Սփյուռքահայ կամավորները հյուրընկալվել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակում
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հյուրընկալել է տարբեր երկրներից ժամանած, 20-ից 32 տարեկան սփյուռքահայ երիտասարդների, ովքեր միջինը չորս ամիս շարունակ կամավորական սկզբունքով իրենց մասնագիտական հմտություններն են կիրառում մեր երկրի տարբեր համայնքներին օժանդակելու համար: Կամավորներին ընդունել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ով հյուրերին ներկայացրել է հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջատար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ձեռքբերումները, այն արժեքները, որոնցով առաջնորդվում է ընկերությունը, ինչպես նաև հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում ընկերության կողմից իրականացվող կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարևորում է հայրենիքում աշխատելու միջոցով երկրին ծանոթանալու՝ սփյուռքահայ երիտասարդներին հնարավորություն ընձեռող նախաձեռնությունները: Ընկերությունը հավատացած է, որ Հայաստանը ճանաչելու լավագույն միջոցը ոչ թե որպես զբոսաշրջիկ այցելությունն է, այլ պատմական հայրենիքում աշխատելը կամ պարզապես կամավորական սկզբունքով մասնագիտական հմտությունների կիրառման միջոցով հասարակ մարդկանց կյանքի որակի բարձրացմանն ուղղված ջանքերի կիրառումն է ու դրանով՝ երկրին տեր կանգնելն է:
Հնարավոր չէ ինտեգրվել որևէ հասարակության, առավել ևս՝ երկրի տեր դառնալ առանց այդ երկրի բնակիչների հետ ամենօրյա շփման, առօրյա խնդիրների հետ առնչվելու և նրանց հետ ձեռք ձեռքի լուծումներ որոնելու գործին լծվելու:
«Դեպի Հայք» ծրագիրը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ, 2004 թվականից կազմակերպել է 37 երկրից ժամանած ավելի քան 1000 հայ երիտասարդների կամավորական նախաձեռնությունների մասնակցությունը Հայաստանի տարբեր մարզերում: «Դեպի Հայք» ծրագրով Հայաստան ժամանողներն անմոռանալի փորձ են ստանում իրենց հասակակիցների հետ շփման և տեղում մասնագիտական հմտությունները կիրառելով:
«Օգտագործեք երիտասարդ տարիքին հասանելի հնարավորությունները՝ բաց եղեք նորը տեսնելու, այն զարգացնելու և երկրի առաջխաղացմանը նպաստելու մարտահրավերի առջև: Պարզապես ձեռք մեկնեք ձեր հայրենակիցներին փոքր գործեր անելով: Այս կերպ դուք կարող եք հարստանալ հոգեպես, կյանքի փորձ ձեռք բերել և այս կերպ՝ փոխել աշխարհը: Հիշեք, որ դուք Հայաստանի դեսպաններն եք աշխարհի տարբեր երկրներում և լավագույն օրինակը՝ձեր երեխաների համար»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը՝ ողջունելով ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Հորդանանից, Սիրիայից, Ֆրանսիայից, Արգենտինայից, Ուրուգվայից, Միացյալ Թագավորությունից, Լիբանանից և Կանադայից ժամանած կամավորներին:
Կամավորները Ռալֆ Յիրիկյանի հետ կիսվել են իրենց տպավորություններով և հարցեր ուղղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ստեղծման և անցած ուղու մասին: Հանդիպումից հետո, սփյուռքահայ երիտասարդները, Ռալֆ Յիրիկյանի ուղեկցությամբ, շրջել են ընկերության  գլխամասային մասնաշենքում:

• 24-08-2015 17:00:23   | Armenia  |  Press release
VivaCell-MTS hosted a group of young Diasporan Armenians from different countries of age between 20 and 32 years, who serve as volunteers for an average of 4 months each, and are ready to apply their professional skills to support communities in various regions of our country. The volunteers were received by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, who presented the major achievements of VivaCell-MTS in the telecommunications sphere, the values guiding the Company as well as the roadmap of Corporate Social Responsibility of the Company embracing different spheres of society.
VivaCell-MTS pays particular importance to having more Armenians from the Diaspora discover the հomeland by working here. VivaCell-MTS finds that the best way to learn about Armenia is not just to visit Armenia as tourists but as owners of the historical birthplace where one can work as a professional or just to contribute through volunteering and thus improving the lives of ordinary people.
One cannot become part of society unless he or she interacts with residents on a daily basis, gets exposed to their daily issues, and moreover, becomes an owner by working jointly to find solutions.
From 2004 onwards with the support of VivaCell-MTS, Birthright Armenia has organized the volunteering of over 1000 young Armenians from 37 countries in various regions of Armenia. The participants of Birthright Armenia get a meaningful and memorable experience from their stay in Armenia by engaging in friendly relationships with their peers and sharing their skills with local sites.
“Benefit from the opportunities given to you by your young age – take a deep breath in the country of your ancestors, feel yourself part of your wonderful motherland, be open to consume what you like and what is quite new to you in this country, live it through. Life is too short to lament about what is imperfect. Just extend your hand to help your compatriots in small projects. This is a way you can enrich your soul, your life-long experience, this is a way to change the world. Remember, you are the  ambassadors of Armenia in the outer world, in your families and for your children,” stated VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, welcoming the volunteers, who arrived from the United States, Russia, Jordan, Syria, France, Argentina, Uruguay, the UK, Lebanon and Canada.
The volunteers shared their impressions of Armenia with Ralph Yirikian and inquired about the creation and stages of development of VivaCell-MTS. The meeting lasted much longer than was planned. After the meeting, young Armenians from the Diaspora toured through the Company, accompanied by the General Manager.