится не как идея союза, являющегося объединением равных членов, а напрямую ассоциируется с Россией, порой даже с личностью президента РФ. Дискурс групп, высказавшихся «за» или «против» вступления РА в Таможенный союз, наиболее четко проявился вокруг нескольких ключевых тем: безопасность РА и НКР, социально-экономическое положение/развития (в том числе энергетических вопросов) Армении, озабоченности потерей суверенитета РА.
В целом, решение о вступлении в ТС в медиа-дискурсе Диаспоры рассматривается в ракурсе не столько положительных перспектив, сколько пресечения негативных последствий, которые могли возникнуть в противном случае. Это положение очевидно, в частности, в случае идеологизированного и наделенного ценностной значимостью понятия «безопасности» РА и НКР. Ожидания РА от процесса интеграции в ТС/ЕАЭС в основном сводятся к сохранению status quo как в сфере безопасности, так и в экономико-энергетической сфере. Следовательно, такой геополитический курс Армении зачастую рассматривается как «меньшее из зол».
Медиа-имидж России в основном соответствует «неизбежному союзнику», отношения Армении с которым крайне ассиметричны, и который легко задействует свои рычаги с целью достижения желаемых результатов. Примечательно, что правила игры и такие соотношения субъектов не считаются подлежащими изменению. Следовательно, военно-политическое и экономическое будущее Армении рассматривается исходя из сложившейся ситуации и, скорее, связывается с РФ и инициированными ею проектами. А партнерство с ЕС рассматривается либо как нереалистично-иллюзорное, либо сугубо в культурной, цивилизационной, правовой, социальной сфере, сфере ценностных развитий, но не военной.
Если исходить не только их статей на исследованную нами тему, но и из общего медиа-освещения, то можем отметить, что повестка Диаспоры, будучи сформированной вокруг вопроса Геноцида, в СМИ традиционной Диаспоры продолжает отражать именно этот и смежные вопросы. В основном, внимание в обсуждении будущего Армении и Диаспоры уделяется отношениям с Турцией. Исходя из этого, превалирующее большинство аналитических статей посвящено именно армяно-турецким отношениям и возможным развитиям. В результате, когда речь идет о других внутриполитических вопросах или иных внешних вызовах, Диаспора преимущественно выступает в роли стороннего наблюдателя.
Таким образом, отношения Армения-Диаспора, похоже, не выходят за рамки «стереотипирующихся» тем Геноцида, потерянной родины, традиционной армянской культуры, генетической памяти. Подобная структура взаимовосприятия не способствует модернизации отношений и видению изменений, которые происходят в Армении и в Диаспоре. Одновременно она не позволяет своевременно обсудить назревающие актуальные вопросы и выстраивать вокруг них общее дискурсивное поле. Может, именно на эту проблему указывает то, что в ходе исследования зачастую возникало ощущение работы с архивным материалом. Так, московский «Ноев Ковчег» применяет медиа-язык, изобилующий безоговорочной почтительностью к «силе», мифологизированной героизацией и формулировками «нужно». А судя по медиа традиционной Диаспоры, в частности, в СМИ культурной и общинной направленности, может сложиться впечатление архивного материала, поскольку в отсылках к прошлому контексты настоящего и прошлого часто не дифференцированы, история не представляется в своем времени и месте. В результате точки зрения Диаспоры (а также перспективы будущего Армении) по множеству вопросов аргументируются мифологизированными представлениями и остаются в сугубо эмоциональной плоскости. Это, пожалуй, является проявлением общего «мифологического» мышления, очевидцами которого мы становимся также в Армении. В этом плане в исследованном медиа особо выделяются еженедельники «Asbarez» и «Масис», а также «Алик», в которых превалирует «рациональный» политический язык, особенно применительно к темам интеграции РА.
Что касается мнения опрошенных нами 20 экспертов Диаспоры об интеграционной политике РА, то для большинства из них желаемым считается «тесное сотрудничество», а «не полноценное членство» РА в ТС/ЕАЭС или ЕС.
Примечательно, что в экспертных мнениях также заметна связь между высказанными позициями и местом проживания экспертов. В частности, своими точками зрения выделяются армянские эксперты – граждане или жители РФ. Исходя из этого, некоторые вопросы были рассмотрены относительно страны проживания экспертов. Например, в оценках будущего РА в перспективе членства в ТС/ЕАЭС очевидна разница представлений экспертов в соответствии с группами стран основного проживания. Так, по оценкам общего большинства, после вступления в ТС/ЕАЭС маловероятным или невероятным считаются перспективы того, что Армения станет стабильно развитой, привлекательной для Диаспоры в плане проживания и инвестиций страной, а также возможностей благоприятного для нас урегулирования Карабахского вопроса. В этом случае намного ниже оцениваются шансы стать влиятельной страной в регионе и, наоборот, считается, что, по всей вероятности, страна останется в том же социально-политическом положении. Тогда как мало кто из проживающих в России экспертов разделяет вышеуказанное видение. Их ожидания от вступления в ТС/ЕАЭС в основном более оптимистичны. После вступления в ТС/ЕАЭС Армения, по их мнению, имеет возможности стать стабильно развитым, привлекательным для Диаспоры в плане проживания и инвестиций государством, имеет шансы на благоприятное для нас урегулирование вопроса НКР, с малой вероятностью, но ожидаются также социально-политические изменения.
О сбалансированных подходах общественных деятелей и экспертов Диаспоры к процессам интеграции РА свидетельствуют не только данные нашего исследования, но и их публикации. Например, статья редактора www.TheCaliforniaCourier.com Арута Сасуняна после подписания 10 октября 2014г. договора о присоединении к Евразийскому экономическому союзу3, в которой он рассматривает отношения РФ-РА в контексте существующих «геостратегических и экономических интересов» и «реалий», отмечая наличие «неопровержимых причин присоединении Армении к ЕАЭС». Затем добавляет: «однако никто не должен приходить к выводу, что Ереван должен остаться исключительно в экономической зоне России». Одновременно он призывает Запад содействовать РА налоговыми льготами и стимулами, чтобы сократить ее зависимость от России: «... будет лучше, если западные страны вместо «кнута» используют «пряник», направляя Армению к более сбалансированным отношениям между Востоком и Западом».
Таким образом, из результатов исследования части медиа-дискурса Диаспоры относительно вступления РА в ТС/ЕАЭС и опросов отдельных экспертов и общинных деятелей следует, что в аспекте улучшения социально-экономического положения РА ожидания Диаспоры невелики. В целом, принято считать, что членство будет способствовать сохранению status quo в Армении и регионе, повысит безопасность РА, что, однако, не предполагает существенного положительного сдвига в вопросе окончательного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта на благо армянства.
1 Исследование включает количественный контент-анализ тематических статей 18 диаспоральных СМИ (сентябрь-декабрь 2013г.), качественный контент-анализ (январь-октябрь 2014г.), результаты заочных опросов действующих в Диаспоре 20 армянских экспертов. Исследование в виде книги выйдет в свет в декабре 2014г. Полевые работы и первоначальный анализ провели эксперты Центра информационных исследований НОФ «Нораванк» Арпи Манусян, Диана Галстян и Лилит Акопян.
2 Были рассмотрены еженедельные газеты «Алик», «Луйс», «Аракс», «Аздак», «Ардзаганк», «Gibrahayer» (Armenian-Cypriots), «Азат ор», «Гандзасар», независимый европейский журнал «Орер», информационный сайт Ахалцихе, еженедельные газеты «Ноев Ковчег», «Еркрамас», «Analitikaua.net», «Nouvelles d’Arménie», «Айреник». «Масис», «Asbarez».