Հարութ Սասունյան.ԱՄՆ նախագահական թեժ ընտրապայքարը.լավ լուր ամերիկահայերի համար
Այժմ, երբ Միացյալ Նահանգների երկու հիմնական կուսակցություններն սկսել են նախնական ընտրություններ անցկացնել՝ այս տարի աշնանը կայանալիք նախագահական ընտրություններում իրենց ներկայացուցիչներին որոշելու համար, ամերիկահայերը փորձում են կողմնորոշվել, թե ութ թեկնածուներից ում քվե տան:
Ես կցանկանայի առաջարկել, որ հայերն այսուհետ ձեռնպահ մնան նախագահի թեկնածուներին հարցնելուց, թե արդյոք ընտրվելու դեպքում նրանք կճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը: Գոյություն ունի երկու խնդիր կապված նման հարցադրման հետ.
1. Հայերը նախորդ հիասթափեցնող փորձերից պետք է իմանան, որ չեն կարող վստահել թեկնածուներից շատերի տված խոստումներին:
2.  Կարիք չկա նման խոստում խնդրել, քանի որ Հայոց ցեղասպանությունը բազմիցս ճանաչվել է ԱՄՆ կառավարության տարբեր ճյուղերի կողմից երկար տարիներ առաջ.
ա) 1951 թվականին պաշտոնական փաստաթուղթ է ներկայացվել Միջազգային դատարան ԱՄՆ կառավարության կողմից.
բ) 1975 և 1984 թվականներին բանաձևեր են ընդունվել Ներկայացուցիչների պալատի կողմից.
գ) 1981 թվականի ապրիլի 22-ին նախագահ Ռեյգանի Հռչակագիրը հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Ավելին, ցեղասպանության ճանաչման շարունակական հետապնդումը, երբ այն արդեն ճանաչված է, կարող է պարզապես կասկածի տակ դնել դրա հավաստիությունը:
Դրա փոխարեն, ամերիկահայերը պետք է հետաքրքրվեն նախագահի թեկնածուների  դիրքորոշումների մասին ավելի անմիջական հարցերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են՝
1) Ավելի շատ արտաքին օգնության հատկացում Հայաստանին և Արցախին.
2) ԱՄՆ առևտրի խթանում Հայաստանի հետ.
3) Ճնշումներ Թուրքիայի վրա Հայաստանի շրջափակումը վերացնելու համար.
4) Պահանջել, որ Թուրքիան վերադարձնի առգրավված հայկական եկեղեցիները Պոլսո Հայոց պատրիարքարանին.
5) Դատապարտել Ադրբեջանին՝ նրա բազմաթիվ սպառնալիքների և Հայաստանի ու Արցախի վրա հարցակումների համար.
6) Աջակցություն Արցախի անկախությանը:
Ընտրվելուց հետո նախագահը կցանկանա բավարարել այս պահանջներից մի քանիսը՝ պահպանելու համար հայ համայնքի աջակցությունը իր վերընտրության հետագա քարոզարշավի ընթացքում:
Ստորև ներկայացվում են նախագահի բոլոր վեց հանրապետական թեկնածուների դիրքորոշումները  հայկական հարցերի վերաբերյալ.
Նահանգապետ Ջեբ Բուշ (Ֆլորիդա)
- 1988 թ. դեկտեմբերի 24-ին, երկրաշարժից անմիջապես հետո, նա որդու հետ մեկնել է Հայաստան մարդասիրական առաքելությամբ.
- 2006 թ.ապրիլի 7-ին հրապարակել է հռչակագիր Հայոց ցեղասպանության մասին.
- 2013 թ. ստացել է «Հայ ժողովրդի բարեկամ» մրցանակը Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ-ի Արևելյան թեմից:
Նահանգապետ Ջոն Կասիչ (Օհայո)
- Ստացել է վատ վարկանիշներ (C, D և F) Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի կողմից Ներկայացուցիչների պալատում իր պաշտոնավարման մեծ մասի ընթացքում, 1983-2001 թվականերին.
- 1991 թ. ստորագրել է Արցախի անկախությանն աջակցող նամակ՝ ուղղված նախագահ Բուշին և խորհրդային ղեկավար Միխայիլ Գորբաչովին.
- 2000 թ. համահովանավորել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը.
- 2012 թ. որպես նահանգապետ հռչակագիր է ստորագրել Հայաստանի անկախության օրվա առիթով:
Սենատոր Թեդ Քրուզ (Տեխաս)
- 2014 թ. ստացել է միջակ վարկանիշ (C) Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից.
- 2015 թ. հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարությամբ և համահովանավորել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը.
Սենատոր Մարկո Ռուբիո (Ֆլորիդա)
- 2012 և 2014 թթ. համապատասխանաբար ստացել է C և B վարկանիշներ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից.
- 2014 թ. կողմ է քվեարկել  Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունմանը Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում.
- 2015 թ. համահովանավորել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը.
- 2015 թ. ստորագրել է նախագահ Օբամային հղված նամակ՝ կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Նյարդավիրաբույժ Բեն Կարսոն (Միչիգան). հայկական հարցերի վերաբերյալ հայտարարություններ չունի:
Գործարար Դոնալդ Թրամփ (Նյու Յորք). հայկական հարցերի վերաբերյալ հայտարարություններ չունի:
Ստորև ներկայացվում են նախագահի երկու դեմոկրատ թեկնածուների դիրքորոշումները  հայկական հարցերի վերաբերյալ.
Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոն (Նյու Յորք)
- Որպես սենատոր ստորագրել է նախագահ Բուշին ուղղված նամակ՝ կոչ անելով նրան ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը 2005 և 2006 թվականներին.
- Համահովանավորել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևերը 2006 և 2007 թվականներին.
- 2008 թ. որպես նախագահի թեկնածու խոստացել է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը.
- Ավելի ուշ 2008 թ. Նյու Յորքում ելույթ է ունեցել թուրքական մշակութային կենտրոնի  հանդիսավոր ճաշկերույթում, այն ժամանակվա վարչապետ Էրդողանի ներկայությամբ.
- 2010 թ. պաշտոնական այցով Երևանում գտնվելու ժամանակ ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության հուշարձանին, որը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունն անվանեց «մասնավոր» քայլ՝ չնայած ժապավենի վրա առկա էր հետևյալ մակագրությունը. «Պետքարտուղար Հիլարի Ռոդհամ Քլինթոնից».
- 2012 թ. որպես ԱՄՆ պետքարտուղար հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը որպես «պատմական բանավեճի նյութ»՝ հակասելով ավելի վաղ իր հստակ դիրքորոշմանը այս կարևոր հարցում:
Սենատոր Բեռնի Սանդերս (Վերմոնտ)
- 2012 և 2014 թվականներին ստացել է համապատասխանաբար A+ և C վարկանիշներ Ամերիկայի Հյա Դատի հանձնախմբի կողմից.
- 1991-2007 թթ. Ներկայացուցիչների պալատում իր պաշտոնավարման ընթացքում նա աջակցել է տարբեր հայկական հարցերի, ներառյալ Ցեղասպանության մասին բանաձևերին՝ 1996, 1997 և 2000 թվականներին.
- 2002, 2003 և 2004 թթ. ստորագրել է նախագահ Բուշին հղված նամակները՝ կոչ անելով նրան ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը.
- 2012 թ. որպես սենատոր համահովանավորել է երկու բանաձև՝ Հայոց ցեղասպանության և Թուրքիայի կողմից հայկական եկեղեցիների վերադարձի վերաբերյալ:
Նախնական ընտրությունների և հարցախույզերի արդյունքները ցույց են տալիս, որ երկու կուսակցությունների թեկնածուներից ոչ մեկը ճնշող մեծամասնություն չունի ներկայումս և հավանաբար նոյեմբերի ընտրություններին, ինչը որ խրախուսելու է թեկնածուներին ավելի զիջողական լինել բոլոր ընտրողների, այդ թվում՝ ամերիկահայերի հանդեպ:
Այս պայմաններում, իմ առաջարկն է Ամերիկահայ համայնքին՝ զերծ մնալ որևէ թեկնածուին վաղօրոք աջակցելուց: Որևէ մեկին զորակցելու որոշումը կարելի է կայացնել ավելի ուշ, քանի որ նախագահական ընտրապայքարն ավելի կթեժանա, իսկ թեկնածուներն ավելի խիստ կարիք կունենան մեր քվեների...

Арут Сасунян. Горячая предвыборная кампания в США: хорошая новость для американских армян
Сейчас, когда две основные партии США приступили к предвыборным встречам в преддверии намеченных на осень этого года выборов представителей штатов, которые будут выбирать президента, американцы пытаются определиться, кому из кандидатов отдать свой голос.
Я бы предложил армянам отныне не задавать кандидатам в президенты вопрос, намерены ли они признавать геноцид армян. Есть две проблемы, связанные с этим вопросом:
Из опыта прошлых выборов армянам пора бы знать, что не стоит доверять предвыборным обещаниям кандидатов. Нет никакой нужды выуживать подобное обещание, поскольку США на самых разных уровнях признавали геноцид а. в 1951 году правительство представило в Международный суд США официальный документ об этом
б. в 1975 и 1984 гг. были приняты резолюции Палатой представителей
в. 22 апреля 1981 года президент Рейган в декларации упомянул Геноцид армян.
Более того, настаивание на признании геноцида, который уже признан, может поставить под сомнение его подлинность.
Вместо этого американских армян должны интересовать следующие вопросы:
1) Будет ли предоставлено больше помощи Армении и Арцаху
2) Будет ли стимулироваться торговля с Арменией
3) Окажут ли США давление на Турцию по вопросу о снятии блокады с Армении
4) Потребуют ли возврата Турцией конфискованных армянских церквей Константинопольскому патриархату
5) Осудят ли Азербайджан за многочисленные угрозы Армении и Арцаху
6) Поддержат ли независимость Арцаха.
После избрания президент захочет удовлетворить хотя бы часть этих требований, чтобы сохранить поддержку общины на следующий предвыборный период.
Представляем позиции 6 основных кандидатов по армянским вопросам.
Губернатор Джеб Буш (Флорида)
- 24 декабря 1988 года, сразу после землетрясения, вместе с сыном побывал в Армении и оказал гуманитарную помощь;
- 7 апреля 2006 года опубликовал Декларацию о геноциде армян;
- В 2013 году получил приз «Друг армянского народа», учрежденный Восточной епархией Армянской Апостольской церкви США.
Губернатор Джон Касич (Огайо)
- Получил плохие рейтинги (C, D и F) от комитета Ай дата США за большую часть работы в Палате представителей в 1983-2001 годах;
- В 1991 году подписал письмо в поддержку независимости Арцаха, адресованное президенту Бушу и советскому руководителю Михаилу Горбачеву;
- В 2000 г. сокоординировал резолюцию о геноциде армян;
- В 2012 как губернатор подписал Декларацию к Дню независимости Армении.
Сенатор Тед Круз (Техас)
- В 2014 г. получил средний рейтинг (С) от комитета Ай дата США;
- В 2015 году выступил с заявлением о Геноциде армян и сокоординировал резолюцию о геноциде.
Сенатор Марко Рубио (Флорида)
- В 2012 и 2014 гг получил рейтинги С и В от комитета Ай дата США;
-В  2014 проголосовал за принятие резолюции о геноциде армян в комитете по внешним сношениям Сената;
- В 2015 сокоординировал резолюцию о геноциде армян;
- В 2015 подписал адресованное президенту Обаме письмо с призывом признать геноцид армян.
Нейрохирург Бен Карсон (Мичиган). Заявлений об армянском вопросе нет
Бизнесмен Дональд Трамп (Нью-Йорк). Заявлений об армянском вопросе нет.
А теперь о позиции двух кандидатов от Демократической партии.
Госсекретарь Хиллари Клинтон (Нью-Йорк)
- Как сенатор подписала письма президенту Джорджу Бушу с призывом признать геноцид армян в 2005 и 2006 гг.
- Сокоординировала резолюции об армянском геноциде в 2006 и 2007 гг..
- В 2008 как кандидат в президенты обещала признать геноцид армян
- Позже в 2008 году выступила в Нью-Йорке на открытии Центра турецкой культуры, в присутствии премьер-министра Турции Эрдогана
- В 2010 г. во время официального визита в Ереван возложила цветы к мемориалу жертв армянского геноцида, но посольство США назвало это «частным визитом», хотя на лентах на венке запись гласила «От госсекретаря Хиллари Клинтон»
- В 2012 как госсекретарь США упомянула армянский геноцид как «предмет исторического спора», что противоречило ее более ранней позиции.
Сенатор Берни Сандерс (Вермонт)
- В 2012 и 2014 получил рейтинги A+ и C со стороны Комитета Ай дата США
- В 1991-2007 гг. во время пребывания в Палате представителей выдвигал различные армянские инициативы, в том числе резолюции о признании армянского геноцида в 1996, 1997 и 2000 годах
- В 2002, 2003 и 2004 подписывал письма президенту Бушу с призывом признать геноцид армян
- В 2012 как сенатор сокоординировал две резолюции – о геноциде армян и возвращении армянских церквей Турцией.
Праймериз и дебаты указывают на то, что ни один из представителей обеих партий не пользуется поддержкой подавляющего большинства и, судя по всему, не будет иметь ее во время ноябрьских выборов, что будет поощрять стремление кандидатов быть более уступчивыми перед требованиями избирателей, в том числе, армян.
В этих условиях я хотел бы предложить американским армянам воздержаться от поспешного заявления о поддержке тех или иных кандидатов. Решение о поддержке можно принять позже, когда кампания станет более бурной, и кандидаты будут больше наждаться в наших голосах…