Ռուսական հատուկ ծառայությունները շահագրգռված են վրացալեզու ընթերցողների շրջանում հակահայկական տրամադրություն ստեղծելու և տարածելու մեջ
• 23-02-2016 15:40:43   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Վրաստանի նախագահը ներկա է գտնվել վրացական Առաջին Սահմանադրության 95 ամայկին նվիրված տոնական միջոցառումներին:
«1921թ.-ին Վրաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադիրները ընդունեցին ամենահեռանկարային, եվրոպական բովանդակության Սահմանադրությունը: Վրաստանի Առաջին Սահմանադրության հիմնական նպատակն էր քաղաքացու իրավունքների պաշտպանությունը: Սահմանադրության մեջ կային այնպիսի կետեր, որոնք սահմանազատում էին պետական մարմինների գործառույթները, որոնք պաշտպանում էին փոքրամասնությունների իրավունքները: Այն ժամանակ, երբ ստեղծվում էր վրացական Սահմանադրությունը, մոտակայքում` Շուլավերիում, կային մարդիկ, որոնք ցանկանում էին և պատրաստվում էին ոչնչացնել առաջին վրացական հանրապետությունը», -հայտարարել է Վրաստանի նախագահը: Նշենք, որ առաջին վրացական Սահմանադրության տեքսի համաձայն` շրջանները, որոնք բնակեցված էին ոչ վրացալեզու բնակչությամբ, իրավունք ունեին շփվելու պետության հետ իրենց Մայրենի լեզվով: Ինչպես նաև Առաջին Սահմանադրությունում ամրագրված էին ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանման բոլոր նախադրյալները, այդ թվում նաև սոցիալ-քաղաքական իրավունքները:
Փետրվարի 22-ին տարածված տեսանյութերի համաձայն` պարզվում է, որ «Ասավալ Դասավալի» թերթի, որը երկար տարիների ընթացքում համարվում է հիմնական հակահայկան ճառախոսը վրացական մեդիայի հարթակում, լրագրողը, իրագործել է ռուսական հատուկ ծառայությունների պատվերները: Այդ կերպ պարզ է դառնում, որ այդ թվում նաև ռուսական հատուկ ծառայությունները շահագրգռված են եղել վերոնշյալ թերթի վրացալեզու ընթերցողների շրջանում հակահայկական տրամադրություն ստեղծելու և տարածելու մեջ: «Ասավալ Դասավալի» լրագրողների՝ ռուսական հատուկ ծարայությունների հետ համագործակցությունը հաստատող տվյալները տարածել է «Քրոնիկա Պլյուս» հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Էլիսո Կիլաձեն: Տեսանյութերի տարածումը կապված է երկու հրատարակչությունների (Քրոնիկա Պլյուս և Ասավալ Դասավալի) միջև կոնֆլիկտի խորացման հետ: Մինչդեռ, այդ նյութերը նաև ջրի երես են դուրս բերում այլ հարցեր` կապված վրացական ամենաժողովրդական թերթի հակահայկական և փաստորեն նաև հակավրացական բազմամյա գործունեության հետ:
«Վրաստանի` ընտանիքների աջակցության պետական քաղաքականությունը չի աջակցում բարդ ժողովրդագրական խնդրի լուծմանը: Այնինչ, եվրոպական երկրների մեծամասնությունը իրականացնում է բազմազավակ ընտանիքներին աջակցության քաղաքականություն` դրանով իսկ հոգ տանելով իրենց երկրներում ժողովրդագրական պատկերի մասին: Օրինակ, Վրաստանում գոյություն չունեն ծրագրեր երեխայի խնամքի համար ֆինանսական օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ: Բոլոր եվրոպական երկրներում տվյալ ծրագիրը գործում է: Վրացական ընտանիքները չեն օգտնվում հարկային համակարգի արտոնություններից: Վրաստանում երկրորդ կամ երրորդ երեխայի համար ֆինանսական օգնություն են ստանում միայն այն ընտանիքները, որոնք ապրում են շրջաններում, որտեղ երկար տարիների ընթացքում հաստավում է ծնելիության կայուն բացասական ցուցանիշը: Տվյալ իրավիճակը անհավասար դրության մեջ է դնում այն ընտանիքներին, որոնք ապրում են երկրի այլ շրջաններում: Անցկացված հաշվարկների համաձայն` խնդրի լուծման համար պետությունը պարտավոր է հատկացնել տարեկան շուրջ 38 000 000 լարի: Այն դեպքում, եթե յուրաքանչյուր չորրորդ և ավելի երեխայի դեպքում պետությունը հատկացնի մեկանգամյա օգնություն, այդ ժամանակ նշված գումարին հարկ կլինի ավելացնել ևս 10 000 000 լարի: Տարբեր շրջանների տեղական ինքնակառավարման մարմիններին ներկայացված թղթաբանությունն ապացուցում է, որ պետությունը չունի համաձայնեցված մոտեցում բազմազավակ ընտանիքներին աջակցություն ցուցաբերելու հարցի շուրջ», -ասված է փետրվարի 22-ին տարածված IDFI կազմակերպության հաշվետվությունում:
«Փետրվարի 29-ի համար ես այցելություն եմ ծրագրել Ադրբեջանում: Այցելության ընացքում հանդիպում կկայանա «ՍՈԿԱՐ» ընկերության ղեկավարության հետ: Մենք ակտիվորեն կաշխատենք այն հարցի շուրջ, որպեսզի հնարավոր դառնա «Շահ-Դենիզ» գազախողովակում գազի լրացուցիչ ծավալներ բեռնել: Ես լավատեսորեն եմ տրամադրված և կարծում եմ, որ մենք կհանգենք որոշակի համաձայնության: Ադրբեջանի հետ բանակցությունների ավարտից հետո մենք արդեն կարող ենք հասկանալ, ինչպես ավարտել բանակցությունները «Գազպրոմի» հետ: Կարծում եմ, որ շուտով ամեն ինչ կավարտվի», -փետրվարի 22-ին հայտարարել է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարար Կախի Կալաձեն:
«Հանցագործությունների հետաքննման անկախ, լրացուցիչ մեխանիզմի ստեղծումը երկրի կառավարությանն ուղղված մեր հիմնական երաշխավորումն է: Այդ երաշխավորումը մենք տալիս ենք երեք տարի շարունակ: Մենք կարծում ենք, որ անկախ հետաքննության անցկացումը դեռևս արդիական է: Երկրում գոյություն է ունեցել համակարգային խնդիր: Այդ խնդիրը գոյություն ունի նաև այսօր: Շատ հաճախ կատարված այս կամ այն հանցագործության անկախ, լրացուցիչ հետաքննություն անցկացնելու պահանջ է առաջանում: Անհրաժեշտ է արդեն ստեղծել տվյալ անկախ մարմինը», -փետրվարի 22-ին հայտարարել է Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը:
«Վաղ թե ուշ, բայց «Վրացական երազանք» կոալիցիան, հավանաբար, կփլուզվի: Դրանում որևէ ողբերգություն չկա: Քաղաքականությունը փոփոխական գործընթաց է, և հնարավոր է, մի օր այդպես էլ տեղի ունենա: Մինչդեռ, մոտակա ժամանակներս ես իրավիճակի նման զարգացում չեմ կանխատեսում: Կարծում եմ, որ 2016թ. ընտրություններին կոալիցիան կմասնակցի նույն կազմով, ինչ կա այսօր: Չնայած… Մինչ ընտրությունները դեռ շատ ժամանակ կա, և մենք առաջ չենք ընկնի իրադարձություններից», -շփվելով վրացի լրագրողների հետ` հայտարարել է Վրաստանի փոխվարչապետը:

• 23-02-2016 15:40:43   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
Президент Грузии присутствовал на праздничных мероприятиях посвященных 95-летию Первой грузинской Конституции. «В 1921 году основатели Первой Республики Грузии приняли самую прогрессивную, европейского содержания Конституцию. Основной целью Первой Конституции Грузии была защита гражданина. В Конституции были такие пункты, которые разграничивали функции государственных органов, которые защищали права меньшинств. В то время, когда создавалась грузинская Конституция, совсем рядом, в Шулавери, были люди которые хотели и готовились к уничтожению первой грузинской республики», -заявил президент Грузии. Отметим, что согласно тексту первой грузинской Конституции, регионы, население которых было не грузино-язычным, имело право общаться с государством на своем Родном языке. Так же в первой Конституции были закреплены все основополагающие, в том числе и социально-политические, права национальных меньшинств.
Согласно видео материалам, распространенным 22 февраля, выясняется, что журналист газеты «Асавал Дасавали», которая на протяжении многих лет является основной анти армянской трибуной в грузинском медиа пространстве, выполнял заказы российских специальных служб. Таким образом, становится очевидным, что в том числе и российские спец.службы были заинтересованы в создании анти армянских настроений среди грузино-язычного читателя упомянутой газеты. Данные, подтверждающие сотрудничество журналистов газеты «Асавал Дасавали» распространила главный редактор издания «Хроника Плюс» -Элисо Киладзе. Расспространение видео материалов связанно с углубившимся конфликтом между двумя изданиями (Хриника Плюс и Асавал-Дасавали). Однако, эти материалы, так же помогают пролить свет и на другие вопросы, связанные с многолетней деятельностью анти армянской, и по факты –анти грузинской, самой популярной грузинской газеты.
«Государственная политика Грузии по поддержке семей, не способствует решению сложной демографической проблемы. Государство не создает соответствующие условия для социально незащищенных, многодетных семей. Тем временем, большинство европейских стран осуществляют политику поддержки многодетных семей, тем самым заботятся о демографической картине в своих странах. Например в Грузии не существует программы по выплате финансовых средств на уход за ребенком. Во всех европейских странах эта программа функционирует. Грузинские семьи не пользуются льготами в налоговой сфере. В Грузии финансовую помощь за второго и третьего ребенка получают только те семьи, которые живут в регионах, где на протяжении многих лет зафиксирован стабильно отрицательный уровень рождаемости. Данная ситуация ставит в неравное положение те семьи, которые проживают в других регионах страны. Согласно проведенному подсчеты, на решение проблемы государство должно выделять ежегодно около 38 000 000 лари. В случае, если на каждого четвертого и далее, ребенка государство будет выделять одноразовую помощь, тогда к указанной сумме еще надо добавить 10 000 000 лари. Документация, представленная органами местного самоуправления различных регионов, доказывает, что у государства нет единого подхода к вопросу поддержки многодетных семей», -сказано в докладе организации IDFI, опубликованном 22 февраля.
«На 29 февраля у меня запланирован визит в Азербайджан. В ходе визита состоится встреча с руководством компании «СОКАР». Мы будем активно работать над тем, что бы стало бы возможным закачать в трубопровод «Шах Дениз»-а дополнительные объемы газа. Я настроен оптимистично и надеюсь, что мы добьемся определенного соглашения. После того, как окончатся переговоры с Азербайджаном, мы уже сможем понять –как оканчивать переговоры с «Газпром»-ом. Думаю, что все очень скоро закончится», -22 февраля заявил министр Энергетики Грузии Кахи Каладзе.
«Создание дополнительного, независимого механизма расследования преступлений –является одной из основной нашей рекомендацией к правительству страны. Мы даем эту рекомендацию уже три года подряд. Мы считаем, что вопрос проведения независимого расследования по прежнему является актуальным. В стране существовала системная проблема. Эта проблема существует и сегодня. Очень часто появляется потребность проведения дополнительного, независимого расследования того или иного совершенного преступления. Необходимо уже создать данный независимый орган», -22 февраля заявил Народный Защитник Грузии.
«Рано или поздно, но коалиция «Грузинская Мечта». Наверное, распадется. В этом нет никакой трагедии. Политика это динамичный процесс и возможно, в один день так и произойдет. Однако, в ближайшее время я не вижу подобного развития ситуации. Думаю, что на выборах 2016 года коалиция будет участвовать тем же составом, который есть сегодня. Хотя… До выборов еще много времени и не будем опережать события», -общаясь с грузинскими журналистами заявил вице-премьер Грузии.