Կայացել է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակաբաշխությանը
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի «Ագեան» սրահում կայացել է մամլո ասուլիս` նվիրված ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակաբաշխությանը:
Մրցանակաբաշխության նպատակի, հնգամյա ձեռքբերումների և Հայաստանում ՏՀՏ ոլորտի հետագա զարգացման թեմային են անդրադարձել բանախոսներ Վիգեն Սարգսյանը
(ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար), Հովիկ Մուսայելյանը (մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ), Ռալֆ Յիրիկյանը (ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն), Թոնի Մորոյանը («Վիասֆեր ինթերնեշնլ» ընկերության գործադիր նախագահ), Արմէն Տէր Կիւրեղեանը (Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ):
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը հիմնվել է Նախագահի` 2009 թ. հուլիսի 6-ի հրամանագրով` նպատակ ունենալով խրախուսելու այս ոլորտի զարգացումը: Մրցանակն ամենամյա է և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած այն անձանց, ովքեր` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի ներդրումներով` նշանակալի զարգացումներ են բերել համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը: «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակի երկրորդ մրցանակակիրն է: Մրցանակաբաշխության երրորդ մրցանակը ստացել է «Սինապտիկս» ընկերության պատվավոր նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինը: Չորրորդ մրցանակին արժանացել է Կիսահաղորդիչային արդյունաբերության ասոցիացիայի նախագահ, կիսահաղորդիչային արդյունաբերության մասնագետների միության և «Թեքնո վիժն» ընկերության նախագահ «Հիթաչի էլեկտրոնիկ դիվայսիզ գրուփ»-ի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն և «Հիթաչի»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն:
Անցյալ տարի ՀՀ Նախագահի մրցանակին է արժանացել «Սիսկո» ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացոլան, ով մրցանակը ստացել է Հայաստան կատարած այցի ընթացքում: Մի քանի օր առաջ, ՀՀ Նախագահին նամակով դիմելով, պարոն Մացոլան պատրաստակամություն է հայտնել նվիրաբերել 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար` Հայաստանի ամերիկյան համալսարանին:
Ի դեպ, ՀՀ Նախագահի մրցանակակակիր Ցուգիո Մակիմոտոն Հայաստան այցելությունից հետո ցանկացել է մեր երկրի մասին տպավորություններով կիսվել իր հեղինակած գրքում, որը լույս կտեսնի մոտ ապագայում:

• 18-04-2015 14:54:36   | Armenia  |  Science and Technology
The Akian Gallery of the American University of Armenia hosted a press conference dedicated to the Global Award of the President of RA for Outstanding Contribution to Humanity through IT.
Speakers at the press conference Vigen Sargsyan (Chief of Staff of the President of Armenia), Hovik Musaelyan (Chairman of the Executive Board of the GIT Award), Ralph Yirikian (VivaCell-MTS General Manager), Tony Moroyan (President of Viasphere International) and Armen Der-Kiureghian (President of the American University of Armenia) reflected upon the mission of the award, the achievements of the previous five years and the further develop of the ICT sphere in Armenia.
The Global Award of the President of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT was established on July 6, 2009, by the decree of the President of Armenia with the aim of supporting the development of this sphere. The award is granted on an annual basis to individuals, which have made an exceptional contribution in the spheres of technologies, education, organization, finances, etc., and whose internationally acclaimed efforts result in serious development of the information technologies sphere.
In 2010 former chairman of the board of Intel Corporation Craig Barrett was the first to receive the Global Award of the President of RA for Outstanding Contribution to Humanity through IT. Co-Founder of Apple Computers, Inc. Steve Wozniak is the second Laureate of the Global IT Award. Chairman Emeritus of Sinaptics, Inc. Federico Faggin is the third Laureate of the Award. The fourth Global IT Award was handed to the president of the Semiconductor Industry Association, Society of Semiconductor Industry Specialists, and Techno Vision Company, retired CEO of Hitachi Electronic Devices Group and Senior Executive Managing Director of Hitachi Tsugio Makimoto.
Last year the Chief Development Officer at Cisco Systems, Inc. Mario Mazzola visited Armenia to receive the Global IT Award of the President of RA. A few days ago in a letter addressed to the President of RA, Mario Mazzola has expressed willingness to donate AMD 1 million to the American University of Armenia.