Գերժամանակակից սարքավորումներով կապահովվի 14 ծննդատուն
Նորածնային խնամքի բարելավմանն ուղղված ծրագրի հերթական փուլն իրականացվելու է Հայաստանի հինգ մարզի 9 և մայրաքաղաքի 5 ծննդատներում
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Բրիտանական «BirthLink» ՀԿ-ի հետ համագործակցության արդյունքում, 2015 թվականին գերժամանակակից սարքավորումներով կապահովվի 14 ծննդատուն` ներառելով Արարատի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Արմավիրի, Լոռու մարզերն ու մայրաքաղաքը: Տարեսկզբից իրականացվող աշխատանքների շնորհիվ, ծրագրի արդյունքն սկսել են զգալ Կոտայքի մարզում և մայրաքաղաքի ծննդատներից մեկում: Ընթացքում է մյուս ծննդատների վերազինման գործընթացը:
Բարդ հղիության կամ վաղաժամ ծննդաբերության հետևանքով, որոշակի խնդիրներով լույս աշխարհ եկած փոքրիկներին համալիր աջակցություն ցուցաբերելու հարցում առանձնահատուկ կարևորություն ունեն վերակենդանացման ջերմահաղորդիչ սեղանիկը, տաքացվող ներքնակը, պուլսօքսիմետրը, օդափոխման համակարգը, hրատապ իրավիճակների համար նախատեսված պայուսակը, ներարկման մխոցներն ու տրամադրվող մյուս սարքավորումները: Դրանք անհրաժեշտություն են ոչ միայն բժիշկների գործադրած ջանքերի արդյունավետության, այլև նորածինների կյանքի փրկության տոկոսը մեծացնելու համար:
«Երբ իրականացվում է ինչ-որ ծրագիր, հաշվարկվում են դրա արդյունքն ու հնարավոր կորուստները: Դա բիզնեսի օրենքներից մեկն է: Այս ծրագիրն առանձնահատուկ է նրանով, որ բացառում է սխալվելու հավանականությունը, իսկ արդյունքն արձանագրվում է բազմաթիվ ծնողների և մասնագետների ժպտացող աչքերում: Երջանիկ եմ «BirthLink»-ի հետ տարիների մեր համագործակցության համար: Երբ խոսքը վերաբերում է մարդկային կյանքին, ապա փրկության նույնիսկ մեկ ցուցանիշն արդեն հաղթանակ է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
2008 թ.-ից մեկնարկած ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մինչ օրս հատկացրել է շուրջ 535 միլիոն դրամ:

High-quality medical equipment provided to the maternity hospital in Armavir
The next stage of the project aimed at improving the neonatal care in Armenia will include 9 maternity departments in 5 regions and 5 departments in the capital
In 2015, in the frames of joint project by VivaCell-MTS and the British NGO “BirthLink”, state-of-the-art medical equipment will be provided to 14 maternity departments, encompassing Ararat, Aragatsotn, Kotayk, Armavir, Lori regions and Yerevan. Owing to the equipment provided at the beginning of the year, notable results have been recorded in Kotayk region and in one of the maternity departments in the capital. The re-equipment of the other maternity departments is currently underway.
The hospital has received equipment for immediate reanimation and warming of sick and small babies, nasal high flow therapy for newborns with breathing difficulties, respiratory monitoring, and the provision of intravenous fluids, which is essential for quality healthcare in case of complications around the time of birth or complications due to prematurity. The provided equipment is necessary not only for adding to the efficiency of efforts of specialists, but also for increasing the percentage of saved lives.
“When implementing a program, one takes into account its results and the possible losses. This is one the laws of the business. This program is special as it excludes the possibility of loss, and the results can be seen in the smiling eyes of parents and healthcare specialists. I am glad for our long-term cooperation with “BirthLink”. When a human life is at stake, even one successful case is a victory,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented.
The project commenced in 2008; till now VivaCell-MTS has provided over AMD 535 million for the realization of the program.