Կայացել է Վրաստանի Հայ Համայնքի «Ջավախք-2015» աշնանային ճամբարը
Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ անցյալ հանգստյան օրերին կայացել է Վրաստանի Հայ Համայնքի «Ջավախք-2015» աշնանային ճամբարը: «Վրաստանի Հայ Համայնք»-ի Պատանեկան և Երիտասարդական ենթակառույցների 30 ներկայացուցիչներ այցելեցին Ջավախքի շրջան, ծանոթացան նրա պատմական և բնական տեսարժան վայրերի հետ, իսկ ամենակարևորը շփվեցին և ընկերացան տեղի երիտասարդության հետ:
«Ջավախք-2015» ճամբարի առաջին իսկ օրից նրա մասնակիցների քանակը կրկնապատկվեց: Թբիլիսահայերի խմբին միացան Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի Երիտասարդական Կենտրոններին կից Պատանեկան և Երիտասարդական Միությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև «Զորի Զորյան» Երիտասարդական Միության ներկայացուցիչները: «Ջավախք-2015» ճամբարի նախատեսած բոլոր ծրագրերը Թբիլիսիի, Ախաքալաքի և Նինոծմինդայի երիտասարդներն անցկացրին միասին:
«Ջավախք-2015» ճամբարի շրջանակներում մասնակիցներն այցելեցին Նինոծմինդայի և Ախալքալաքի Երիտասարդական Կենտրոնները, Փարվանա լիճը, Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի տեսարժան վայրերը, ինչպես նաև մեկօրյա արշավ իրականացրին դեպի պատմական Թմկաբերդ ամրոց:
«Ճամբարի ծրագիրը շատ հագեցած էր: «Վրաստանի Հայ Համայնք»-ի դպրոցականները և երիտասարդներն անմոռանալի օրեր անցկացրին Ջավախքում: Ճամբարի առաջին օրը մենք այցելեցինք Վրաստանի ամենամեծ Փարվանա լիճը, ճանաչողական հանդիպումներ և քննարկումներ անցկացրինք Նինոծմինդայի և Ախալքալաքի Երիտասարդական Կենտրոններում: Առաջին օրվա երեկոն նվիրված էր մշակութային ծրագրին: Նինոծմինդայի Երիտասարդական Կենտրոնի բակում խարույկ վառեցինք: Թբիլիսիի և Ջավախքի երիտասարդները պարում էին միասին, երգում, շփվում… Ճամբարի երկրորդ օրը նվիրված էր արշավին դեպի Թմկաբերդ:
Վաղ առավոտյան Ախալքալաքի փողոցներում անցկացվեց մարզանք և վազք, ինչից հետո մենք շարժվեցինք դեպի Թմկաբերդ: Թմկաբերդի արշավի ուղին բավականին դժվար էր, և դա լավ է: Դժվարության համատեղ հաղթահարումը և ձգտումը դեպի նպատակ ավելի նպաստեց Թբիլիսիի և Ջավախքի երիտասարդության միջև ընկերության ամրապնդմանը: Թմկաբերդում կազմակերպվեցին բազմազան խաղեր, քննարկումներ… Երեկոյան մենք վերադարձանք Ախալքալաք, հրաժեշտ տվեցինք հյուրընկալ ջավախեցիներին և ճամփա ընկանք դեպի տուն:
Վստահաբար կարելի է ասել, որ «Ջավախք-2015» ճամբարը բարեհաջող անցավ: Մենք հասանք դրված նպատակներին, որոնք էին` մեր երիտասարդներին ցույց տալ Ջավախքը, և ամենակարևորը` մեր և ջավախքահայ երիտասարդների միջև ընկերական կապերի հաստատմանն աջակցելը», -«Միության» հետ զրույցում ասաց «Վրաստանի Հայ Համայնք»-ի երիտասարդական ենթակառույցների գործունեության պատասխանատու Արթուր Միրզոյանը:
«Մենք մեծ նշանակություն ենք հատկացնում Թբիլիսիի և Ջավախքի երիտսարդության միջև ընկերական հարաբերությունների հաստատմանը: Մենք ապրում ենք նույն երկրում, և դա նշանակում է, որ մենք կանգնած ենք նույն մարտահրավերների առջև, որոնք պետք է լուծենք միասին: Շատ կարևոր է, որ Վրաստանի հայությունը լինի միաբանված: Միայն այդ կերպ մենք կարող ենք լուծել բոլոր գոյություն ունեցող դժվարությունները և ծանրակշիռ ներդրում ունենալ Վրաստանի զարգացման գործում», -հայտնել է «Վրաստանի Հայ Համայնք»-ի նախագահ Սամվել Մկրտչյանը:

Состоялся осенний лагерь Общины Армян Грузии -«Джавахк-2015»
При поддержке министерства Диаспоры Республики Армения, в прошедшие выходные состоялся осенний лагерь Общины Армян Грузии -«Джавахк-2015». 30 представителей Школьной и Молодежно-Студенческой подструктуры Общины Армян Грузии посетили регион Джавахк, ознакомились с его историческо-природными достопримечательностями, а самое главное –пообщались и подружились с местной молодежью.
С первого же дня лагеря «Джавахк-2015» количество его участников –удвоилось. К группе тбилисских армян присоединились представители Школьных и Молодежных Союзов при Молодежных Центрах Ахалкалаки и Ниноцминда, а так же представители Молодежного Союза –«Зорий Зорян». Все мероприятия, предусмотренные программой лагеря «Джавахк-2015» молодежь из Тбилиси, Ахалкалаки и Ниноцминды проводили совместно.
В рамках осеннего лагеря «Джавахк-2015» участники посетили Молодежные центры Ниноцминды и Ахалкалаки, озеро Парвану, достопримечательности Ахалкалака и Ниноцминды, а так же совершили однодневный поход в историческую крепость Тмкаберд.
«Программа лагеря была крайне насыщенной. Школьники и молодежь Общины Армян Грузии провели незабываемое время в Джавахке. В первый день лагеря мы побывали на самом большом озере Грузии –Парване, провели ознакомительные встречи и дискуссии в Молодежных Центрах Ниноцминды и Ахалкалаки. Вечер первого дня был уделен культурной программе. Во дворе Молодежного Центра Ниноцминды был разожжен костер. Тбилисская и Джавахкская молодежь вместе танцевала, пела, общалась… Второй день осеннего лагеря был посвящен походу в крепость Тмкаберд.
С раннего утра была проведена зарядка и пробежка по улицам Ахалкалаки, после чего мы направились в Тмкаберд. Маршрут похода в Тмкаберд был довольно сложным и это –хорошо! Совместное преодоление сложностей и движение к цели еще больше поспособствовало укреплению дружбы между тбилисской и джавахкской молодежи… В Тмкаберде были организованы различные игры, дискуссии… Под вечер мы вернулись в Ахалкалак, попрощались с гостеприимными джавахкцами и отправились в путь, домой.
С уверенностью можно сказать, что осенний лагерь «Джавахк-2015» прошел успешно. Мы достигли поставленных целей. Их было всего две –показать нашей молодежи регион Джавахк, и самое главное –содействовать установлению дружеских контактов между нашей молодежью и джавахкцами», -в беседе с «Миутюном» говорит ответственный за деятельность молодежных подструктур Общины Армян Грузии –Артур Мирзоян. «Мы придаем большое значение установлению дружеских связей между тбилисскими и джавахкскими армянами. Мы живем в одной стране и это значит, что в основном мы стоим перед одинаковыми вызовами, решать которые лучше всего совместно. Очень важно, что бы армяне Грузии были бы едины. Только таким образом мы сможем решить все имеющиеся сложности и внести весомый вклад в развитие Грузии», -заявил президент Общины Армян Грузии –Самвел Мкртчян.